Populární knihy
Nové komentáře u knih Miroslav Balaštík
Profesor na frontové linii
„Překvapivě čtivé a překvapivě hluboké povídání jak o Fialově životě, tak o jeho pohledu na českou politiku a její směřování.
Myslím, že většina čtenářů, ať už pravicových nebo ne, si z četby této knížky může odnést jen posílený respekt směrem k Fialovi.“... celý text
— 8520L
Profesor na frontové linii
„Dosud jsem žádnou knihu rozhovorů nečetl a Profesor na frontové linii je tak dílem, které se velmi vymyká tomu, co čtu obvykle.
Musím říct, že ačkoli je rozhovor veden skutečně skvěle (tazatel se např. nebojí přejít do opozice vůči tázanému, přestože jsou to přátelé), takto dlouhé interview je literárním žánrem, který mne opravdu příliš neuchvátil.
Ty tři hvězdičky tedy prosím berte s rezervou - a holdujete-li rozhovorům více než já, směle se do PNFL pusťte. :)“... celý text
— gimli35
Literatura v čase lovců
„Tyto rozhovory se skutečně povedly. Takto by mělo vypadat každé interview s literátem, každá beseda se spisovatelem a cokoliv je pod touto úrovní, je zbytečné a plané. Zajímavá paleta osobností, ve které mi ani Romanská, ani Stoniš nechybí. Myšlenky, které se v rozhovorech objevují, jsou hodny zapsání a zapamatování.“... celý text
— bejan
Profesor na frontové linii
„ODS se absolutně nepoučila. Čteme-li trochu mezi řádky, záhy pochopíme, že Petr Fiala je vlastně jen starý dobrý (nebo špatný?) Václav Klaus v novém kabátě. Občan má chodit k volbám, jinak má mlčet, zejména pak nesmí ovlivňovat politiku prostřednictvím neziskových organizací. Klientelismus je přirozená součást systému, mají ho všude na Západě. Migraci vyřešíme návratem k národním státům, musíme více zbrojit. Všude je diktát EU a neomarxisté… bla bla bla. ODS je prostě taková umírněnější strana euroskeptických populistů, umírněná proto, protože prostor napravo (i nalevo) od ní je již vyplněn jinými, konzervativnějšími subjekty.
Petr Fiala zkrátka balancuje na hraně zákona. Snaží se „rozlišovat, co je morálně špatné a co je trestné, což není totéž.“ A tady naráží hřebíček na hlavičku. Pokud chce Petr Fiala v čele ODS coby praktikující křesťan zlepšovat politickou kulturu v ČR, nemůže obhajovat nemorální jednání jen proto, že není vyloženě trestné. S takto nastavenou politickou linií může ODS čekat maximálně to, že její vládu budou chtít občané za nějaký ten pátek opět svrhnout.
Víc moje recenze v záložkách.“... celý text
— Metcheque
Literatura v čase lovců
„Sborník rozhovorů se spisovateli, který autor Miroslav Balaštík nazval Literatura v čase lovců dával tušit, že ve výběru autorů některá jména nezazní. Když pak čtenář z knihy zjistí, že jde o výběr textů z literárního časopisu Host, je mu jasné, že jména jako Lydie Romanská, Daniela Kovářová, Miroslav Stoniš či další členové ideově trochu jinak zaměrené Obce spisovatelů se zde neobjeví. Nakladatelství Host tak vydalo sbírku rozhovorů s převážně vlastními spisovateli a opět potvrdilo dlouhodobou tendenci v českém literárním ghettu, v němž spřátelené kolektivy spisovatelů vydávají samy sebe navzájem. Tomu odpovídá i obsah rozhovorů, zatímco povrchní interview s Michalem Vieweghem působí, jako by si Balaštík povídal s hlupáčkem, neformální povídání s Petrem Hruškou zabíhá do až absurdní pseudofilozofie, jejímž vyvrcholením je informace, že „Hruška má v kuchyni trubky“.
Přesto nelze říci, že by paleta osobností, témat a informací nebyla pestrá; právě naopak. Balaštík vyzpovídal spisovatele i básníky napříč žánry i napříč generacemi. Irena Dousková podává velmi zajímavé svědectví o životě Židovky v normalizačním Československu, u textu Jana Balabána pochopíte, co obnáší žít v Ostravě a Jiří Hájíček zase osvětlí venkovsko-realistickou prózu v kontextu současnosti. Jako zjevení pak působí rozhovor s Jiřím Kuběnou, který zcela upřímně brojí proti odluce církve a státu a demokratickým principům, které navrhuje nahradit monarchií. Monarchistický fetiš byl ostatně v literárním undergroundu oblíbenou provokací obecně.
Více v mé recenzi na Lacultura.cz“... celý text
— Metcheque
Miroslav Balaštík knihy
2017 | Profesor na frontové linii |
2015 | Literatura v čase lovců |
2010 | Postgenerace: Zátiší a bojiště poezie 90. let 20. století |
Štítky z knih
rozhovory Indiáni 90. léta 20. století literární historie, dějiny literatury poezie česká poezie
Balaštík je 2x v oblíbených.
Osobní web autora