Přeřekadla přehled

Přeřekadla
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473314/bmid_prerekadla-EfT-473314.jpg 4 16 16

Tradiční rčení a přísloví jsou dnešním dětem často již skoro neznámá. Místy se zdá, že na ně koukají, jak tele na nový vrata! Ale proč a kam nemají házet flintu, to už nevědí. Kniha s názvem Přeřekadla přibližuje dětem praktické poučky pro život děděné po generace zábavným a interaktivním způsobem. To vše a víc v komiksovém zpracování Štěpánky Jislové, které dětem odhalí věci, které jsou možná záhadou i jejich rodičům.... celý text

Komiksy Citáty a přísloví Pro děti a mládež
Vydáno: , Meander
Originální název:

Přerekadla, 2021


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Přeřekadla. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (8)

Kautokeino
21.11.2024 5 z 5

(SPOILER) Rozhodně vybízí čtenáře k nejrůznějším zamyšlením nad svým životem... třeba když se dočtete, že zvyk je štěstí v lásce. A co teprve když začnete kombinovat ještě ob stránku anebo i dál, tak to se potom dějou věci... Vlk se nažral bez dvou za dvacet!

hrdlickova_61
17.08.2024 5 z 5

Milamarus ke knize poznamenává, že kdo neví, nebude vědět. Tím pádem je vhodná pouze pro starší děti a dospělé osoby, u nichž je předpoklad, že to či ono přísloví již dříve slyšely, že jim bylo vysvětleno. Má pravdu a i autorce knihy je tohle určitě jasné. Zařídit by se to dalo pro malé děti třeba tak, že by se jim nejdříve naznačil smysl (třeba obrázkem nebo příběhem).

Pro starší čtenáře přináší knížka výbornou inspiraci k vlastním vtipným kombinacím, a tak je o prohloubení vztahu k příslovím postaráno. Mám to vyzkoušeno v praxi, protože jsme podobné hry u nás v knihovně při různých příležitostech hrávali a vždycky se to líbilo. Hodí se na to jak přísloví, tak třeba krátké citáty nebo dokonce i různé poučky.

V Přeřekadlech se mi obzvlášť líbily například tyhle nápady: I mistr tesař dobře mete. Když ptáčka lapají, tak si lehne. Kdo chce psa bít, nesmí do lesa. Kdo se moc ptá, má za tři. Bez práce lehko na bojišti. Potrefená husa sklízí bouři. Tonoucí břehy mele. Kdo se směje naposled, napít se musí sám. Pýcha moudřejší večera. Zvyk je hrubá záplata. Neházej perly dvakrát do stejné řeky. Nemusí pršet, stačí pít víno.

Když si to přečtete, hned se vám v hlavně začnou rojit jak správná znění (i doplňků), tak jiné legrácky. A také jiné možnosti, která přísloví obměnit. V knížce si můžete najít, co k uvedeným začátkům přidala jako další možná bláznivá zakončení její autorka a jak si poradila i s dalšími příslovími a rčeními:
Starého psa… Kdo nic nedělá… Líná huba… Bez peněz… Co oči nevidí… V nouzi poznáš… Pod svícnem… Není růže… Když dva dělají totéž… Jedna vlaštovka… Co tě nezabije… Vlk se nažral…


milamarus
30.05.2024 2 z 5

Nalezeno v dětském oddělení mezi naučnými knihami. Formou však jde o pracovní sešit nikoli výklad, takže o “přiblížení“ a “odhalení věci“, jak láká anotace shora, nemůže být řeč. Kdo neví, nebude vědět. // Coby zábavná tipovačka je to drahé. Navíc smát se dítěti, když po dlouhém přemýšlení vybere ze čtyř variant tu nesprávnou (resp. tu, která mu bude z nějakého důvodu znít nejvěrohodněji a bude nesprávná), je demotivující. Splete se jednou, splete se dvakrát,... pak to bude padesát na padesát, možná se trefí... a pořád nebude vědět. // Zkoušela jsem si představit i ty menší caparty, kteří číst ještě neumí, ale chtěli by starším sourozencům se spojováním poradit. Ne, neporadí. Leda vzít do ruky pastelky a jednotlivé obrázky si vybarvit.

Závěr: vhodné pouze pro starší děti a dospělé osoby, u nichž je předpoklad, že to či ono přísloví již dříve slyšely, že jim bylo vysvětleno. Jedině ti dovedou vybrat správnou variantu, domyslet znění ostatních přísloví a vše si samostatně ověřit v závěrečném klíči.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Přeřekadla v seznamech

v Přečtených17x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených2x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst14x
v Chci si koupit4x