Príbeh služobníčky přehled

Príbeh služobníčky
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384034/bmid_pribeh-sluzobnicky-mnb-384034.jpeg 4 2855 2855

Margaret Atwood je kanadská spisovateľka, poetka, feministická a politická aktivistka. Je nositeľkou viacerých prestížnych literárnych ocenení vrátane Bookerovej ceny. Román Príbeh služobníčky potvrdzuje jej povesť veľkej prozaičky. Vo svojej tvorbe sa už viackrát vcítila do zložitej psychiky modernej ženy, no tentoraz sa obracia do budúcnosti. Pohľadom literárnej postavy Fredovej opisuje zákutia skryté pod pokojnou fasádou Gileádskej republiky. Fredova je národný majetok, je Služobníčka a vďaka priechodnými vaječníkom sa v Gileáde, kde pôrodnosť klesla na nebezpečne nízku úroveň, stáva vzácnym tovarom. V noci v prázdnej izbe si však Fredova spomína na časy, keď láska stála nad všetkým, ženy pracovali a milovali. Podľa románu bol nakrútený úspešný seriál, ktorý dostal prestížnu cenu Zlatý glóbus.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Slovart (SK)

The Handmaid's Tale, 1985

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Príbeh služobníčky. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (769)

Nicole_picole
28.08.2024 5 z 5

Pecka. Prostě velká pecka! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Strašně zajímavý námět. K zamyšlení. Úžasné..a děsivé. Všem doporučuji.

katerina5619
21.08.2024 2 z 5

Jsem zklamaná. Čekala jsem víc. Potenciál ten příběh měl. Ale po 300 stranách už jsem hltala, protože do konce zbývalo tak málo stran a já měla obavu, že ten konec, kde to mohlo vygradovat a chtěla jsem tam ten wau moment, že bude uspěchaný a že si ho neužiji. A nakonec tedy největší překvapení knihy bylo, že ten moment nenastal.

beaneater
09.08.2024 3 z 5

(SPOILER) Těšila jsem se, že si konečně přečtu tuto knihu, ale zanechala mě nějak neuspokojenou. Dystopický svět Gileádu zní komplexně, krutě a zároveň zajímavě. Nicméně příběh o tom, jak se svět stal takovým, jaký je, mi přišel neúplný a nedozvěděli jsme se moc podrobností o tom, jak to funguje a proč je pro všechny v pořádku žít v režimu tohoto krutého světa.

Vyprávění mi přišlo chaotické, hlavní hrdinka neustále přeskakovala z jedné vzpomínky v minulosti zpět do současnosti a jako čtenáře mě to mátlo. O minulosti hlavní hrdinky víme mnohem více podrobností než o samotném světě Gileádu, což je podle mě trochu škoda a potenciál tohoto příběhu mohl být skvělý, ale je promarněný.
A co to mělo být s těmi uvozovkami? Opravdu jsem nepoznala, jestli postavy mluví mezi sebou, nebo jestli jsou věty jenom v hlavě hlavní protagonistky.

Ale oceňuji, že autorka zvolila pro čtenáře tak trochu "otevřený" konec a nechala nás klást si otázky, jestli se opravdu dostala z Gileádu, nebo ji někdo zabil, nebo hůř... chytili ji?

Tipy na filmy a seriály podle knižní předlohy

07.04.2024

100 nejčtenějších knih roku 2022

27.12.2022

50 nejčtenějších knih letošních prázdnin (2022)

04.09.2022

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Žárlit se přece dá jen na člověka, který má něco, o čem si myslíme, že bychom to měli mít sami.

Ocenění knihy (3)

1987 - Arthur C. Clarke Award
1987 - Commonwealth Writers' Prize (Best Book - Canada and the Caribbean)
1986 - Los Angeles Times Book Prize (Fiction)

Kniha Príbeh služobníčky v seznamech

v Právě čtených73x