Jestřáb contra Hrdlička přehled

Jestřáb contra Hrdlička
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40996/jestrab-contra-hrdli-40996.jpg 4 23 23

poprvé publikováno v roce 1897 ilustroval Václav Sivko, doslov napsal Václav Stejskal vydáno pro členy Čtenářské obce jako výroční tisk edice Svět

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jestřáb contra Hrdlička. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (2)

Hyaenodon
29.07.2020 3 z 5

V rámci studia jsem musel přečíst řadu knih z 19. století a podle mě patří tato novela k tomu nadčasovějšímu, co (nejen) Svatopluk Čech napsal. Konec konců, exekuce a dluhy jsou i dnes velkým problémem. Trochu na sílu je závěrečný happy end, kdy se vrátí lékař, který se o rodinu začne starat a zachrání ji před totální nouzí. Zajímavé je se i podívat na stejnojmenný film z 50. let, který Čechův námět dost překrucuje, aby kritizoval "poražené třídy".

WEIL
22.08.2011

V této novele "Jestřáb kontra Hrdlička" podává autor v konfliktu ostře vykreslených postav, (slabošskýpanský správce, který se stává obětí bezohledného lichváře) víc než jen sociální dokument doby. Navzájem se obžalovávají dva světy - trpký a snový svět Hrdličky, neschopného reálného života, věcný svět Jestřába, hluchý k lidskosti.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jestřáb contra Hrdlička v seznamech