Tichá žena přehled

Tichá žena
https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5919/ticha-zena-5919.jpg 4 33 33

Tichá žena je autorčin první velký román v tom nejlepším slova smyslu, v soudobé literatuře až nezvykle široce rozkročený, v němž sledujeme dramatické osudy aristokratické hrdinky téměř celým uplynulým stoletím. Nejenom rozpětí v historickém čase, plném nadějí i lidských tragedií, ale také rozpětí v prostoru světa je určující pro toto dílo. Tíživé téma emigrace nás uvádí do jeho téměř nejkrajnějších částí: od Sibiře po Nový svět. Sibiř, otcovo vyhnanství v lágru, Amerika, místo, kde se jeho syn snaží založit nový nebo jiný život, když sem po ruské invazi odešel za možností pracovat. Hrdinka románu prožívá šťastná léta jenom ve svém mládí. Její setkání s ruským malířem, který uprchl do Československa, je pak až symbolické. Od té chvíle se vedle emigranta jako by tichá žena stala také vyhnancem. Existenciální rozměr románu nás staví před věčnou a věčně tísnivou otázku po smyslu a směřování života. ... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tichá žena. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (9)

Parwana
10.04.2021

(SPOILER) Téma bylo atraktivní, bohužel zpracování lehce pokulhávalo. K odložení mě přiměla pasivita hlavní hrdinky a jejího syna, který odmítl velkorysou nabídku od Forda. Jsou i lepší knihy.

Kateřin-a
04.07.2019 3 z 5

Název románu přesně vystihuje hlavní hrdinku Sylvu, která tiše a bez odporu přijímá za své rozhodnutí jiných a teprve na sklonku života si uvědomuje, že nežila svůj vlastní život. Kolem ní probíhají dějiny, ale měla jsem pocit, že se jí dotýkají jen zprostředkovaně v podobě osudů jejích blízkých. Zgustová otevírá otázku volby. Je správné pro dobro rodiny obětovat své morální svědomí, své já? Nebo setrvat v pozici, která by mé blízké mohla ohrozit? V paralelním příběhu Jana se pak věnuje tématu emigrace, vykořeněnosti a hledání domova. Bohužel pro mě to moc čtivé nebylo, nemohla jsem se prokousat přes začátek, a i když konec byl překvapivý, dávám nižší hodnocení.


1amu
23.02.2019 4 z 5

Tvrdá obžaloba zvůle, která si říká komunismus. Hlavní osobou děje je Sylva, dcera Němce-šlechtice a Češky.Její život je hezký pouze v mládí, vznikem Protektorátu to s ní jde šupem dolů. Nezáleží na tom zda jsou u moci Němci, či po válce komunisté. Její syn Jan má větší štěstí, díky r.1968 se mu podaří dostat do USA a jako výtečnému matematikovi najít dobrou práci univerzitního profesora.
Příběhy matky a syna se vzájemně prolínají, což činí knihu nesmírně čtivou.
Syn Jan má otce ruského emigranta a malíře, který poznal o co v SSSR jde, ale nechá se "ukecat" Sylvou a jako předvoj odjíždí po válce do země, kde se v r.1899 narodil.
Loučení Andreje a těhotné Sylvy na nádraží :
... V Rusku poznáš Cvetajevovou, já ti závidím Andreji...
Těžko, spáchala sebevraždu. Je to pár let.
Tak se poznáš s Babelem a Mandelštamem...
Sylvo, ti přeci zahynuli v gulagu... Sylva prosadila svou, on se vrací do Ruska.....
A smutný děj pokračuje. Nostalgie časů t.zv. I.republiky a pak černo. Ono bylo jedno zda obyčejní lidé prožívali diktaturu a teror nacistů nebo komunistů...

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Tichá žena v seznamech

v Přečtených38x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených1x
v Knihotéce38x
v Chystám se číst31x
v Chci si koupit2x