Žít, abych mohl vyprávět přehled

Žít, abych mohl vyprávět https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2122/bmid_zit-abych-mohl-vypravet-bMZ-2122.jpg 4 81 81

Žít, abych mohl vyprávět je nejenom kompendium klíčového období života kolumbijského spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze, ale současně zasvěcený průvodce po jeho obsáhlé románové tvorbě. Tento „román o životě“ umožňuje objevovat nejrůznější aspekty směsice postav a příběhů, jimiž naplnil světoznámá díla, jakými jsou Sto roků samoty, Láska za časů cholery či Kronika ohlášené smrti. V bohatě vystavěném vyprávění nositele Nobelovy ceny za literaturu (1982) se čtenářům otevírá pohled na čas dětství a léta dospívání, během kterých se formoval jeho životní příběh a kdy u sebe začal objevovat talent vášnivého literáta, zuřivého reportéra a ambiciózního autora časopiseckých povídek. Léta strávená psaním každodenních glos a komentářů pro kolumbijské listy El Heraldo, El Universal a El Espectador a později působením v zahraničních tiskových agenturách Márquez časem zužitkoval v mnohých vyprávěních a románech, jež se staly základními díly moderní literatury 20. století. Paměti, v nichž se mísí stejně jako v románech fantazie s realitou, se odvíjejí v kontextu politických událostí v Kolumbii let 1927–1957: začínají líčením dětských zážitků z rodné Aracataky v Magdaleně se všemi nostalgickými vzpomínkami na rodinu, zvlášť na babiččino fantastické vyprávění, přes novinářské začátky v nejrůznějších novinových a časopiseckých redakcích, kdy po středoškolských studiích začal studovat práva, jež však záhy opustil. Vzpomínání končí rokem 1955, kdy konečně vychází román Spadané listí, ve kterém zobrazil fiktivní městečko Macondo: právě v něm se odehrávají neuvěřitelné příběhy Márquezových proslulých povídek a románů...... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Odeon

Vivir para contarla , 2002

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Žít, abych mohl vyprávět. Přihlašte se a napište ho.

Pablo70
21.09.2020 4 z 5

Pamatujete na Forrestovu hlášku: Máma vždycky říkala - život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš-?
Proto jsou i životopisy a autobiografie podobnou směsicí. Márquez má kouzelné vzpomínky na dětství a mládí, zajímavé jsou i obrázky z kolumbijské revoluce a potom tu jsou stránky vzpomínek na nám neznámé redaktory, spisovatele a politiky. Stejně si je nezapamatujete, zkuste v těchto pasážích rychločtení a vychutnejte si tuto knihu jako bonboniéru (u ní také víte, co vám nejvíc chutná).

iva23
13.06.2017 3 z 5

Máte-li rádi alespoň jedno Márquezovo dílo, bude se Vám knížka líbit. Trošku se to vleče, ale je to vyprávění, to se asi vždycky v určitých momentech lehce zasekne, aby v jiných momentech nabralo parádní spád.

Kluvo
26.10.2015 4 z 5

Po precitani 100 rokov samoty, Kroniky, Plukovníka, Pribehov z Maconda a dalsich som sa uz nevedel dockat Gabrielovej biografie. Kniha nesklamala. Konecne som pochopil, ze Marquez magicky realizmus nejako umelo nevymyslel, on v nom naozaj zil a to aj napriek vsetkym tym krvavym udalostiam, ktorými, ako novinar a spisovatel v Kolumbii presiel. Koho zaujali Marquezove diela, mal by si toto rozhodne precitat. Navyse, ked Roman mojho zivota porovnam napriklad s Tolkienovym zivotopisom, toto je skvele citanie asi aj pre tych, ktori este od Marqueza nic necitali. Odvtedy ale marne patram po dalsich dvoch pokracovaniach...

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Žít, abych mohl vyprávět v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech3x