Piknik u cesty přehled

Piknik u cesty
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468038/bmid_piknik-u-cesty-NZC-468038.jpg 4 1548 1548

Román Piknik u cesty je zřejmě nejslavnějším dílem bratrské dvojice. V tomto dnes již klasickém románu hraje ústřední úlohu Zóna – oblast plná tajemství a záhadných jevů, kterou po sobě zanechala mimozemská Návštěva. V Zóně může nebezpečí přijít odkudkoli a každý krok může znamenat smrt. Přesto však stalkeři, ilegální hledači mimozemských artefaktů, noc co noc riskují životy, aby získali zázračné poklady, jež nepochází z našeho světa. Daň, kterou si Zóna vybírá, je vysoká. A platit musí všichni – bez výjimky. Ale možná, že se někde hluboko, velmi hluboko v Zóně za desítkami vražedných pastí nachází něco, co dokáže zcela změnit osud nálezce a s ním i celého lidstva… Nový překlad románu vychází z úplného, zrestaurovaného textu originálu. Po téměř padesáti letech si tak čeští čtenáři mohou přečíst Piknik u cesty přesně takový, jaký ho autoři chtěli mít.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton
Originální název:

Пикник на обочине (Piknik na obočině), 1972


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Piknik u cesty. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (251)

natymau
16.01.2025 4 z 5

Čteno až po zhlédnutí Tarkovskiho Stalkera, tudíž se nelze ubránit srovnání. Knížka je na rozdíl od filmu velmi nenáročná dokonce oddychová, uplně bez filosofických linií a tíhy pomalého nevyřčena, tady to všechno dost šlape. Kompozične je rozdělená do čtyř kapitol, které jsou jakýmisi výseky v životě kolem Zony, jak rychle samozřejmě a implicitně do spefického světa skočíme, tak stejně z ničeho nic jsme zase venku bez jakéhokoli gradujícího závěru. Piknik působí jako jakási skica prostředí, které pak Andrej vypointoval do nebes.

TwoFace
08.01.2025 5 z 5

Jako fanouškovi herní série Stalker se mi kniha moc líbila. Má skvělý námět, pěkně to odsýpá, jen mě trochu zamrzelo, že konec přišel tak náhle. Doporučuji.


freejazz
07.11.2024 5 z 5

toto jsme nikdy nečetli jako „náhodnou návštěvu mimozemské civilizace na Zemi“. mezi řádky jsme vnímali mizérii života v socialistickém ráji, kde nelze dělat nic jenom tak a každá akce způsobuje reakci - čili lidi si za své svízele můžou sami. stalker jako symbol odporu, který se nakonec zmůže jenom na průvodcování panoptikem smetiště. bez vysvětlení, bez budoucnosti. a dobrodruzi, kteří si myslí, že procházkou tím panoptikem na něco přijdou a objeví zázračnou formulku na věčný život? k smíchu - kdo by v tom marazmu chtěl žít věčně?
a když ještě Tarkovskij natočil ten skvělý film, který jsme poprvé viděli v původním znění s maďarskými titulky byli jsme z toho nadranc.
prostě kdo neprožil 70. a 80. léta na vlastní kůži nedovede si vůbec představit, co se tady dělo a jak „tábor míru“ pospíchal k vlastní záhubě.
knížku jsem vždycky považoval za obžalobu nelidství zhůvěřilé ideologie a dodnes nevycházím z údivu, že prošla přes bdělé oko cenzora a autoři neskončili v jednom z neexistujících gulagů na Sibiři.
kdo ví, kde skončilo to salátové vydání, které šlo z ruky do ruky...

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (17. týden)

25.04.2021


Zemřel Boris Strugackij, ruský představitel sci-fi literatury

19.11.2012


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Piknik u cesty v seznamech

v Právě čtených18x
v Přečtených2 087x
ve Čtenářské výzvě133x
v Doporučených230x
v Mé knihovně629x
v Chystám se číst521x
v Chci si koupit146x
v dalších seznamech28x