Stín vítězství přehled
David Weber
Ostrov Saganami série
< 4. díl
Občas věci nevyjdou tak, jak se plánují. Mesanský blok má plán, na kterém pracuje už celá staletí. Plán na přeměnu galaxie a genetické vylepšení – svým způsobem – lidské rasy. Až donedávna šlo všechno jako po másle, pak ale Blok narazil na menší překážku na cestě zvanou Hvězdné království Mantichora. Vyřešilo to tak, že zinscenovalo válku se Solarním svazem, největší a nejstrašnější mezihvězdnou silou v lidské historii. A aby věci urychlilo, podniklo ničivý záludný útok, kterým zničilo průmyslovou infrastrukturu Královského námořnictva Mantichory. Pak pomocí diverzní operace Janus podnítilo revoluce na planetách spravovaných Mantichorou. To dohromady utvrdilo Solární svaz v odhodlání zničit Hvězdné království jednou pro vždy a zdiskreditovat ho po celé galaxii. I ty nejdůmyslnější plány ale mohou mít nezamýšlené důsledky a jedním z nich je v tomto případě nová naděje na svobodu pro utiskované národy v celém vesmíru.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stín vítězství. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (13)
Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl devatenáctý, čtvrtý díl vedlejší série: Stín vítězství
Tento díl je bohužel řazen k těm horším v této sérii. Jistě, jsou zde věci a části co stojí za to. Jenže to pouze částečně vyrovnává ten zbytek. Kniha je zbytečně dlouhá, navíc na to, že se děj zas tak moc neposune. Příběh je roztříštěný a občas trošku zmatený, děj se odehrává na dlouhém časovém úseku, na spoustě planet a míst a z pohledu spousty postav. Děj se tak prolíná s předchozím dílem této série a navíc doplňuje aktuální dění pro hlavní sérii i špionážní vedlejší sérii. Velká váha je dána fanouškům z Polska a Čech, kteří dostali vlastní planety a postavy. Snad to nevezmou osobně, ale když ty lidi znám, tak mě ty jména v knížce spíše ruší.
Příběhy revolučních hnutí, které shazují okovy Solárního svazu samostatně špatné nejsou, každá planeta má svůj styl a své řešení. Vše od krvavé revoluce, kdy z měst zbydou jen krátery až po skoro mírumilovné řešení. Divokou kartou jsou zde Mantichořani a "Mantichořani", pak také Solariáni s jejich loděmi a mírovými sbory. Často tak výsledek stojí na tom, kdo na místo dorazí první. Zde rozhodně platí, že kdo má vesmírnou nadvládu, nemá problém zvítězit i na planetě pod sebou.
Kniha je pěkným kouskem skládačky celého Honorvese. Doplňuje pozadí a rozšiřuje děj, masivně také rozšiřuje samotný vesmír. Až na pár částí zde ale nevidím důvod jí číst někdy znovu (tedy potřetí). Její technická důležitost totiž převažuje nad zábavností čtení. A také zde nejsou žádní Havěňaně...
Je to široká zastávka na cestě k finále, chtěl jsem mít tuto knihu už za sebou, abych se konečně dostal k Nekompromisní Honor.
RADM Kobalt, RHN
Tyhle komentáře píšu zpětně, takže mě nenapadá co jiného tu napsat, než: O něco lepší a obsáhlejší Stín svobody. Ve skutečnosti je to vlastně jedna kniha. Jednoho dne, až budu mít asi tak měsíc v kuse čas, tak vezmu tyhle dvě e-knihy a tu jednu knihu z nich udělám, páč i když to bude šíleně dlouhé, pomůže mi to se v tom orientovat. V této i té druhé knize sledujeme další protimantichorskou operaci bloku pod falešnou vlajkou, ve které náš starý známý Damien Harahap a další agenti pro Blok obrážejí nejrůznější planety, kde má Svaz alespoň nějáký zájem, a pomáhají destabilizovat tamní vlády pod ochranou solariánského ÚPB rozpoutáním povstání, jemuž přislíbí podporu, ale ne svojí, nýbrž mantichorskou. To vše má vyvolat ve svazu dojem, že manťáci proti nim hrají špinavě, a zničit Mantichorskou reputaci všude jinde, až všude začnou vypukat povstání dovolávající se pomoci, o které nikdo na mantichoře nevěděl, že má přiletět. A jasně že to nevyjde, páč Miki poměrně rychle dojde, o co jde a jaké to bude mít následky, jakmile se objeví první z revolucionářů, který se nespolehl na slepé komunikační kanály od mesanů. Jinak kniha se stále parádně čte a tohle všechno. I ti revolucionáři z plejády světů jsou celkem sympatičtí a některé z těch postav jsou důležité i později v hlavní sérii nebo To End in Fire, takže se vyplatí si tuto dvojknihu přečíst.
Související novinky (1)
Knižní novinky (50. týden)
08.12.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Stín vítězství v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 45x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 47x |
v Chystám se číst | 6x |
v Chci si koupit | 12x |
Autorovy další knížky
2000 | Stanice Bazilišek |
2007 | Ve službách Meče |
2000 | Čest královny |
2014 | Sílící bouře |
2009 | Ve stínu Saganamiho |
Tenhle díl je tak trochu zbytečný, protože jen doplňuje podrobnosti k událostem, které již byly popsány v jiných knihách, zejména v předchozím díle Stín svobody.
Sledujeme zejména podrobnosti o některých revolucích, jako byla ta v Möbiu, kde si polínko přisadilo Svazové četnictvo, nebo ve Vlaštovce. Jsou zde ale také nové revoluce, kdy přidanou hodnotu má pro české čtenáře zejména ta v Chotěboři, která je osídlena českými kolonisty. Název planety Chotěboř pak není vybrána náhodně. Weber tak dává poctu českému městu, kam s oblibou jezdil na setkání fanoušků sci-fi a fantasy nesoucí název Festival fantazie. Přesto už začíná být trochu únavné a nepřehledné sledovat tolik revolucí na různých světech. Weber se to alespoň snaží ozvláštnit tím, že každá z těchto revolucí má různý stupeň úspěšnosti – od katastrofalních důsledků, přes těžké boje až po poklidné převzetí moci. Je zřejmé, že Weber má i povědomí o české historii, zejména o významu českého Sokola ve druhé světové válce a o Sametové revoluci.
Zajímavý je pak hlavně závěr knihy. Až zde se dočkáme alespoň jedné delší vojenské akce, kde po sobě začne střílet námořnictvo Mantichory a Svazu. A poslední strany knihy se pak také týkají obsazení Madrásu a příletu Henkeové k Mese, přestože se jedná spíše o jakousi předehru k dalším knihám. Musím ale přiznat, že závěr mě namlsal na další díl Nekompromisní Honor, který byl právě teď vydán.