Slovenské století přehled

Slovenské století
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483204/bmid_slovenske-stoleti-vdQ-483204.jpg 5 93 93

Pavel Kosatík je autor, který se snaží psát i o obtížných historických tématech způsobem srozumitelným a podnětným pro všechny přemýšlivé čtenáře. Bez orientace v dějinách podle něj není možné orientovat se v současnosti. „Klíčem“ k historii jsou mu většinou rozporuplné osobnosti, prostřednictvím jejichž osudů rozkrývá kontexty doby. Odmítá popisný a z odstupu toliko hodnotící přístup k dějinám. Snaží se vždy dostat čtenáře do situace, kdy bude se „svým“ hrdinou nucen zvažovat, jak by se na jeho místě zachoval sám. Knihou Slovenské století vystupuje ze svého dosud převažujícího soustředění na dějiny české. Sleduje vývojový oblouk, jaký slovenská společnost opsala v letech 1918–1998, a dochází k závěru, že Slováci svůj historický čas nepromarnili. Začínali z mnohem horší startovní pozice než Češi, jejich veřejný a politický život nejenže neměl strukturu, ale téměř neexistoval. Na konci 20. století se však tato nedlouho předtím téměř neexistující společnost dokázala sjednotit a zbavila moci nedemokrata s diktátorskými ambicemi. Slovenské století je knihou i o společných česko-slovenských dějinách. Český čtenář v ní najde odpovědi na otázky, jaké síly utvářely konkrétní podoby česko-slovenského soužití i jaká je česká odpovědnost za to, že společný život v jednom státě skončil neporozuměním.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slovenské století. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (25)

Drohtnian
15.03.2024 5 z 5

Jediné, co mi tam chybělo, bylo (kéž by bylo pokračování)
1) dobývání slovenského území a hlavně Bratislavy čs. legiemi v 1919 a období krátké anarchie na Východním Slovensku
2) osud obyvatel jižního Slovenska během 2. světové války a jejich účast na mobilizaci a Donské katastrofě pod maďarskou vlajkou
3) Benešovy dekrety týkající se odsunu Maďarů.
Děkuji!

Kaduri
17.02.2024 4 z 5

Audiokniha.
Veľmi pútavé a podrobné sprevádzanie hlavnými predstaviteľmi slovenskej politiky od vzniku Československého štátu až do volieb v roku 1998.
I ja, ako Slovenka, som sa dozvedela kopu zaujímavých informácií, hlavne zo vzdialenejšej histórie. Napr. o fungovaní triumvirátu Masaryk, Štefánik, Beneš, či o prepojení Milana Hodžu na následníka trónu Františka Ferdinanda d'Este. O šialenej výprave Andreja Hlinku na Parížsku mierovú konferenciu som už poznatky mala, ale s chuťou som si vypočula celý príbeh.
Trochu mi "trhalo uši" vyslovovanie pojmu "luďák", správne je "ľudák", ako už zmienil predchádzajúci príspevok.
Autor sa vo svojom výklade snažil zachovávať čo najväčšiu objektivitu.
S niektorými jeho názormi - hlavne čo sa týka SNP a rozpadu republiky, som sa však úplne nestotožnila.
Celkovo však vnímam počúvanie tejto knižky ako zmysluplne strávený čas.


freejazz
30.10.2023 5 z 5

dlouho jsem odkládal tento titul. přece jenom, prožívat to celé na vlastní kůži, i když „pouze“ posledních 60 let je možná jednodušší, než do toho marasmu vidět.
skláním se před schopnostmi autora „spolknout“, analyzovat a syntetizovat tak obrovské množství informací a udělat z nich smysluplné čtení. navíc nejde o obyčejnou faktografii, občas jsem nabýval dojmu, že se jedná o politický thriller.
zhruba od poloviny knihy mě děsí vyjádření polského tajemníka ministerstva zahraničních věcí Jana Szembeka z března 1939: „Slováci nejsou zformovaný národ. Je to nanejvýš kmen.“ že to není jenom situační bonmot se můžeme přesvědčit i dnes.
co je k nevíře další, je jakási neschopnost ctít si a poznávat opravdové velikány svého národa. a jedním dechem dávat prostor podivným pseudohrdinům, ověnčeným mýty a legendami, počínaje líným loupežníkem, kterému se nechtělo ani studovat, aby měl lepší život a tak radši krad a šířil strach, až skončil na šibenici. prý nedávno našli někde kolem Mikuláše šibenici, na kterou věšeli zbojníky, to zas bude poutní místo pro zdejší svojstojné dvojzubce.
a s tím snad souvisí i neschopnost vybírat si ty správné vůdce a myslitele, se kterými by bylo možno ve vzájemné zhodě dopracovat se zlepšení životní úrovně a zvýšení blahobytu a rovněž i postavení země v očích ciziny.
prostě to, co autor nepojmenoval je absence morání autority. nelze ji hledat na akademické půdě (jak taky, když na Slovensku je univerzita pomalu v každé kůlně), nelze ji hledat v církevních kruzích (které jsou zticha a když náhodou něco řeknou, přikloní se k nejhorší možné alternativě - a z toho „příklonu“ je možné vycítit kalkulaci, neboli obyčejné kupecké počty, počítající s prospěchem) a tím pádem už vůbec ne v politice, kde se to mydlí hlava - hlava, jak kdysi řekl klasik (prostě vždycky bude někdo zasažen), když navíc do slovenské politiky jdou různé divné bytosti s vidinou zbohatnutí a získání moci a služba pro národ nebo aspoň pro zemi, ve které žijí, je jim k smíchu (kdybych měl vyjmenovávat příklady, neskončím do rána). jako přímý účastník řeže v roce 1998 velmi dobře vím, v jaké situaci se země ocitla.
snad by bylo možné s několikaletým odstupem dopsat další kapitolu neslavných dějin této země.
doporučuji ke čtení, je to opravdu smysluplná literatura, navíc nezatížená čecháčkovským pocitem nadřazenosti a přezíravosti, který obyvatelé Slovenska tak důvěrně znají.
a komu není dost, seznam literatury k tomuto tématu čítá 28 stran:)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Slovenské století v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených115x
ve Čtenářské výzvě16x
v Doporučených14x
v Knihotéce43x
v Chystám se číst85x
v Chci si koupit28x
v dalších seznamech5x