Zhubni přehled

Zhubni
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121134/bmid_zhubni-wN2-121134.jpg 4 1492 1492

Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: "Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o třiadevadesát liber lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Thinner , 1984

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zhubni. Přihlašte se a napište ho.

LittleAndy
28.05.2024 4 z 5

Myšlienka nekontrolovateľného chudnutia vo mne okamžite vyvolala zvedavosť. Takýto nápad presne zapadá medzi ostatné, ktoré King písal pod pseudonymom. Koncept som si však lepšie vedel predstaviť v kratšom formáte, skôr v poviedke. Napriek tomu som bol milo prekvapený, aká pútavá kniha bola. Na väčšom formáte mal autor priestor lepšie rozviť myšlienkové pochody postáv a efektívnejšie dávkovať napätie. Pomenovanie kapitol číslom reprezentujúcim aktuálnu váhu protagonistu bol veľmi šikovný ťah, až som mal chuť pretočiť na posledné stránky a pozrieť sa, na akom nízkom čísle to skončí. Našťastie som odolal.
Napätie bolo dobre obohatené pocitmi bezmocnosti a viny. A ako čitateľ som ešte cítil znepokojujúcu empatiu k protagonistovi a predstavoval som si, čo by som asi robil ja v jeho situácii. Približne tri štvrtiny knihy boli ladené takto – psychologicky, meditatívne a investigatívne. V poslednej štvrtine tempo rázne zrýchlilo a premenilo sa na akčný triler. Našťastie aj táto časť fungovala, lebo sa neodohrávala priamo očami protagonistu, ale bola vyrozprávaná iba z druhej ruky, čím udržala aspoň čiastočné prepojenie so zvyškom knihy.
Za slabšiu stránku románu považujem postavy, s ktorými som sa nedokázal stotožniť. Protagonista bol obézny právnik. Jeho spôsob života a riešenie problémov mi boli cudzie. Rovnako aj mafián Ginelli, no bolo pútavé a mrazivé sledovať jeho konanie. Román by sa dal trochu skrátiť, čo by možno prospelo tempu, no aj tak si myslím, že nie je príliš dlhý, a končí sa tak akurát. Ibaže záver nepovažujem za uspokojivý. Mám pocit, že autor nevedel, ako román ukončiť, a tak nasilu pretlačil nejaký zvrat. Na druhú stranu to však korešponduje so zakončeniami ostatných románov od R. Bachmanna.

Alanbrutus
02.05.2024 3 z 5

celkem zklamani, nudne opravdu nezazivne, necekal jsem od tohoto autora takovy spad

nereidka
26.03.2024 4 z 5

Chvíli jsem si musela opět zvyknout na Kingův styl, ale kniha se mi nakonec moc líbila. Bylo mi při čtení i kolikrát úzko, když jsem si sebe představila v kůži Billyho. Bavilo mě i to cikánské prostředí a konec dost dobrý :)

Knižní novinky (3. týden)

16.01.2022

Kniha Zhubni v seznamech