O češtině s Karlem Olivou přehled

O češtině s Karlem Olivou
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504529/bmid_o-cestine-s-karlem-olivou-xrz-504529.jpg 5 49 49

Chcete vědět, jak vznikla vyjmenovaná slova, kde se vzalo kroužkované „ů“ nebo „oslí můstky“ a nakolik vážně byly míněny jazykové brusy typu čistonosoplena, knihovtipník a klapkobřinkotruhla? Co bylo motivem nepříliš povedené reformy pravopisu z roku 1993 a čím to, že dnešní maturanti nechápou význam slov „příkrý sráz“? V knižním rozhovoru s jazykovědcem Karlem Olivou se o naší mateřštině dozvíte spoustu dalších zajímavostí. Třeba čím jsou unikátní výrazy kulaťoučký nebo páteř, proč se v češtině neuchytily pojmy nožehlák či Křemíkové údolí, že užití předložkové vazby díky nehodě už není hřích a spojení umělecká kovářka Jana Kovář skvěle dokládá rozpolcenost feministických lingvistek. Na slovo – zejména na české slovo – vzatý expert, někdejší dlouholetý ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, v odpovědích na otázky novinářky Ivany Karáskové fundovaně a vtipně odhaluje mnohdy překvapivé skutečnosti, které vás ve škole neučili – nebo dokonce učili špatně. Jako zkušený popularizátor češtiny s lehkostí přibližuje osobitost jazyka, ať už se to týká jeho historie, slovní zásoby či pravopisu. Rovněž bez okolků glosuje řečnické dovednosti politiků nebo se zamýšlí nad specifiky češtiny. Na úplný závěr se dozvíte, zda naší mateřštině nehrozí zánik a vytěsnění univerzální „evropanštinou“. Mimochodem, víte, že čeština naučila svět používat výraz tunel pro odklánění toku peněz, za mrože vděčíme tiskařské chybě a mezinárodní označení elementární částice quark (kvark) pochází ze slova tvaroh?... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize O češtině s Karlem Olivou. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (18)

kamibe
12.11.2024 5 z 5

Po této knize jsem sáhla opravdu ráda a děkuji za spoustu nových zajímavých informací. Napadá mě otázka, do jaké míry přestal být náš jazyk jazykem popisným a stal se spíše pojmovým. Když si uvědomím, kolikrát se potřebuji s přáteli dohodnout, jakou představu pod některým slovem mám a zda a nakolik se shoduje s tou jejich, připadá mi někdy, že jsme se možná od svých dávných moudrých předků v pojímání samotných písmen, slabik, vět podstatně odchýlili, a někdy z toho mám docela smutek.
S chutí však sáhnu po další knížce z tohoto ranku - Slovo nad zlato.

lovermann
24.09.2024 5 z 5

Češtinu mám strašně rád, byť není mojí mateřštinou. Za mě - super publikace, dokonce jsem se během čtení nachytal na myšlence, že nemám radost z toho, že zatím nepřečtených stránek ubývá :) Formát publikace, rozhovor, zřejmě nepředpokládá delší povídání na nějaké téma, ale já bych uvítal i podrobnější vyprávění o užších tématech (když se odbočuje mimo). Dodal bych také i to, že kniha bude určitě zajímává i pro ty, kteří mají rádi cizí jazyky, nejen češtinu.


kuky921
09.06.2024 5 z 5

Velmi příjemné čtení o češtině, vývoji, dnešní podobě i možné budoucnosti.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (5)

Kdybychom chtěli slovo vakcína přeložit do češtiny, vyšla by nám kravina.


Italové mají výslovnost hlásek velmi podobnou nebo stejnou jako my.


Staří Slované měli jen čtyři číslovky. Od pěti výše jsou to původně podstatná jména: pětice, šestice...


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha O češtině s Karlem Olivou v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených74x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených9x
v Knihotéce18x
v Chystám se číst48x
v Chci si koupit22x
v dalších seznamech2x