-

Kdyby zdi promluvily přehled

Kdyby zdi promluvily
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111230/bmid_kdyby-zdi-promluvily-6596d07ee6538.png 4 17 17

Soubor psychologických povídek z prostředí indické hinduistické velkorodiny dvacátého století. Výbor z povídkové tvorby bengálské spisovatelky Ášápúrny Debí (1909-1995). Psycholožka bez diplomu, laureátka literárních cen bez základního školního vzdělání - tak lze nazvat tuto největší bengálskou spisovatelku 20. století. Patřila k poslední generaci indických žen, u nichž se školní docházka považovala za nepatřičnost; číst a psát se naučila od matky. Navazuje na domácí kořeny, především na prozaické dílo Rabíndranátha Thákura, a to nejen bohatým jazykem, ale hlavně nezpochybňujícím humanismem. K thákurovskému klasickému odtažitému (a mužskému) postoji, jenž lidské bolesti monumentalizoval a poetizoval, vytvořila současný (a ženský) protiklad: věcný pohled zblízka, zaměřený na detail, obyčejnost, každodennost. Celý život prožila v tradiční hinduistické velkorodině a rodinné vztahy jsou také dominantním tématem její tvorby. V mikrosvětě rodiny objevila zákonitosti lidského soužití platné i pro celospolečenský makrosvět. Do zahraničí proniká její dílo jen omezeně především pro těsnou závislost na indickém hinduistickém prostředí se spoustou reálií. Právě to, co by bylo pro neindické čtenáře "exotické" a tedy přitažlivé, je pro překlad velmi obtížné.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , ExOriente
Originální název:

Ášápúrná Debír báčhái galpa


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kdyby zdi promluvily. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (7)

deirdre
14.11.2024 4 z 5

Ako prekladateľka v doslove píše, žiadne veľké dejové zvraty sa v týchto kratučkých poviedkach neodohrávajú. Ale dochádza v nich k akémusi "prozření" protagonistov. A treba povedať, že nielen u nich, ale aj u pozornejšieho čitateľa, keď mu dôjde, že vlastne nezáleží až tak na priestore (a vlastne ani na čase), v ktorom ľudia žijú - najčastejšie riešia vzťahy s inými ľuďmi a tá psychológia je všade rovnaká. Bola by som rada, keby v doslove spomínaná trilógia od autorky vyšla v našich končinách, s chuťou by som si ju prečítala.

Maanna
30.07.2024 5 z 5

Jak mne povídky obvykle nezaujmou, tyhle se mi líbily moc. Postavy a rodinné vztahy působí velmi reálně a mají svou hloubku. Není tu jedna univerzální pravda, kladní a záporní hrdinové, ale zato snad každá povídka vede k zamyšlení - i o tom, že i když je to kultura té naší na hony vzdálená, některé věci prožíváme všude stejně. Příjemná je i délka jednotlivých povídek. Jsou to takové pestré jednohubky s různorodým kořením.


Ivule9
17.07.2024 4 z 5

Mám pro vás tip pokud plníte výzvu 2024 a ještě nemáte přečtenou knížku se slovem KDYBY v nadpisu.

Povídková sbírka indické autorky Ášápúrny Debí se zaměřuje na rodinné vztahy a mikrokosmos hinduistické velkorodiny. Na pozadí každodennosti se řeší například generační neshody, hierarchie velkorodiny, umírání, tradice, a třeba také to, jak něco zakamuflovat, aby z toho nebyla ostuda (tohle bývá velmi často tématem u tradičnějších kultur - naprostý opak přístupu "Je mi jedno, co si o mě kdo myslí").

Autorka má jednotlivé charaktery skvěle přečtené, povídky působí hodně autenticky. I vážné téma dokáže hezký osvěžit humorem a ironií, párkrát jsem se opravdu zasmála. Myslím, že u některých povídek ani nemusíme chodit do Indie, že se v nich poznáme sami. :-)

Jedná se o obyčejné situace z exotického prostředí, téměř v každé povídce je nějaké "prozření", autorka se zaměřuje na psychologii postav.

Ještě taková zajímavost k autorce - je považována za největší bengálskou spisovatelku 20. století, vydala zhruba 250 románů a novel a cca 3000 povídek (není to už moc? :-)), podle jejích knih vznikaly filmové adaptace i divadelní představení - a pozor - tato laureátka literárních cen, která zemřela roku 1995, neměla ani základní formální vzdělání, učila se sama.

"Máš přes rameno bráhmanskou šňůru? Co jiného by tě mohlo ochránit? Půjdeš přece pod stromy a tam se teď tři dny a noci bude povalovat duše zemřelého, protože se jí nechce opustit vesnici, rozumíš? Nebo už šňůru nenosíš a vymlouváš se podle kolkatské módy, žes ji poslal vyprat?

"Je to stejně všecko jenom zvyk. Ten jak se jednou poruší, je po všem. Člověk se stydí vrátit do starých kolejí. V jídle, v oblékání i ve spaní."

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Kdyby zdi promluvily v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených29x
ve Čtenářské výzvě22x
v Doporučených1x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst16x
v Chci si koupit1x

Štítky knihy

bengálská literatura

Autorovy knížky

Debí Áśápúrná
bengálská, 1909 - 1995
2009  79%Kdyby zdi promluvily