Neviditelné ženy přehled
Caroline Criado Perez
JAK DATA A VÝZKUMY UTVÁŘEJÍ SVĚT PRO MUŽE Provokativní kniha, která vás přiměje dívat se na svět novýma očima Data jsou pro moderní svět zásadní. Od ekonomického rozvoje přes zdravotnictví až po vzdělávání, politiku nebo veřejnou správu — při rozdělování zdrojů i přijímání důležitých rozhodnutí se spoléháme na čísla. Značná část dat však nezohledňuje pohlaví — považuje muže za standard a ženy za odchylku. Za tuto předpojatost ovšem ženy platí svým časem, penězi a často i životem. Caroline Criado Perez v knize Neviditelné ženy zkoumá příčiny genderové nerovnosti v domácnostech, na pracovištích, v lékařských ordinacích, politice i dalších oblastech. Kniha, postavená na stovkách případových studií z celého světa a napsaná s energií, vtipem a jiskřivou inteligencí, je průlomovým, nezapomenutelným čtením, které změní váš pohled na svět.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: 2024 , AudiotekaOriginální název:
Invisible Women, 2019
Interpreti: Barbora Goldmannová
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Neviditelné ženy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (18)
Zlí muži odjakživa dělali vše proto, avy ženám ničili život. Dokonce protahují dálnice (a menší cesty prý ne) nebo povrchově nerozlišují pohlaví u testovacích figurin (které se tak jistě velmi liší), "takže" ženy mají více dopravních nehod (teď ale jak to skloubit s tím, že ženy mají méně dopr. nehod než muži, protože řídí zodpovědněji a bezpečněji... ach jo.)! A léky testovali jen na sobě, protože coby postradatelné pohlaví chtěli ženám ušetřit vedlejší účinky! Tedy pardon, z vlastního sobectví samozřejmě. Na staveništích není víc žen (což je hrozná ztráta), protože zlí muži vymysleli příliš velké pytle cementu. Bylo tam taky, že muži čurají vestoje, a proto mají ženy častěji migrénu? Teď nevím...
P.S. Profesor M. A. Strauss uvádí sedm strategií radikálního feminismu:
1) Utajování dat: prostřednictvím aktivismu nebo strachu z represálií výzkumníci zatajují data, která by byla v rozporu s feministickým axiomem.
2) Vyhýbání se datům: proces zjišťování je záměrně odkloněn tak, aby se zabránilo zaznamenávání dat, která porušují axiom. (Některé studie se zejména zabývají pouze ženami.)
3) Selektivní citace: uvádějte pouze zdroje ukazující mužské přečiny nebo podporující feministické teze, přestože jsou v rozporu s množstvím opačných důkazů.
4) Docházejte k závěru, že výsledky studie podporují feministické přesvědčení, i když tomu tak není.
5) Vytváření „důkazů citacemi“: pomocí stovek citací publikovaných v recenzovaných vědeckých časopisech prohlašte za vědecké myšlenky, od nichž se jiní distancují.
6) Bránit publikacím: bránit zveřejňování údajů, které jsou v rozporu s feministickým axiomem, například odmítáním financování studií mužské viktimizace nebo studií založených na myšlence, že znevýhodněni mohou být i muži.
7) Nálepkovat, vyhrožovat nebo sankcionovat výzkumníky, kteří produkují empirické důkazy v rozporu s feministickým axiomem.
Další soubor výzkumů a čísel o tom, jak málo se v moderním, běžném životě přihlíží na potřeby žen a jak si ženy musí vydobýt své místo v androcentrickém světě - světě tvořeným muži pro muže.
Ne, není to žádný feministický výkřik. Až na základě čtení těchto souborů si uvědomíme jak ostré lokty musíme mít, pokud chceme prorazit, jak moc jsou běžné potřeby žen přehlížené a jak těžké to máme v obyčejném životě.. Myslíte že ne? Co takhle police umístěné ve výšce průměrného muže? Mobilní telefony dělané na velikost mužské ruky, bezpečnostní prvky v autě uzpůsobené mužům a ne ženám, které musí sedět mnohem blíže volantu, a které pak při autonehodách mnohem častěji umírají? Co takhle teplota v práci nastavená stabilně mužům a ne ženám, kterým bývá častěji zima, ochranné pomůcky nebo neprůstřelné vesty, které jsou šité podle mužského těla.. léky mající jiný účinek na muže a ženy, kryty a uprchlické tábory bez osvětlení, ve kterých dochází ke znásilňování, to že jen ženy se bojí večer v parku a muži nikoliv… a to se nebavíme o umlčování žen v politice, následky válečných konfliktů pro ženy a dalších feministických tématech. Příkladů v knize je nespočet a všechny jsou podloženy fakty a výzkumy.
Rozhodně stojí za to o takových tématech mluvit a psát i přesto, že ke změnám ve společnosti dochází minimálně nebo velmi pomalu.
Hodnotím knihu s knihou Silvie Lauder, která se mi líbila více, protože se zaměřuje na problematiku českých žen i nám známých historických osobností .
Genderově neutrální neznamená genderově spravedlivé.
Související novinky (2)
Nejprodávanější knihy od začátku roku 2024
15.04.2024
Zajatkyně, Převozník a další knižní novinky (12. týden)
17.03.2024
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Neviditelné ženy v seznamech
v Právě čtených | 34x |
v Přečtených | 108x |
ve Čtenářské výzvě | 21x |
v Doporučených | 10x |
v Knihotéce | 72x |
v Chystám se číst | 273x |
v Chci si koupit | 84x |
v dalších seznamech | 6x |
Kniha byla složitější na čtení ale přesně jak říkají komentáře Líbí se mi že to není nějaký feministický Výkřik ale výzkumy podložená kniha. Některé myšlenky mne velmi zaujaly a za mě Je to téma o kterém je třeba mluvit a přesně i psát. Knihu hodnotím Jako pozitivní v tom že nabízí pouze úhel pohledu nikoli útok na muže až na pár odstavců které by se tak mohli zdát Nicméně dřívější doba prostě taková byla. Otázkou ovšem je kam nás to posune dál