Prchavý čas světla přehled
Whitney Scharer
„Radši bych snímek fotila, než jím byla,“ tvrdí Lee Millerová po svém příjezdu do Paříže v roce 1929, kde brzy padne do oka slavnému surrealistickému fotografovi Man Rayovi. Přestože ji chce jen za modelku, Lee ho přesvědčí, aby ji přijal jako asistentku a naučil ji všechno, co umí. Man Ray je silná, charismatická osobnost a během společné práce v ateliéru se jejich životy brzy propojí, což navždy změní Leeinu životní dráhu. Prožívají spolu Leeiny první umělecké kroky, hluboké porozumění a vzájemnou silnou přitažlivost. O sedmnáct let starší Man ji velkoryse zasvěcuje do umění fotografie, ale zároveň se chová majetnicky – jako učitel i milenec - a Lee si musí odpovědět na otázku, jak skloubit milostný vztah s vlastními uměleckými ambicemi – a kolik je ochotná pro lásku obětovat.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2019 , MetaforaOriginální název:
The Age of Light, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Prchavý čas světla. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (12)
Kniha mě zaujala od první stránky. Myslím, že se autorce podařilo velmi dobře zachytit předválečnou Paříž a také osudový vztah uznávaného fotografa Man Raye a americké modelky Lee Millerové. Kromě jejich vášnivého vztahu, určitě čtenáře zaujmou i jiné osobnosti pařížské bohémy. Díky výbornému vypravěčskému umění autorky, jsem se ani chvilku nenudila, přestože jsem toho o této době už přečetla více.
Konečně dočtena kniha Prchavý čas světla.
Knihu jsem četla na mé poměry strašně dlouho-a to celých 8dní. Má necelých 400 stran, ale prostě jsem se přes ní nemohla prokousat. Lee i Man mi přišli strašně dětinští, sobečtí, zahledění do sebe a svých úspěchů. Bavil mne začátek a konec knihy, ale ten prostředek se pořád plácala a už to bylo docela únavné.
Vztah - nevztah Lee a Mana mi pěkně pil krev....
Ano, Paříž 20. a 30. let taková byla, ale za celou dobu jsem si k Lee a Manovi nedokázala najít cestu.
A klobouk dolů, co Lee dokázala těsně po válce a že se rozhodla všechno zdokumentovat. Jen ty dopady pak... :(
Ani jednoho z nich jsem dosud neznala, zjišťovala jsem si další informace, takže jsem trošku v obraze, ale... V každém případě jsem ráda, že máme dnes takové možnosti fotografování a nemusím prostát několik hodin v temné komoře :)
Ale jako historický román určitě doporučuji přečíst. Občas lidé v knihách dělají věci, které ostatní nechápu a já to tak beru.
Jsem ráda, že jsem se mohla alespoň takto projít po Paříži a být ve společnosti umělců, děkuji.
"Lee ze všeho nejvíc touží po chvilce rozhodnosti, po jasném prozření. Chce tvořit okamžiky a zachytit je na film. Zachytit živoucí zážitek, pocit toho, že někdo nebo něco žije."
Související novinky (1)
Knižní novinky (10. týden)
03.03.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Prchavý čas světla v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 49x |
ve Čtenářské výzvě | 7x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 68x |
v Chystám se číst | 64x |
v Chci si koupit | 13x |
Mě tedy kniha nadchla. Ponořila jsem se do příběhu Man Raye a Lee Miller tak, že jsem několikrát přejela svoji stanici a celkově využívala každou chvíli, abych mohla číst. Příběh obou mě zaujal natolik, že jsem o nich chtěla vědět ještě víc, vyhledala jsem na webu jejich fotografie, shlédla jsem na Netflixu film Krev básníka Jeana Cocteaua, ve kterém Lee hrála (pro jehož pochopení by zřejmě bylo třeba spousta vína, whiskey, brandy či jiného alkoholu, ale musím uznat, že Lee byla opravdu krásná).
Paříž konce 20. let byla velmi realisticky vykreslena, dokázala jsem si živě představit všechny ty ateliéry, bulváry, paláce stejně jako dekadentní byty plné podivných osob i podivuhodných osobností. Navrch jsem se dozvěděla spoustu informací o fotografii a fotografování. Knihu vřele doporučuji.