Jih proti Severu I. přehled

Jih proti Severu I.
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542417/bmid_jih-proti-severu-i.jpg 5 1014 1014

Jih proti Severu série

Díl I. - V bouři. Světoznámý román z období americké občanské války.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Gone With the Wind, 1936

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jih proti Severu I.. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (161)

tereza0319
29.07.2024 5 z 5

Samotnou by mě zajímalo, jestli literatura kdy zrodila ještě nějakou podobnou Scarlett O'Hara, strašnou pipinu a svini, u které člověk přesto nemůže odolat, aby ji měl rád. Nejen ji, vůbec všechny svoje postavy autorka odstiňuje do těch nejjemnějších nuancí, je požitek to číst. Děj se táhne jako žužu, ve stylu života na americkém Jihu, přesně do té doby, než přijde pořádná porce akce. Redukovat tento společensky podvratný historický román na romantickou linku mi přijde jako smrtelný hřích. Popis vztahů mezi otroky a otrokáři je nesrovnatelně zajímavější, překvapivější a vrstevnatější než u Jako zabít ptáčka. Taky je tady dobře vidět, jak jsme my lidi pořád stejní, máme stejné tužby a myšlenky, děláme stejné chyby, říkáme tytéž kraviny, jen kulisy jsou jiné. Rhett Butler - dokonalý a nad věcí vždy a ve všem, co ale udělal při noční cestě do Tara, to mi přijde dost přitažené za vlasy, úplně mimo jeho charakter, nechce se mi tomu věřit. Však uvidím v dalším díle, jak se to vyvine. Jo a rozhodně nesouhlasím s tím, že by Ashley byl nudný.

Kopretina
17.05.2024 4 z 5

Příjemné čtení o minulé době v nepříjemné situaci. Popis války severu proti jihu z pohledu Scarlett je zajímavý a pro mě, jako pro ženu, přijatelný.

tereza1198
13.09.2023 4 z 5

Scarlett není nejsympatičtější postava. Je sebestředná, marnivá a občas vysloveně otravná. Jižanská dáma, která byla vychována k plesům, slušnosti a řízení velkého domu. Pak přijde válka a přerod v tvrdou a chladnou ženu, která má na starosti přežití svoje a celé své rodiny. Občas dost popisné, ale líbilo se mi to. Těším se na druhý díl.

Tři desítky nových eknih zdarma ke stažení

22.03.2021

Připravované knižní novinky (16. - 22. 2.)

15.02.2015

Ocenění knihy (2)

1937 - Pulitzerova cena (Beletrie)
1936 - National Book Award (Novel)

Kniha Jih proti Severu I. v seznamech

v Právě čtených22x