Literatura v čase lovců přehled

Literatura v čase lovců
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207996/bmid_literatura-v-case-lovcu-207996.jpg 4 11 11

Jedná se o výbor z téměř dvou stovek rozhovorů, které byly v posledních dvaceti letech publikovány v časopisu Host. Pětatřicet nejzajímavějších dialogů se spisovateli, literárními kritiky, umělci a vědci odhaluje nejen životní a tvůrčí osudy těchto osobností, jejich názory a postoje, ale fakticky zaznamenává i vývoj literatury v posledních desetiletích. Čtenáři zde mimo jiné najdou rozhovory s Janem Balabánem, Alexandrou Berkovou, Petrem Borkovcem, Irenou Douskovou, Otou Filipem, Jiřím Hájíčkem, Petrem Hruškou, Jiřím Kratochvilem, J. H. Krchovským, Jiřím Kuběnou, Petrem Placákem, Miloslavem Topinkou, Bogdanem Trojakem, Michalem Vieweghem a řadou dalších. Kniha vychází také jako připomenutí nadcházejícího třicetiletého výročí založení časopisu Host.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Literatura v čase lovců. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (2)

bejan
20.06.2018 5 z 5

Tyto rozhovory se skutečně povedly. Takto by mělo vypadat každé interview s literátem, každá beseda se spisovatelem a cokoliv je pod touto úrovní, je zbytečné a plané. Zajímavá paleta osobností, ve které mi ani Romanská, ani Stoniš nechybí. Myšlenky, které se v rozhovorech objevují, jsou hodny zapsání a zapamatování.

Metcheque
29.08.2016 4 z 5

Sborník rozhovorů se spisovateli, který autor Miroslav Balaštík nazval Literatura v čase lovců dával tušit, že ve výběru autorů některá jména nezazní. Když pak čtenář z knihy zjistí, že jde o výběr textů z literárního časopisu Host, je mu jasné, že jména jako Lydie Romanská, Daniela Kovářová, Miroslav Stoniš či další členové ideově trochu jinak zaměrené Obce spisovatelů se zde neobjeví. Nakladatelství Host tak vydalo sbírku rozhovorů s převážně vlastními spisovateli a opět potvrdilo dlouhodobou tendenci v českém literárním ghettu, v němž spřátelené kolektivy spisovatelů vydávají samy sebe navzájem. Tomu odpovídá i obsah rozhovorů, zatímco povrchní interview s Michalem Vieweghem působí, jako by si Balaštík povídal s hlupáčkem, neformální povídání s Petrem Hruškou zabíhá do až absurdní pseudofilozofie, jejímž vyvrcholením je informace, že „Hruška má v kuchyni trubky“.


Přesto nelze říci, že by paleta osobností, témat a informací nebyla pestrá; právě naopak. Balaštík vyzpovídal spisovatele i básníky napříč žánry i napříč generacemi. Irena Dousková podává velmi zajímavé svědectví o životě Židovky v normalizačním Československu, u textu Jana Balabána pochopíte, co obnáší žít v Ostravě a Jiří Hájíček zase osvětlí venkovsko-realistickou prózu v kontextu současnosti. Jako zjevení pak působí rozhovor s Jiřím Kuběnou, který zcela upřímně brojí proti odluce církve a státu a demokratickým principům, které navrhuje nahradit monarchií. Monarchistický fetiš byl ostatně v literárním undergroundu oblíbenou provokací obecně.

Více v mé recenzi na Lacultura.cz


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Literatura v čase lovců v seznamech

v Přečtených11x
v Doporučených1x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst8x
v Chci si koupit2x

Autorovy další knížky

Miroslav Balaštík
česká, 1971
2017  67%Profesor na frontové linii
2015  82%Literatura v čase lovců
2010  90%Postgenerace: Zátiší a bojiště poezie 90. let 20. století