Záskok přehled

Záskok
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455563/bmid_zaskok-4H2-455563.jpeg 5 330 330

Divadlo Járy Cimrmana série

Divadelní hra o nešťastné premiéře hry Vlasta, z repertoáru Divadla Járy Cimermana od Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Představení je rozděleno do tří částí. První je seminář, v kterém se dozvídáme o životě Járy Cimermana, druhá část je předehra a třetí část je už samotnou hrou.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Záskok. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (37)

Set123
03.08.2024

Nebudu se vám tím tajit, pokud bych měl vybrat z Cimrmanovy tvorby jedno drama, které mám ale opravdu nejraději, váhal bych snad nad Lijavcem a Záskokem. Vyhrál by však nakonec Záskok.

U ostatních dramat mistrových píšívám, že obsahuje geniální repliky, které vstoupily do historie a staly se již neoddělitelně součástí českého folklóru. To není pravda v případě Záskoku. Záskok je jedna velká hláška a celý text snad neobsahuje repliku, u níž bych neplakal veselím. Hraná podoba navíc čtenáře o některé v textu neobsažené scény ještě obohatí. "Mchtvá chuka chíkáte? To vy říkáte mchtvá chuka, já říkám normálně mrtvá ruka!".

Něco je samozřejmě úplně legendární (V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Kromě mě teda. Zabiju učitele Janderu!, Šoupneme ho do levé!...), jiné si hra tak dokonale ve své aluzivnosti ukradla, že už ve skutečnosti patří jí – Ale té lípy se nevzdáááám! Na hromech líháme, na hromech vstáváme, musí to bét, Maryšo! Kdepak Lucerna, kdepak Maryša. Záskok.

Pokud jde o mne, je hra prostě dokonalá. Je to mimořádně chytré a vtipné meta-drama, které dramatizuje dramatizaci dramatizací... No prostě krása. Meta-vyprávění je obdobné právě jen u Lijavce, ostatní hry jsou s ním nesrovnatelné. Třebaže mystifikace Českého nebe je samozřejmě rovněž mimořádně povedená.

Bravo!

n.ezn.amy
21.08.2023 5 z 5

Další skvost mezi hrami z divadla Járy Cimrmana, tentokrát o nešťastné premiéře hry Vlasta. Za uprchlého herce Bittnera zaskakuje slovutný herec Karel Prácheňský. A v závěru hry se dozvíte zda Vlasta je Vlasta anebo Vlasta. I v této hře je obrovské množství skvělých hlášek, které zlidověly.

KŘIŽÍK: Konečně tě držím ve svých rukách. Ó, jaké máš pevné boky.
ŽENA: To je krejčovská panna, Fratišku.
KŘIŽÍK: Promiň. A teď? Nejsi panna?
ŽENA: Ale Františku!
KŘIŽÍK: Už tě poznávám. Kdybys byla panna, měla bys tady odsud k podlaze dřevěnou štangli.

Hry z repertoáru divadla Járy Cimrmana prostě nemají chybu.

Terva
16.12.2022 4 z 5

„Proto jsem tvou věrnou lásku nemohla opětovati, podruhu Bárto.
Proto jsem se na to krmení stále vyptávala,
ačkoli mi to bylo u prdele, co bych to neřekla, když jsem chlap.
A přitom jsem tě tolik, tolik chtěla.
Teda chtěl.“

Záskok: Cimrmanova hra o nešťastné premiéře hry Vlasta.

Premiéra 27. března 1994 této hry má přímo prozíravé budoucí následky. Člověk si není jistý čím je a Vlasta není Vlasta, ale Vlasta a ráčkuje jak vejce vejci fotrovi, který si také není moc jistý svou identitou. Už v té době Jára Cimrman tušil, kam to všechno vede. Síla tohoto odkazu je velmi mrazivá. A ačkoliv v té době nechtěli diváci tuto skutečnost přijmout, dnes už jim ani nic jiného nezbývá. Geniální hra, které však něco schází....

Zde je odkaz na komentář k semináři "Cimrmanova kočovná divadelní společnost" , který předchází hře Záskok:

Citát: Žádná Olga tam není? A s kým jako budu v tý hospodě?

Zatím zde není žádná související novinka.

Nepište mi, a pokud možno nepište vůbec.

Tak končí naše komédie. Zlo prohrává a dobro žije....

Kniha Záskok v seznamech

v Právě čtených1x