Nová Atlantis přehled

Nová Atlantis
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24170/bmid_nova-atlantis-Ul6-24170.jpeg 3 38 38

Utopie o státě, který je řízen intelektuály-vědci, kteří dělají vědu aplikovanou, užitnou. V autorově pojetí utopistický pokrok přinese věda. Vypravěčem je pravděpodobně velitel ztracené lodi, která náhodou přistane u břehů neznámého ostrova. Na zbloudilou loď přijde několik poslů, kteří z neznámých důvodů jakoby nechtějí žádné cizince na ostrově přijmout, avšak jsou velice vstřícní, obětaví a laskaví a nakonec k zakotvení lodi svolili a nabídli námořníků, že mohou několik týdnů přebývat v „Domě cizinců“. Samozřejmě za jistých omezujících podmínek. Jejich ostrov byl před několika tisíci lety daleko známější než dnes. Ostrované se tehdy stýkali zejména s obyvateli tzv. Velké Atlantis – dnešní Ameriky. Velká Atlantis však byla však zničena potopou, která přišla na tamní obyvatelstvo jako Boží trest. Této potopě unikli jen lidé, kteří žili ve vysokých horách – dnešní Indiáni. A proto, že téměř všechno obyvatelstvo Velké Atlantis zahynulo při potopě a také proto, že prý od těch dávných dob velice pokleslo mořeplavectví, je ostrov Bensalem tak málo známý. O rozkvět a blaho ostrova se obzvláště zasloužil král Salamon. Jedním z jeho nejvýznamnějších skutků bylo založení „Domu Šalomounova“ – společnosti, která se má věnovat zkoumání Božích děl a Božích tvorů. Tento dům, Který se také nazývá Kolej díla šesti dnů, je Baconovou představou ideální vědecké společnosti. Jeho posláním zkoumat přirozenost všech věcí – všeho co Bůh stvořil během šesti dnů. Členové této společnosti se nazývají Bratrstvo Domu Šalomounova. Jeden z Otců Domu Šalomounova popisuje různé laboratoře, které sahají až pět kilometrů pod zem a observatoře, které dosahují výšky čtyř kilometrů. Vědci na ostrově jsou výteční chemici, úspěšní lékaři, dovedou využít síly větru, konají anatomické pokusy na zvířatech , jsou obratní inženýři; mají výtečné matematické, optické a mechanické přístroje, dalekohledy, mikroskopy, znají akustiku čtvrttónové hudby, sestrojují podmořské čluny; zajímají se o složení půdy, dovedou pěstovat nové druhy ovoce. Zvířata i rostliny vědci na ostrově pěstují a utvářejí podle svých představ – v podstatě zde Bacon popisuje obdobu dnešního genového inženýrství.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rovnost
Originální název:

New Atlantis, 1626


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nová Atlantis. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (7)

B-artX
01.05.2024 2 z 5

Já upřímně moc nevím, co si z díla vzít. Stejně jako u všech utopií to evokuje otázku- A co s tím? První půlka textu je docela zajímavá ve své specifické avanturistické dobrodružnosti plaveb 17 století, ale jakmile to dojde k detailům života a dění na ostrově, tak se čtení stává namáhavým a nudným. Ve své době asi parádní záležitost, ale dnes to mimo akademický svět nemá prostor a nepřináší moc čtenáři přínosného.

Set123
11.08.2023

Aniž bych chtěl jakkoliv umenšovat význam Francise Bacona pro tento svět, filosofii a moderní vědu, nebo jakkoliv zapírat jeho očividného génia, toto dílo bylo mi spíše zklamáním. Největším, pokud jde o trojici knih, kterou jsem se rozhodl po sobě přečíst, Chválu Bláznivosti, Utopii a právě Novou Atlantidu.

Nehodlám zde autora chválit za to, že měl dobrou představivost. Ještě možná za to, že byl schopen dobrých analytických úsudků. Ale opravdu, jde-li nám o to, že Bacon na přelomu 16. a 17. století psal sci-fi literaturu, nejde nám v této knize o mnoho. Osobně bych ji poté musel označit za špatnou, nebo alespoň nezajímavou. Naštěstí kniha neobsahuje jen onu poslední část.

