Svedectvá přehled

Svedectvá
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468356/bmid_svedectva-vG0-468356.jpg 4 580 580

Dejiny sa neopakujú, ale rýmujú. Keď v roku 1985 Margaret Atwood vydala román Príbeh služobníčky, kniha vzbudila zaslúžený ohlas, ktorý neutíchol viac-menej dodnes. Aj jeho pokračovanie Svedectvá vzbudilo veľký záujem čitateľov aj kritikov – autorka zaň dostala Bookerovu cenu. Dej románu sa odohráva pätnásť rokov po udalostiach opísaných v Príbehu služobníčky a jeho rozprávačkami sú prominentná predstaviteľka gileádskeho režimu a dve dospievajúce dievčatá žijúce v odlišných svetoch – Agnes z Gileádu a Daisy z Kanady. Prostredníctvom ich svedectiev sa pred čitateľom odvíja svet teokratickej diktatúry, v ktorej ženy a ľudské práva neznamenajú vôbec nič.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

The Testaments, 2019


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svedectvá. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (134)

animovanej medv
05.11.2024 5 z 5

Konec mi přišel trošku na sílu, ale i tak mě to bavilo

schuplik
22.08.2024 5 z 5

Pokračování Příběhu služebnice jsem se dlouho vyhýbala, i když jsem knihu koupila hned po vydání. Měla jsem strach, že pokračování napsané až 35 let po originále nemá šanci obstát. Opak byl pravdou. Margaret Atwood mě prostě nikdy nezklame.

Svědectví uchopuje příběh Gileády perfektně, činy postav neohajuje ale vysvětluje. Postavy, které člověk mohl snadno odsoudit v původní knize, zde dostanou hlas a dokreslí realitu vzniku a života samotné Gileády v průběhu času. Příběh je vyprávěn z několika úhlů pohledu, každý velmi distinktivní a také opodstatněný. Atwood zkrátka nepíše zbytečně, každá věta a slovo má v knize svůj význam.

Pro podobné zdráhavce jako jsem byla já tedy knihu všemi deseti doporučuji.


vojtahoodie
19.07.2024 5 z 5

(SPOILER) Že se příběhu Gileádu dostalo pokračování, je zásadní, protože už v prvním, desetiletí starém díle se skýtal velký potenciál, přičemž poselství díla je v posledních letech bohužel stále aktuálnější a aktuálnější.

Druhá kniha je jiná než kniha první. Nedokážu posoudit, jak moc lze tyto změny zařadit do kontextu vývoje stylu a způsobů autorky (a literatury) obecně, který za pětatřicet let patrně nastal. Každopádně Svědectví se čte snadněji než Příběh služebnice: střídání vypravěcích způsobů a perspektiv různých postav je mimořádně svěží, kniha má v zásadě konvenční průběh směřující k happy endu, což je v dramatickém kontrastu s neforemnou a bezbřehou beznadějí prvního dílu. Mnohem menší prostor je věnován poetickým líčením prožívání vypravěčky. Čtenáři se dostane možnost prožívat příběh Gileádu i z pozice lidí, kteří drží moc jej potenciálně zničit, lidí z prvních pater režimní hierarchie i lidí vně země, o čemž v prvním díle z logiky věci nemůže být řeč. Zjednodušeno, sumarizováno, Příběh služebnice představuje především svébytný estetický prožitek, zatímco Svědectví je mnohem konvenčnější a masovější četbou, jednodušší a přístupnější. A priori nevyzdvihuji jeden způsob jako lepší či horší, svou úlohu ve výsledku vykonají oba.

Autorka zdařile prohlubuje míru vědění o Gileádu a odhaluje řadu aspektů, které v prvním díle nemohly být nutně odpovídajícím způsobem rozpracované. Není vyčerpávající, nezodpovídá všechny otázky, ale řadu ano. Snad jen gileádská realita zkrátka napodruhé už působí důvěrněji, a její popisování už nemá tak šokující a opařující efekt. V politologické a sociologické rovině je tato fikce znovu velice přesvědčivá, byť poučenému čtenáři jisté rozpory neuniknou (např. si myslím, že pro tak dalekosáhlou proměnu společnosti bez užití opravdu masivního a brutálního sociálního inženýrství by bylo stále potřeba spíše několik desetiletí než něco přes dvě dekády, ale lze rozumět nezbytnosti podobných zjednodušení pro účely konstrukce příběhu). Pro lepší pochopeni mentality nedemokratických režimů je pak zásadní nazírání na příběh z vícero vrstev, ne pouze dvoubarevnou perspektivou. Toho Atwood ve Svědectví perfektně docílila prolínajícím se příběhem tety Lydie, díky němuž na tento charakter -- v prvním díle opravdu silně negativně vykreslený -- můžeme dramaticky změnit náhled.

Svědectví je velmi povedeným počinem a zaslouží si plné hodnocení, byť se k němu neuchyluji často. Moje plné hodnocení je třeba chápat i jako ocenění celého myslenkoveho konceptu včetně prvního svazku

všechny komentáře

Související novinky (2)

Kniha roku 2020 je vyhlášena!

15.10.2020


Knižní novinky (22. týden)

25.05.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (4)

2020 - Kniha roku - Čtení tě mění (Sci-fi a fantasy)
2020 - Audiokniha roku (Nejlepší kniha – vícehlasá četba (OneHotBook))
2019 - Booker Prize
2019 - Goodreads Choice Awards (Best Fiction)


Kniha Svedectvá v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených798x
ve Čtenářské výzvě283x
v Doporučených41x
v Knihotéce288x
v Chystám se číst333x
v Chci si koupit109x
v dalších seznamech5x