Piková dáma a iné prózy přehled

Piková dáma a iné prózy
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288857/mid_pikova-dama-kIY-288857.jpg 4 89 89

Černoch Petra Veľkého, Román v listoch, Poviedky nebohého Ivana Petroviča, Belkina, výstrel, Metelica, Truhlár, Staničný dozorca, Sedliacka slečna, Dejiny obec Gorriuchina, Roslavlev, Dubrovskij, Kirdžali, Egyptské noci, Kapitánova dcéra.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Piková dáma a iné prózy. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (17)

Marekh
15.07.2024 5 z 5

Od Puškina jsem již v minulosti četl knihu EVŽEN ONĚGIN a v tomto roce jsem si přečetl knihu KAPITÁNSKÁ DCERKA. Po letech jsem se vrátil k tomuto autorovi a časem si určitě přečtu další knihy.

Kniha PIKOVÁ DÁMA A JINÉ POVÍDKY obsahují tyto povídky:

- Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina: Výstřel, Metelice, Majitel pohřebního ústavu, Staniční dozorce, Slečna selka

- Dubrovský – nejrozsáhlejší povídka. V závěru povídky si nejsem jistý, jestli jsem to pochopil správně. Pokud ano, tak jsem rád, jak to dopadlo.

- Piková dáma - hlavní postavou je HEŘMAN (inženýr a důstojník), který je posedlý zjistit tajemství 3 vyhrávajících karet

Povídky se mi líbily. Byly čtivé. Autor píše svižně a zajímavě. Podle názvu jsem znal pouze povídku Piková dáma a konečně jsem se k této povídce dostal.

V závěru knihy se nachází kapitola ČARODĚJNÝ VYPRAVĚČ (DOSLOV) a POZNÁMKY.

Kniha obsahuje barevné ilustrace. Knihu ilustroval Karel Teissig.

V Doslovu Bělinskij napsal: „Jako čaroděj v nás vyvolával zároveň smích a slzy, hrál si podle své vůle s našimi city. Zpíval a Rus byla užaslá zvukem jeho písní. A není divu, protože podobných ještě neslyšela. Jak žádostivě jim naslouchala! A není divu: chvěly se v nich všechny nervy jejího života.“

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Nádhera

Johny_H.
04.02.2022 3 z 5

Hodnocení Piková dáma a jiné povídky. Když to rozebereme tak Piková dáma je na solidní 4/5 Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina je povídka, kterou jsem asi nepochopil a nemohu jinak než 0/5, Výstřel jo tak to už je jiná tuto povídku jsem si opravdu užil a je na solidních 5/5. Metelice ta je rozhodně slabší na tokový 3/5, Majitel pohřebního ústavu mírně hororově laděná povídka, kterou bych si dokázal představit i s filmovanou 5/5, Staniční dozorce je velmi zajímavá povídka no a takových pěkných 4/5 a Kapitánská dcerka opravdu moc hezká povídka u které si i popláčete 5/5.

Když ale mám být plně upřímný, tak si tuto knihu raději sežeňte v audio verzi. Na internetu jde sehnat například Kapitánská dcerka, jako rozhlasová hra a je o dost přehlednější a stravitelnější pro dnešní čtenáře. Přeci jen tato kniha není nejmladší a jsou zde výrazy, které komplikují četbu. Srovnal bych to s knihou Frankenstein, která je na tom podobně. Myšlenka úmysl vše moc povedené, ale lépe stravitelné je to v audio verzi, kdy se máte možnost nad tím lépe zamyslet

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Piková dáma a iné prózy v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech3x