Čtyři roční doby přehled

Čtyři roční doby
https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/881/bmid_ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 4 1673 1673

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons, 1982

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čtyři roční doby. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (215)

Jaroushek
06.09.2024 5 z 5

Hodnotím jako nejlepší povídkovou sbírku od Kinga a z letošní čtenářské výzvy je to pro mě doposud druhá nejlepší kniha. Zatím jsem ze sbírek četl Mlhu, Černočernou tmu a Čtyři roční doby jsou o chloupek na prvním místě. Povídky jsou velmi různorodé a jedna je lepší než druhá.

Vykoupení z věznice Shawshank pro mě bylo jen jako opakování, protože filmové zpracování znám skoro nazpaměť a zde jsem se bohužel nedokázal odpoutat od již zažitého. Překvapilo mě nicméně, jak málo stránek předloha má. 85%

Nadaný žák je skvělá postupně gradující povídka o tom, že kdo si zahrává s ohněm, ten se spálí. Mladý student a bývalý nacistický dozorce si spolu budují vztah, který postupně ničí oba zúčastněné. 90%

Tělo je za mě nejlepší klenot této sbírky. Příběh zdánlivě banální, nicméně jak i autor sám praví, velkou hodnotu má právě to, že onen příběh si prožil. Kdo se, stejně jako já, zvládne vrátit do dětství a vzpomínat na toulky lesem, výpravy se svou partou a související zážitky, nepochybně si ji také užije. Pro někoho, kdo k ní přistoupí rezervovaně, nebo podobné zážitky z dětství nemá, může působit bohužel až nudně. 95%

Dýchací metoda se točí kolem klubu, kde se vyprávějí příběhy a kterého bych já byl bez váhání rád členem. Ústřední linka této povídky mi nicméně připadla o něco slabší. 75%

p.stranska
30.08.2024 5 z 5

Audiokniha. Poslouchala jsem pouze jednu povídku, Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, skvěle načtenou Oldřichem Kaiserem. Byla jsem překvapená, jak moc se film podobá knižní předloze. Díky tak skvělému přednesu dávám o hvězdu víc, než kdybych to sama četla. Snad se mi časem podaří narazit i na ostatní povídky z knihy.

Hadati
04.07.2024 5 z 5

Tři skvělé povídky a jedna o něco slabší. Jak je u Kinga zvykem, tak součástí jeho povídek je vyprávění o jiných kratších povídkách. V prvních třech povídkách není žádné nadpřirozeno, což není žádné negativum, protože i díky tomu jsou ty povídky tak dobré.

Vykoupení z věznice Shawshank je jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. A že na CSFD si už dekády udržuje první pozici v žebříčku nej filmů značí, že s tímto názorem nejsem sám. Dlouho jsem ani nevěděl, že film byl natočen podle povídky S. Kinga. Proto jsem byl natěšený na přečtení této filmové předlohy. A vůbec jsem nebyl zklamaný. Je až překvapivé, jak se tvůrcům filmu podařilo vše z povídky dostat do filmu. Nechybí v něm opravdu nic důležitého a jen málo věcí se odlišuje, což beru za velký klad. Hodnocení 100 %.

Nadaný žák je děsivá a stále aktuální povídka, u které se zamyslíte nad tím, co může ovlivnit kluka z normální rodiny, aby se stal krutou bestií. Nakolik je ta bestie ukryta v něm samém, a nakolik za to může prostředí či vliv jiné osoby. Hodnocení 90 %

Povídka Tělo mi hodně připomínala Kingův román To, protože i zde je příběh vyprávěn o dobrodružství party dětí. Chybí jen prvek nadpřirozena, kdy parta kluků se rozhodne vydat na místo, kde by mělo ležet mrtvé tělo jejich vrstevníka. Pro příběh je možná důležitější samotná cesta, než cíl. King zde využívá svého vypravěčského umu, aby z víceméně triviální vypravy udělal napínavé dobrodružství se spoustou nebezpečí, které může potkat jakoukoliv partu lehkomyslných kluků bez dohledu dospělých. Hodnocení 100 %.

Poslední povídka Dýchání je pak nejslabší a nedokáže se moc vyrovnat kvalitě i délce předchozích tří povídek. Jedná se o ten druh povídky, která se hodí k táborovému ohni, aby byla navozena ta správná strašidelná nálada. V tomto případě je však jádro této povídky obalené naprosto zbytečným až nudným balastem o muži, který je pozván do tajného klubu, za jehož dveřmi je pak tento příběh vyprávěn. Hodnocení 60 %.

Knižní novinky (7. týden)

14.02.2021

Nezapomeň, že naděje je dobrá věc, Rede, možná úplně ta nejlepší, a dobré věci nikdy neumírají.

Jasně, že si pamatuju to jméno. Zihuatanejo. To je moc hezký jméno na to, aby se dalo zapomenout.

Doufám, že tam Andy bude. Doufám, že to zvládnu přes hranici. Doufám, že svýho přítele uvidím a potřesu mu rukou. Doufám, že Pacifik je tak modrej, jako bejval v mejch snech. Doufám...

Ocenění knihy (1)

2003 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Horor)

Kniha Čtyři roční doby v seznamech

v Právě čtených45x
v Přečtených2 346x