Rok čtyřiadvacet přehled

Rok čtyřiadvacet
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415249/bmid_rok-ctyriadvacet-4UI-415249.jpg 4 48 48

Hra na vzpomínání týkající se let 1965 až 1989, v níž autor propojuje důležité s nedůležitým, osobní se společenským a která je rovněž jakýmsi komentářem o životě v reálném socialismu. Ouředník neposuzuje, nevysvětluje, nekomentuje – obrací se totiž na ty, kdo sdíleli stejný pocit. Jeho vzpomínání probíhá především v rovině jazyka, neboť jazyk je jak první zbraní každého totalitarismu, tak i jedinou možnou obranou. Bytostná pomíjivost těchto vzpomínek zároveň vyjevuje směšnost a zapomněníhodnost toho, co před nedávnem tvořilo náplň našich životů.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rok čtyřiadvacet. Přihlašte se a napište ho.

Lac
12.04.2021 3 z 5

Zajímavě napsáno, něco podobné jako Klíč je ve výčepu: z folklóru WC, kde jsou retro fóry. Víc hvězd jsem nemohl přílišně rudě hvezdičkatému tématu dát. Pro někoho, kdo socialismus zažil, možná dobré retro v mezích brblací rebelie. Pokud po člověku a jeho blízkých Estebáci šli, tak nevím jak hodnotit. Hodně hnusná doba pod taktovkou Kremlu se nedá slušně popsat, i když je autor výjimečný.

vendy246
08.04.2021 5 z 5

Malý rozsah, velký obsah. Zábavné, dojemné, poučné, dokumentární, vzpomínkové, chytré a vtipné. Pamětníci, přečtěte si.

matej.kulistak
08.02.2021 5 z 5

Ouředníkův styl se mi velmi líbí. Vzpomínky všeobecné (co se dělo/říkalo) načrtají obrázek doby, vzpomínky osobní (co jsem já dělal) dodávají svěžest, novinové výstřižky z kterých mrazí v zádech, do toho hesla psaná na zdi a lidové vtipy - dohromady úžasně zmatená, ale autentická a výmluvná výpověď.

A jako varování pro nás, mladší čtenáře, motto ze Zábranova Celého života:

Hrůza je v tom, že při pohledu
do minulosti, kterou už z autopsie
neznají, považují dnešní generace
za idiotství to, co bylo ideologií.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Rok čtyřiadvacet v seznamech