Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních přehled

Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453368/bmid_mila-ijeawele-aneb-feministicky-man-x3L-453368.jpg 5 139 139

Na spisovatelku Chimamandu Ngozi Adichieovou se před několika lety obrátila přítelkyně z dětství s otázkou, jak má vychovat dceru v duchu feminismu. Adichieová jí odpověděla dopisem. V knížce Milá Ijeawele, která je poupravenou verzí tohoto dopisu, předkládá patnáct doporučení feministické výchovy — vřelých, vnímavých a vtipných. Radí, jak v praxi uplatnit přístup, který nastínila v eseji Feminismus je pro každého. Formou anekdotických výchovných tipů se čtenáři i jejich děti učí rozpoznávat stále přetrvávající sexismus kolem nás — ať už jde o smysl módy a make-upu, biologické argumenty pro rozdělení rolí v domácnosti, nebo zdánlivě hodné muže, kteří ženám „umožní“ budovat vlastní kariéru. Feministická výchova je především výchovou k sebevědomí a otevřenosti — a to nejen dcer.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje Literatura naučná
Vydáno: ekniha , Host

Dear Ijeawele, or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions , 2017

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních. Přihlašte se a napište ho.

JulianaH.
18.01.2024 5 z 5

Epištola původně adresovaná přítelkyni, jíž se narodila dcerka a která autorku prosí o rady, jak dítě vychovat. Stejně jako „Feminismus je pro každého“ se i „Milá Ijeawele“ hlásí k liberální (tj. ne radikální) větvi feminismu. Vychází v podstatě z klasického britského liberalismu s důrazem na práva individua, samozřejmě upraveného pro nigerijskou společnost: „Vnímej, prosím, Chizalum jako jednotlivce. Ne jako dívku.“ / „Nikdy jí neříkej, že by něco měla nebo neměla dělat proto, že je děvče.“ / „Nechala jsem si [po svatbě] svoje jméno proto, že je to moje jméno.“

Některá výchovná doporučení jsou opravdu zaměřená specificky na dívky: Ijeawele, prosím, neuč malou Chizalum spojovat si stud s biologií ženy; podporuj ji ve sportu i po příchodu puberty, kdy většina slečen sportovat přestává; nepokračuj v tradici nigerijských tuhých účesů, které děvčatům poškozují pokožku na hlavě a působí jim bolest. (Tématu obřízky se autorka nedotýká.) Jiné návrhy mají širší platnost: „Místo toho, abys Chizalum učila, jak být roztomilá, uč ji být upřímná. A laskavá. A odvážná. [...] Chval ji zejména tehdy, když zaujme obtížné nebo nepopulární stanovisko, poněvadž to je zrovna její upřímný postoj. [...] Uč ji, že není jen objektem, který se líbí nebo nelíbí, ale také subjektem, jemuž se něco líbí nebo nelíbí.“

Na tuhle knížku byl ideální čas v mých třinácti, kdy jsem nutně potřebovala nějaký materiál pro „zaujímání postojů“ - a kdy mě Afrika, zejména Nigérie, nezměrně fascinovala. Teď ji vnímám jako zajímavý náhled do (africky zabarveného) liberálního feminismu, exotického nejen geograficky, ale také svojí umírněností. Ve Střední Evropě se totiž člověk setkává spíš s feminismem radikálním, dohnaným k absurditě mechanismem perpetuální revoluce. Naopak Chimamanda je fajn.
Vlastně jsem si ji šla přečíst bezprostředně poté, co přede mnou můj kamarád prohlásil, že své syny jednou hodlá vychovávat „k síle, odvaze a chytrosti“ a dcery „k slušnosti a ctnosti“, což zvedlo ze židle i mě. xD Spisovatelka jakoby v odpověď nabádá: jednejme s lidmi na základě jejich osobnosti - a kuráž, chytrost i laskavost podporujme u všech.

MesLivres
05.08.2023 5 z 5

Pro mě byla knížka shrnutím toho, jak by měla vypadat realita pro každého. Víc takových knížek a jejich čtenářek/čtenářů a třeba se dočkáme budoucnosti, ve které nebudou potřeba.

tittanie
28.05.2023 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně, kdy ji paní knihovnice vytáhly ze skladu.
A musím říct, že autorka vyjádřila velice hezky můj názor. Víc nemám co dodat, jenom že knihu doporučuji.

Knižní novinky (40. týden)

27.09.2020

Knižní novinky (4. - 17. června)

04.06.2018

Kniha Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech5x