Služebníci zla: Pohled do zákulisí nacistických tajných služeb přehled
Roman Cílek
Dýka a plášť... Symbolické označení pro špionáž, kontrašpionáž a vyhraněnou formu skryté diplomacie a rafinovaných intrik. Vzdálena realitě je zjednodušená představa, že tajná fronta rozhodovala v době příprav na druhou světovou válku a pak i během ní o všem podstatném. Stejně nepravdivý by však byl i názor, že toto zákulisní a v mnohém dodnes nezmapované dění zůstalo zcela bez vlivu na vývoj událostí. Známý spisovatel a publicista Roman Cílek nám v VIII. svazku Edice Český ČAS umožňuje nahlédnout za oponu nacistických tajných služeb. Toto „poodhrnutí“ je unikátní v tom, že v průběhu několika desetiletí osobně vyzpovídal celou řadu aktérů akcí, jež od nástupu Adolfa Hitlera k moci až do pádu „třetí říše“ změnily běh dějin, a navštívil mnohá „místa činu“. Cynicky chladnými, do posledního detailu připravenými činy nacistických zločinců nás bude provázet zejména Heydrichův špičkový agent Alfred Helmut Naujocks, jenž působil prakticky po celé Evropě. Tehdejší Československo ve smyslu dějiště, stejně jako jeho agenti, hrají v knize významnou roli, ať už se jedná o vraždu Ing. Formise, který svým vysíláním působil proti Hitlerovi, kompromitaci sovětského maršála Tuchačevského, ústící až v jeho popravu, zapojení do „případu Venlo“, který nechybí v žádné učebnici adeptů špionáže, stejně jako o působení sicherheitsdienstu před Mnichovským diktátem a v souvislosti s ustavením Slovenského štátu a Protektorátu Čechy a Morava. Rejstřík zbraní nacistických tajných služeb vyniká propracovaností i šíří, jen namátkou uveďme vraždy, únosy, vydírání včetně zapojení prostitutek, padělání dokumentů a bankovek… Nad ochotnými a všeho schopnými agenty Naujocksova typu zlověstně ční ti, kteří zlu sloužili nejhorlivěji: vůdce Adolf Hitler, zdánlivě žoviální „Reichsheini“ Heinrich Himmler a ďábel v lidské podobě Reinhard Heydrich. Ti všichni, stejně jako široká plejáda dalších osobností, před námi ožívají díky výjimečnému rukopisu Romana Cílka, jenž zasvětil desítky let hledání stop, zanechaných Hitlerovými služebníky zla.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Služebníci zla: Pohled do zákulisí nacistických tajných služeb. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Pro mne literatura faktu o pozadí příprav, průběhu a následcích druhé světové války bude vždy poutavým čtením. I s touto knihou jsem spokojen. Přinesla mi hodně informací o zákulisí největšího světového válečného konfliktu.
Výběr některých významných akcí hitlerovské SD propletené osudy jednoho z jejich aktérů Alfreda Naujockse je zajímavý zejména pro zájemce o historii 2. světové války. Mne především zaujaly popisy a detaily akcí v Sudetech a na Slovensku. Zde mne pobavil příměr, že Slováci vyhlášením samostatnosti "aby koupili koně, prodali pastviny". Jako literatura faktu opravdu dobré.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Služebníci zla: Pohled do zákulisí nacistických tajných služeb v seznamech
v Přečtených | 19x |
v Knihotéce | 24x |
v Chystám se číst | 7x |
v Chci si koupit | 1x |
V knihe je detailne, ale zároveň stručne opísaných niekoľko podstatných akcií nemeckého SD. Čo mi však trochu vadilo, bolo to, že tak tretina obsahu diela sledovala život Alfreda Naujocksa, ako keby bol jediným členom Bezpečnostnej služby, ktorý za niečo stál.