Utopická díla slouží ke kritické reflexi reality. To je jejich hlavní užitek. Proto mi vědecké snění nepřipadá nikterak zajímavé. Kniha ale obsahuje i části předešlé. Historická pasáž je asi stejně nezajímavá (s výhradou návaznosti na Platona, kterého tímto proklínám, to on může za imbecilní fenomén archeoastronautiky a "vyspělých ras"), též však, naštěstí, obsahuje o kratičkou pasáž o rodinných poměrech Baconovy utopie. A tedy, překvapilo mne to.

Osobně jsem čekal, že Bacon bude progresivnější, nežli jeho předchůdce More. Ale ono ne. (Ona to také z mé strany nebyla nejchytřejší myšlenka, pravda...) Baconova představa je mnohem konzervativnější, mnohem upjatější, mnohem religiózně fundamentálnější. Měl-li bych co nejdůrazněji a nejbrutálněji pojmenovat rozdíl mezi nimi, řekl bych patrně, že zatímco More vytvořil peklo komunistické, Bacon vytvořil peklo fašistické. Jeho společnost je silně hierarchická, kastovní a syndikalistická v tom nejhorším slova smyslu. Každý kousek života v jeho světě jeví se být napojený na stát a státem direktivně řízený. Rozhodně ne moc pěkná představa, řekl bych.

Co budou mít podobného (míněn Bacon a More, mimochodem nejméně jednou Bacon na Mora zcela otevřeně a přímo odkazuje, ovšem vymezuje se proti němu, zde v případě zvyku ukázat si novomanžele nahé před sňatkem, což odmítá, tabuizuje a nahrazuje vlastní, rigoróznější formou), je patrně forma represivních systémů. Zde bych souhlasil s autorem, je škoda, že nesepsal principy nejlepšího zákonodárství a občanské společnosti. To by teprve bylo maso. Ale chápu, že přírodní vědy mu byly mnohem bližší. Ale k represivním systémům. Principy zákonodárství, ani jeho exekuce nejsou popsány. Ovšem stejně jako More (a stejně nesmysluplně jako on) se odkazuje k "přirozenému řádu", což by mi implikovalo přirozenou vymahatelnost jeho pravidel. Což by mne vedlo ke stejnému závěru, jaký More otevřeně popsal - šmírování a donášení.

Nu a tak nám Bacon popsal vlastní utopii, stejně strašlivou jako More, třebaže ne tak dobře napsanou a skvěle propracovanou. Ale to patrně nebude Baconovou neschopností, jako spíše komplikovaným životním osudem.


DarthSoren
24.07.2021 4 z 5

Spolu s Platónovou Ústavou a Moreovou Utópiou je Baconova Nová Atlantída jedným z najdôležitejších filozofických utopických textov a zároveň jednou zo základných prác, ktorú by mal poznať každý, kto sa snaží preniknúť do filozofie ako takej. Text obsahuje množstvo náboženských (kresťanských) referencíí, kladie dôraz aj na význam vedy v spoločnosti, pričom (dnes to už hádam môžeme povedať) vedecké odkazy, ktoré Bacon používa, sú veľmi zaujímavými prognózami, ktoré sa omnoho neskôr, po Baconovej smrti, stali realitou. Archaický jazyk je samozrejmosťou, nedokončenosť práce vzhľadom k Baconovmu osudu veľkou smolou.
Nová Atlantída by sa bez preháňania mohla označiť aj za pioniera sci-fi žánru, keďže svojimi "proroctvami" časovo predčila také esá akými boli Jules Verne, Mary Shelleyová alebo Herbert George Wells, ktorí sa bežne označujú za otcov sci-fi žánru.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Nová Atlantis v seznamech

v Přečtených54x
ve Čtenářské výzvě6x
v Knihotéce20x
v Chystám se číst22x
v Chci si koupit7x
v dalších seznamech1x