Komu zvoní hrana přehled

Komu zvoní hrana
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543588/bmid_komu-zvoni-hrana.jpg 4 1684 1684

Tento neojobsáhlejší román spisovatele, který se stal jedním z pilířů moderního písemnictví, přibližuje osudy Španělska za občanské války. Jeho hrdina, americký učitel španělštiny Robert Jordan, dobrovolník v občanské válce a bojovník proti fašismu, plní mezi partyzány za frontou odvážný úkol. Když přitom pozná dívku Marii, na pouhé tři dny je mu dopřáno prožít novou lásku. V tomto třídenním úseku z Jordanova života vytvořil autor strhující obraz lidských osudů na pozadí válkou zmítaného Španělska, světa zbaveného rozumu i řádu. Mezní situace vypovídá o hloubce postav, a jako vždy u Hemingwaye, o autorově víře v člověka, dobro a spravedlnost, byť vykoupených cenou nejvyšší.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , František Borový

For Whom the Bell Tolls, 1940

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Komu zvoní hrana. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (197)

uxor
06.10.2024 5 z 5

Doporučuji všem, kteří kritizují tvorbu pana Hemingwaye, aby si přečetli jeho životopis. Byl těžce raněn v první světové válce, jako reportér se zúčastnil španělské občanské války a za odvahu ve 2. světové válce byl vyznamenán Bronzovou hvězdou.
Jaké hrůzy zažil a viděl!!!
S tím se prostě nedá normálně žít.

A tak vás všechny prosím Nepitvejte jeho knihy, vždyť poselství je jasné a obzvláště dnes.
Mám pocit, že hrana zvoní nám všem.

Představuji si, že je třeba teď pan Hemingway na návštěvě v salónu Gertrudy Steinové, popíjí daiquiri a je v dobré společnosti Francise Scotta Fitzgeralda, Johna Steinbecka, Pabla Picassa nebo Paula Cézanna.
A nad našimi komentáři se může leda tak pousmát.

freejazz
25.08.2024 4 z 5

čudujem sa, že túto knihu nemám odfajknutú, ale možno sa to stalo niekde pri početných zmenách a úpravách datábazy (?).
samozrejme som ju čítal a mám ju, pretože Hem je pre mňa stále veľmi významný na to, aby som ho ignoroval.
a samozrejme som s týmto dielom bojoval, pretože je to vlastne dosť politický román. Hem v ňom odkryl karty, aby bolo jasné, za koho kope. v čase, keď som to čítal, sa bralo všetko, čo bolo proti Francovi za pokrokové - ale sami sme sa presvedčili, že to ani zďaleka tak nebolo a v mene pokroku sa diali svinstvá rôzneho kalibru.
kniha postavená na silnom príbehu, miestami trochu neuveriteľná a trochu schematická, ale dať to dokopy bolo heroické dielo.
tak sa mi vidí, že práve o tomto diele sa veľa hovorilo ako o vstupenke do klubu nobelistov.
v každom prípade sa to oplatí čítať. raz. a potom pridávať ďalšie Hemove knihy.

ozzak
12.08.2024 5 z 5

(SPOILER) Nejslavnější Roman od Ernesta Hemingweje se odehrává při španělské občanské války které se Hemingwey účastnil jako válečný zpravodaj Roman pojednává o mladém americkem učiteli španělštiny, který přijíždí jako mnozí američané podporit bojovníky proto fasismu dostane úkol zneskodnit důležitý most úkol ze zdál velmi nesnadny během přípravy se seznami s dívkou Marie do které se zamiluje je jim ale dopřáno prožít jen pouze 3 dny. Pak musí provést zneskodneni mostu ale nastava zásadní závada plánu muž co mnel učitele pak dostat zpátky zmizel tak musel se učitel objetovat aby zničil důležitý most bez možností návratu.
Velmi působivá kniha rád se knize někdy vrátím a rád si přečtu něco dalšího od Hemingweje.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Komu zvoní hrana v seznamech

v Právě čtených39x
v Přečtených2 841x