Sezona v pekle, Iluminace, Dopisy vidoucího přehled

Sezona v pekle, Iluminace, Dopisy vidoucího
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275239/bmid_sezona-v-pekle-iluminace-dopisy-vid-BB9-275239.jpg 5 29 29

Z nevelkého básnického odkazu tohoto vizionářského francouzského básníka, který vytvořil své úchvatné dílo v průběhu pouhých tří let, se z veršovaných básní vydělují dvě sbírky a Dopisy vidoucího, napsané básnickou prózou: Iluminace, obsahující čtyřicet básní v próze a dvě básně ve volném verši, je text uhrančivé krásy, v níž se hroutí hradba mezi realitou a halucinací. Rimbaud je napsal mezi 17. a 19. rokem života a poprvé je bez jeho vědomí (ačkoli byl ještě naživu) vydal Verlaine v roce 1886. Sezóna v pekle, napsaná v devatenácti letech, je jakousi Rimbaudovou duchovní autobiografií, jejíž poslední část "Sbohem" se považuje za autorovo rozloučení s básnickou tvorbou. Dva Dopisy vidoucího jsou výrazem Rimbaudova vizionářského přesvědčení a snad nejlépe je charakterizují slova: „Vedle mne jste všichni jenom básníci“. Z francouzštiny přeložil a doslovem opatřil Aleš Pohorský V tomto překladu třetí vydání (2014)... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sezona v pekle, Iluminace, Dopisy vidoucího. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

_jukL
včera 5 z 5

Dokonalá sebe-perverze. Je fascinující, že Rimbaud shrnul celé vše a celého sebe ve věku dvaceti let. To, co hledají ti odvážnější celý život, on našel během několika málo zim. Sezóna v pekle nemá hranice, je věčná, pokleslá, láskyplná v jednom. Rimbaud nenavádí, miluje Boha, stejně jako obdivuje a opovrhuje ďáblem. Rimbaud v sobě umřel, aby se narodil a stejně tak ví, že se narodil jen proto, aby zemřel. Z této smrti povstal k věčnosti, našel dokonalost, i naprostý zmar, vše na jednom místě.

Rimbaud je fascinující. Stačilo mu tak krátce a tak málo a řekl toho víc, než generace jiných. Sezóna v pekle je krátká, přesto dlouhá - sezóny prochází tak, jak Rimbaud zrál a nakonec, přeci jen, aspoň částečně, dospěl. Věděl, že už nemá co říct. Jeho rozchod s literaturou je velmi inspirativní, prodělal opačný vývoj od mnoha svých následovníků - nejdříve se zničil, aby následovně povstal. Někdo odejde na vrcholu, někdo neodhadne, kde ten vrchol je, Rimbaud znal jen ten jeden vrchol, kolem kterého obešel, nechal nám z něj dokument a odešel. Naprostý vrchol, všeho.

Samuel98
25.05.2021 5 z 5

Kontext života tohto fascinujúce autora dodáva dielu veľmi zvláštny význam. Keďže tu nemám priestor na zhrnutie celého života, je dôležité aspoň povedať, že Sezóna v Pekle vznikla ako reakcia na dynamický románik s básnikom Paulom Verlainom, ako reakcia na sklamanie sa Európou, ako triezvenie z divokej dekadencie, ale aj z radikálnej, kresťanskej výchovy. V diele spomína, že odchádza z Európy preč – čo sa po nepochopení geniality tohto diela naozaj udialo a Rimbaud po dlhých cestách skončil v Afrike, kde už vraj nenapísal ani jeden verš a živil sa predajom zbraní a kávy, závislý na ópiu. Zomrel mladý, keď mal 37, ale ešte ako mladší, keď mal 21, ukončil svoju krátku, no revolučnú aféru s poéziou a s literatúrou ako takou.
Dielo bolo spočiatku odmietané a až časom získalo obdivovateľov a zanechalo po sebe neprehliadnuteľnú stopu. Hovorím aj o zbierke Iluminácie, ale venovať sa budem len Sezóne v Pekle – čo je viac-menej veľmi dlhá báseň v próze.
Ocitáme sa v autorovom mentálnom pekle, na mieste silných emócií a trhajúcich sa reťazí, ktoré kedysi zväzovali autora s minulosťou. Básne na seba nenadväzujú priamo, ale nachádza sa tu istý príbeh, gradácia a tiež postavy. Rozprávači sú podľa niektorých kritikov a analytikov dvaja – Rimbuad naivný a detský, potom Rimabud nekompromisný, cynický a kritický. Sám seba označuje za Verlainovu „šialenú nevestu“ (ten však nebol o nič menej šialený, keďže Rimbauda pred napísaním Sezóny v Pekle postrelil) a dielom nadväzuje na poéziu v próze od Baudelaira, ktorého otvorene obdivuje a v listoch považuje za „Boha“ medzi autormi.
Sezóna v Pekle je vo svojej podstate veľmi intímnou spoveďou, výkrikom do celého sveta a na všetky strany, fontánou skutočnej krvi a striptízom masiek a snov. Je to dlhá nočná mora (dielo dokonca končí východom slnka), kde si autor hľadá vlastné miesto vo svete a redefinuje vlastný názor naň, opovrhuje všetkým, čo zbožňoval a naopak. Dielo zachytáva vnútorný zlom a súčasne obrovskú ambíciu zmeniť poéziu ako takú, posunúť dobu. V tomto procese sa prihovára ako Bohu, tak Satanovi – akoby kríval a tackal sa zo strany na stranu.


krevetinka
23.03.2019 5 z 5

,,Někdy mluví jakýmsi něžným nářečím o smrti, která vede k pokání, o nešťastnících, kteří dozajista existují, o úmorných pracích, o odchodech, které rozdírají srdce. V brlozích, kde jsme se opíjeli, plakal při pohledu na ty, kteří nás obklopovali, dobytek bídy. Zdvihal opilce na černých ulicích. Měl slitování jako matka, když peskuje malé děti. Odcházel roztomile jako holčička při náboženství. [...] Možná, že zná tajemství, jak změnit život?”


Čím déle čtu Rimbauda, tím víc se sama sebe ptám: ,,Kdo vlastně byl Arthur Rimbaud? Co to bylo za člověka?” a jediná odpověď, která se mi drží v mysli, je prostě jen “Génius”. Zvláštní na tom všem je, že obyčejný smrtelník nemůže rozumět zdaleka všemu, co pocházelo z Rimbaudova pera. I přesto má Rimbaud v mém srdci čestné místo. Způsob, jakým ke mně promlouvá je kouzelný, nenahraditelný.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Sezona v pekle, Iluminace, Dopisy vidoucího v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených50x
v Doporučených2x
v Knihotéce6x
v Chystám se číst20x
v Chci si koupit5x
v dalších seznamech1x

Autorovy další knížky

Arthur Rimbaud
francouzská, 1854 - 1891
2012  79%Opilý koráb
2000  87%Sezóna v pekle / Iluminace
1977  91%Má bohéma
1985  94%Doušek jedu
1962  92%Já je někdo jiný