Kalhoty po mrtvém přehled
Irvine Welsh
Trainspotting série
< 5. díl
Další a patrně poslední návrat k hrdinům Trainspottingu ke čtenáři opět přivádí starou známou čtveřici – Marka, Begbieho, Simona, Spuda. Všichni jsou zas o něco starší, v nových životních rolích. Mark vydělává slušné peníze pořádáním tanečních parties; nikde nezakotvil, cestuje po celém světě, ale ve světě letišť a hotelů spokojenost a spočinutí nenachází. Z Franka Begbieho se překvapivě stal uznávaný umělec, který dokáže zapomenout na staré křivdy a při náhodném setkání už nemá potřebu se Markovi pomstít. Simon i Spud mají vlastní projekty na hraně zákona i za ní; černý obchod s lidskými orgány je ale velké sousto i na ně. Opětovné shledání někdejších přátel nevede k idylickému vzpomínání, ale ke sledu nehod a krizí, který nemůže dopadnout dobře. Jeden z nich z tohoto románu nevyvázne živý. Někdo z nich nosí kalhoty mrtvého muže. Zběsile rychlý, přisprostle zábavný a znepokojivě dojemný návrat ke staré partě z Trainspottingu.... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2019 , ArgoOriginální název:
Dead Men´s Trousers, 2018
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kalhoty po mrtvém. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (12)
Jsem velký fanoušek Welshe a ještě větší fanoušek jeho série o Rentonovi, Spudovi, Sick-Boyovi a (hlavně) Begbiem. Takže jsem se na další příběh z tohoto ponurého, sprostého, pokleslého světa plného drog, sexu, násilí a drog opravdu těšil, o to spíš, že spin-off Umělec na ostří nože dokázal naladit. Jenže jak už jsem psal právě u Umělce, Welsh se přestěhoval do Ameriky a od té doby jsou příběhy Rentona a spol. takové... no prostě americké. Přehnané, "filmové" a tak nějak umělé. Naštěstí zůstal jazyk a styl, jakým Welsh píše (tedy pro spoustu lidí těžce stravitelný :-). Ale i když nejsem z Dead Men's Trousers vyloženě nadšenej, další díl bych si dal s chutí, přestože už to moc pravděpodobný není. Tak schválně, tipnete si, kdo nosí kalhoty mrtvého muže? ;-)
Pořád ta stará parta. Chaos, nápady, zvraty a někdy naprosto neuvěřitelné situace. Typické Welshovské znaky ani nebudu připomínat. Chvilkama jsem si říkala jo ten už dospěl a najednou, ty jo zase udělá takovou blbinu. Ale celou dobu jsem myslela na to, že se mi po nich docela zastesklo. Byl to fajn návrat, ale žádné pokračování už nechci. Teď už ne. Teď už vím, kdo nosí kalhoty po mrtvém a Irvine teda néééééé.
Související novinky (1)
Knižní novinky (48. týden)
24.11.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kalhoty po mrtvém v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 59x |
ve Čtenářské výzvě | 7x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 43x |
v Chystám se číst | 43x |
v Chci si koupit | 20x |
Výzva 2024 - Dosud nepřečtená kniha z vlastní knihovny.
Tak jo, jak začít... Při vzpomínkách na předchozí díly (hlavně trilogii) jsem byl hodně namlsaný. Umělec na ostří nože mě notně zklamal a teď tohle... Jsem z toho sice notně rozpačitý, ale po zralé úvaze přiznávám, že ten příběh má něco do sebe a hlavně: STARÁ PARTA JE ZPĚT!!
Klucí se nám notně přiblížili k padesátce a tak už to vyprávění nemá logicky ten správný a zběsilý drogový drajv - ono by se to ani moc nehodilo. Ten drajv se perfektně vyjímal u Heráků i Trainspottingu, ale tím, jak postavy zestárnou, tak logicky zvolní a začnou se chovat jinak.
Taky mě tak napadlo - u prvního dílu šlo o drogy a peníze z kšeftování s nimi. Ve druhém díle natáčeli "artový" porno a opět tam šlo o velký peníze (jak jinak). Umělce úmyslně vynechávám a v Kalhotách po mrtvém šlo o obchod s lidskými orgány. A protože v nejlepším je třeba přestat (že jo pane Welsch?), tak doufám, že se autor nedokope k sepsání příběhu o obchodu s uranem, plutoniem a jejich vývozem do zemí jako jsou Írán, nebo KLDR a podobně :)
Jediné, co mě na příběhu fakt strašlivě sralo, byla ta "amerikanizovanost" poloviny hlavních postav. No jo, Welsch se nám přestěhoval do Chicaga (nebo kýho vejra kam), ale proč proboha do USA přestěhovat většinu hlavních postav a nechávat je migrovat do starých dobrých končin z prvních dílů? Bylo to vlastně pro příběh nějak zásadně důležité? Vždyť na prvních dílech bylo právě jedním z mnoha kouzel právě to, že jsme NEČETLI příběh z US ghetta, předměstí NY/LA apod.
Tímto pro mě příběh Rentona, Spuda, Begbieho i toho zmrda Sickboye (kterýžto mě sral čím dál tím víc celou sérií) uzavřen, ale neříkám, že se netěším na další autorovic knihy. A že jich mám v knihovně celkem požehnaně...
PS: ano, i já jsem celou dobu čtení přemítal nad otázkou koho že to nechá Welsch vlastně zemřít a jak že se to má s těmi kalhotami po mrtvém... :)