Varhaník z mrtvé vesnice přehled

Varhaník z mrtvé vesnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515556/bmid_varhanik-z-mrtve-vesnice-XPe-515556.jpg 4 330 330

Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů, a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Život Teodora i jeho rodiny a přátel se tak stává jednou velkou zkouškou. Jak jejich osudy ovlivní setkání s autistickým chlapcem, který má výjimečný hudební talent?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Vyšehrad

Organista z martwej wsi, 2020

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Varhaník z mrtvé vesnice. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (96)

Ivetaa
24.09.2024 5 z 5

Román, který mi zase o něco přiblížil 50. léta 20. století, se četl neskutečně lehce. A za to děkuji autorce.

ma_Run_ka
14.09.2024 5 z 5

Autorka pochází z mého rodného kraje, snad proto mi byla tematika a vyprávění blízké, i když zachycuje 50. a 60. léta minulého století. Venkovský učitel (a varhaník) Teodor se v životě musel vyrovnat s řadou překážek a smířit se se svým osudem. Román nabízí také pohled do života lidí, kteří byli, vlivem poddolování krajiny, nuceni odejít ze svých venkovských chalup a nastěhovat se do nově vystavěných sídlišť. Doba, v níž "soudruzi" diktovali a kdo nesouhlasil s režimem, byl nepohodlný a často pronásledovaný.
Jak sama autorka píše - postavy a události jsou fiktivní avšak historické a politické události odpovídají skutečnosti. V doslovu knihy najdeme pár slov autorky, kde čtenáře seznamuje, co bylo předobrazem jednotlivých událostí či situací, které popisuje. Mě osobně zaujalo setkání Teodora s chlapcem (s výjimečným hudebním talentem), který (slovy dnešní doby) trpěl Aspergerovým syndromem.

A pro ty, kdo nemáte daleko do třinecké knihovny:
18. 9. 2024 v 17.00 proběhne beseda s Danutou Chlupovou, na které představí své tři knihy: "Jizva", "Třetí terapie" a "Varhaník z mrtvém vesnice"

Knihomura
01.09.2024 4 z 5

Lepší než Jizva, ale na Šikmý kostel to nemá.

Loď plná nevěst, Naděje v nás a další knižní novinky (18. týden)

30.04.2023

Kniha Varhaník z mrtvé vesnice v seznamech

v Právě čtených12x
v dalších seznamech3x