Odvedu vás do Sierry Madre přehled

Odvedu vás do Sierry Madre
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134974/mid_odvedu-vas-do-sierry-madre-cBz-134974.png 5 239 239

Apače zná v Česku každý prostřednictvím knih Karla Maye. Román z pera Forresta Cartera, autora Školy Malého stromu, je ovšem idylickému líčení nekonečně vzdálen. Životaběh náčelníka Apačů Geronima a jeho boj za svobodu svého kmene vypráví Carter s nesentimentální syrovostí, je to příběh plný krutosti, lsti, naděje a porážek. Etnograficko-historický doslov o Apačích napsala Olga Kandertová... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Kalich

Watch for me on the Mountain, 1978

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Odvedu vás do Sierry Madre. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (56)

krakonos.kraken
22.09.2024 5 z 5

Jak málo stačí - sám sobě namluvit že druhý národ je podstatoi nižší než vy a zabíjení žen a dětí a prodávání jejich skalpu najednou není odpornost ale logický čin. Stejně jako když se ve vietnamu vojáci mstili na civilistech, samozřejmě v koncentračních táborech, otroctví atd. Vypadá to jako by to v historii nebralo konce s dalšími případy. A při čtení podobných knih teprv opravdu začínám chápat jak skvělá je doba ve které žiju.

Kromě toho je ale kniha i o rozdílech ve vnímání času, vlastního těla, celé kultury.

Celý děj mi dost připomínal Siciliána. Nerovný boj který je úspěšný hlavně díky vynalézavosti, drzosti a odvaze.

BabaJaga11
15.06.2024 5 z 5

Napínavé, ale smutné čtení. Často přemýšlím, jak by dnes vypadal svět, kdybychom my, "civilizovaní" a "pokrokoví" příslušníci bílé rasy nechali Indiány a další přírodní národy žít v míru. Kdybychom se od nich něčemu naučili... Patrně bychom dnes nemuseli čelit mnoha problémům, které jdou s rozvojem moderních technologií ruku v ruce. Vodu a půdu jsme znečistili kdečím, od DDT a těžkých kovů po mikroplasty a farmaka. A každý nový úžasná vynález v sobě zároveň nese další rizika, další problém, na který v opojenosti z vynálezu teď nikdo nemyslí... Také nás většinou nenapadne, čím vším jsou mnohé vynálezy a pokrok jako celek vykoupeny. Kdysi to byla třeba krev Apačů. Ale i dnes je toho na Zemi stále velká spousta, co se dá zničit ve jménu "pokroku". A zpravidla ani nejde tak ani o blaho lidstva, i když si to tvrzení rádi necháme vnutit, ale o něčí plnou peněženku. Dnes jsou v módě různá "chytrá" řešení. Alespoň se to říká. Co je ale chytrého na tom, dát dítěti namísto běžné koloběžky elektro? Namísto knihy chytrý mobil? Nebylo by chytřejší spoléhat na svoje síly a um, tak, jako Apačové? Jak to dělali, že dokázali uběhnout až 150 km za den? To se asi nikdy nedozvíme. Můžeme ale aspoň dojít do obchodu pěšky nebo na kole (mechanickém!) a auto či "elektrovozítka" nechat doma. Prospěje to našemu zdraví i zdraví Matky Země. Je to levnější a ušetří to suroviny pro důležitější věci, než je náš momentální rozmar typu "nechce se mi"...

vpadysak
26.07.2023 4 z 5

Kniha pojednáva o období posledného odporu pôvodných obyvateľov Ameriky pod vedením Geronima. Nech bol autor akýkoľvek, napísal slušné dielo a pri jeho čítaní sleduje čitateľ márny boj Apačov za svoju existenciu. Postupne sa dozvedáme, ako sa vodilo Indiánom, po porušení všetkých zmlúv s bielymi a po tom, ako ich právny status klesol na úroveň zvierat. Celá kniha je pocta pôvodným obyvateľom Ameriky, ich boju za svoje právo a ich duchovnému spôsobu života spojeného s prírodou.

Knižní novinky (11. - 17. 9.)

10.09.2012

Přijde doba, kdy tvoje oči a tvoje nohy budou tví jediní přátelé.

Kterýkoli národ si může koupit mír za svoje duše.

Kniha Odvedu vás do Sierry Madre v seznamech

v Právě čtených6x