Smaragdový příboj - novely přehled
Jaroslav Havlíček
Obsahuje pět rozsáhlejších novelistických prací Havlíčkových. První (Zánik městečka Olšiny) je groteskní satira na život předválečnéh o maloměsta, druhá (Komtesa Camilla) líčí tragikomickou lásku kočovného herce k cikánce, v třetí (Útěk z civilizace) rozehrává osudy českého synka v sugestivně zachyceném prostředí Tahiti, ve čtvrté (Kamenný orchestr) s jinotajným záměrem protiokupa .ním zachycuje vnítř.ní boj malostranského domovníka mezi láskou k městu Praze a hudbou a v páté (Smaragdový příboj) řeší otázky lidského podvědomí a záhadných vztahů mezi lidmi.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smaragdový příboj - novely. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Nedám na Havlíčka dopustit. Po skvělém Neviditelném, skvělých Petrolejových lampách a Helimadoe, pěkném a rozverném Muži sedmi sester a slušném Synáčkovi jsem vzal k ruce tento výbor jeho povídek. Je to skvělý výběr. Zaprvé na něm oceňuji, že je pojmenován po nedokončené povídce (nemate totiž tak, jako to udělalo nakladatelství Carcosa, které v roce 2023 nazvalo nově sestavený výbor strašidelných povídek Zánik městečka Olšiny, čímž zcela zmátlo čtenáře, protože takto se jmenuje výbor jiných Havlíčkových povídek z roku 1944, který obsahuje kromě té titulní úplně jiné texty - to považuji za zhovadilost). Nedokončená titulní povídka naštěstí ani nedokončeně nepůsobí, v doslovu se píše, jak ji Havlíček dál zamýšlel, že se zachoval náčrt dalšího děje. I to by bylo působivé, trochu patetické, ale takto to končí (nechtěně) vícevýznamově.
Každá z povídek je jiná, přesto mají společné rysy. Zánik městečka Olšiny je rozkošnou studií maloměšťáctví, kde člověk žasne nad Havlíčkovou obrazotvorností. Její konec je nádherný, poetický, mrazivý a téměř filmový. Komtesa Camilla je plná vášně, a navíc ne vždy se shoduje to, co je, s tím, jak to vypadá. Útěk z civilizace je o zoufalém hledání své identity, ať už kdekoliv na světě. Kamenný orchestr je pražské mikrodrama, opět plné obrazotvornosti - v doslovu se píše, jak je to protiokupační povídka - no mohla by být, ale nepřeháněl bych to s těmi paralelami. (I když rok vzniku by tomu nasvědčoval.) Kde je ta hranice, kam se ještě může zajít? - to je podle mne jejím tématem. A Smaragdový příboj je civilním příběhem povýšeným na mysteriozní psychodrama, kde zejména postava Alberta až nahání hrůzu a vzdáleně připomíná Cyrila z Neviditelného. Společné mají povídky skvělý jazyk, cit pro situaci, její vystavění do absurdity, notnou dávku sarkasmu a hlavně havlíčkovské průniky do psychologie. Každá postava je něčím zvláštní, prožívá nějaký vnitřní boj, často se jím dotýká právě hranic neuvěřitelna, které se často vysvětlí velmi civilně. Jeho postavy svůj děj velmi prožívají a strhávají s sebou i čtenáře. Takže já, stržený čtenář, jen tleskám!
S Jaroslavem Havlíčkem se nemusíte bát dostat se někomu pod kůži.
I kdyby se z vás stal fiktivní potapěč s ním vám určitě nedojde vzduch.Maximálně se zamlží brýle,upadne ploutev a podobné věci.Nějaké ty chmury,noční můry,ale nepustí vaši ruku.
Pak už nevím víc,kdo by si vás dovedl takhle více hýčkat.Jestli se potopíte do větší hloubky,mohlo by se stát,že ve vraku starodávné lodi objevíte,ano poklad.Chtělo by se říct vlastně napsat,Havlíček je takový národní poklad.Někdy to trvá déle a když se to stane je to nejenom zážitek,ale i objev zásadní.
Novely šumivé něco mezi kratším románem nebo delší povídkou.Těchto pět se širokým záběrem a jen těžko by se dala nějaká vyzdvihnout nad vedlejší.Není třeba,každá sama za sebe obstojí.
Hned zkraje Zánik městečka Olšiny je zásah harpunou na první dobrou.Jakési podobenství něco mezi groteskou a satirou.Co by se asi událo,kdyby ten v nebíčku jaksi přestal existovat.
Komtesa Camilla o jakési záměně,nedorozumění a náhlého rozčarování.Milostná věc mrštná jak delfín.
Trojka jak už název napovídá Utěk z civilizace.Exotika romantika vystřízlivění.Mořská nemoc je pěkná mrcha.Takže prosím nehoupat.
Poté jsou tu dvě věci které se odehrávají během okupace.Kamenný most,běžný život v atmosféře protektorátu.Autor je v té neradostné době napsal a jistě je tam začleněno mnoho pocitů z té doby temna.
Na závěr a to pro mě asi přeci jenom nejblišší.Smaragdový a bohužel nedokončený příboj.Snová melancholická záležitost.O člověčích skrytých nevyřčených záležitostech.O lidských temnotách a zahalených hlubinách těch bytostí,když jsou na dně a tonou.
Čtenář má jednu prostou výhodu.Může se nadechnot.Číst znovu,pleskat radostně po vlnách a nebo raději hladit stránky společně s vytříbeným textem.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Smaragdový příboj - novely v seznamech
v Přečtených | 28x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 24x |
v Chystám se číst | 11x |
v Chci si koupit | 4x |
Část díla
Autorovy další knížky
1963 | Neviditelný |
1957 | Petrolejové lampy |
1940 | Helimadoe |
1939 | Ta třetí |
1999 | Muž sedmi sester |
Kromě, bohužel nedokončeného, romaneta Smaragdový příboj a Komtesy Camilly se mi povídky moc nelíbily. Havlíčka mám ale strašně ráda, snažím se přečíst vše od něj, jen v tomto souboru mi vadily některé až nechutné a občas až brutální popisy určitých situací. Vím, že se některé situace bez toho neobejdou, ale Útěk z civilizace by se za mě bez lovu želvy obešel, ale chápu, že šlo o to znázornit, jak hluboce odlišná je tahitská kultura od té naší. Jinak mě povídka zaujala, je to až neuvěřitelné, jak je člověk ve zcela jiném světě a cítí se spolu s hlavní postavou jako cizinec, ne-li vetřelec. Komtesa Camilla byla velmi vtipná, Zánik městečka Olšiny děsivý, popisy čerta až odporné. Kamenný orchestr obsahoval rovněž pro mě ne zcela stravitelné situace. Ale Smaragdový příboj, tak to je tedy něco, ten úplně strčí do kapsy vše, co tenhle soubor obsahuje, možná i proto, že se dozvíme, že ostatní povídky, kromě Olšiny, byly "na objednávku", nebyl to typický Havlíček. Takže za mě stojí za přečtení z tohoto souboru jen nedokončený Smaragdový příboj. Kvůli němu si knihu i ponechám. Jinak bych ji asi poslala dál.