Život samá pohroma přehled

Život samá pohroma
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311544/bmid_zivot-sama-pohroma-886-311544.jpg 4 50 50

Jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomocí moudrosti těla a mysli Začněte praktikovat mindfulness a tak zlepšete své zdraví i soustředění, snižte svůj stres a mějte větší radost z každého dne. Profesor Jon Kabat-Zinn vám bude tím nejpovolanějším učitelem. Téma meditace, které mělo do sedmdesátých let minulého století nálepku esoteriky a bylo spojováno téměř výhradně východními náboženskými systémy, v posledních letech vstoupilo hlavním vchodem do západní vystresované kultury. Mindfulness a meditace, jinak řečeno duševní trénink zaměřený na rozvíjení pozornosti k prožívání přítomného okamžiku, se stávají součástí lékařské a psychologické praxe, stejně jako do škol, vrcholového sportu, armády či do kultury nadnárodních firem (mimo jiné firem jako Google, Twitter a dalších). Meditaci dnes praktikuje mnoho známých osobností politiky, kultury či sportu (mimo jiné Bill Clinton, Al Gore, Clint Eastwood, Richard Gere či ragbista Jonny Wilkinson). Právě na základě dlouhodobých výzkumů, včetně těch nejnovějších, využívajících mj. snímkování mozku metodou magnetické rezonance, se ukazuje až nečekaně pozitivní vliv programů založených na mindfulness na tělesné i duševní zdraví, pohodu a odolnost. Replikovaný výzkum např. prokázal stejnou účinnost jako u antidepresiv, na něž západní svět – zdá se – čím dál tím víc spoléhá. Nárůst počtu vědeckých článků v této oblasti roste za posledních 15 let téměř geometrickou řadou. Není divu. Jon Kabat-Zinn je klíčovou osobností, která v USA a v mnoha dalších zemích uvedla mindfulness do mainstreamu v medicíně a v posledních desetiletích zásadně pomohla zmíněným programům stát se součástí moderní lékařské praxe i veřejné diskuse o zdraví. V roce 1979 vytvořil MBSR jako první program založený na mindfulness v medicíně a na lékařské fakultě Massachusettské univerzity založil protistresovou kliniku, jejímuž vedení se věnoval celý život, stejně jako vědeckému výzkumu, rozsáhlé publikační a přednáškové činnosti po celém světě. Program MBSR, kterým na Massachusettské univerzitě prošlo přes 20 000 pacientů, je dnes považován za excelentní příklad praxe psychosomatické a také tzv. participativní medicíny (pacient se spolu s lékaři aktivně podílí na prevenci nemocí a zlepšování svého zdraví). Život samá pohroma je zásadní kniha tohoto oboru, a ač vyšla v prvním vydání už před pětadvaceti lety, loni byla znovu zásadně revidována a doplněna o nejnovější poznatky z výzkumů i z autorovy praxe. Její nejnovější reedice vyjde v češtině vůbec poprvé u nás začátkem příštího roku. Kniha obsahuje kromě poutavého úvodu do problematiky také postupy, jak pracovat s vlastní myslí, postavené na Kabat-Zinnově dlouholetém a uznávaném protistresovém programu MBSR a bude doplněna o zvukový materiál.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain, and Illness, 1990


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Život samá pohroma. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (13)

martinaandulka
23.08.2024 3 z 5

Kniha mi byla doporučena mojí psychiatričkou,abych se naučila tolik netrápit když to nedokážu změnit.Nejdříve jsem měla zaplacený videokurz a pak jsem četla knihu.Mindfulnes je vlastně učení všímavosti,žít přítomností a cvičení s dechem.Dávám hvězdičky jak mi kniha pomohla,začátek kniha je pro mě nejvíc srozumitelný,ale další část už pro mě nebylo,jen jsem to četla a nedalo mi to nic co bych se naučila!Zkoušela jsem kdysi ezoteristické knihy a spíš jsem měla v hlavě větší zmatek a tato kniha je vlastně druh ezoteritiky.Někdo se v ní určitě najde a pomůže mu zlepšit jsi život.Já se o to budu snažit... .

Evkae36
13.02.2024 3 z 5

Asi jsem tu nenašla nic nového, nicméně knihu bych zařadila do takového základu když na sobě člověk začíná pracovat. Občas mi něco přišlo zbytečně zdlouhavé.


Eldar80
16.05.2023 5 z 5

Nejdelší kniha o meditaci co jsem četl. Meditací zde míním všímavost. Pálijsky sati, anglicky mindfulness, což se nedá do češtiny přesně přeložit. Pochází to z buddhismu, ale obsah není náboženský. Tady pozor.
Není to duchovní ani esoterická literatura. Pouze je tam hluboká souvislost. Výklad je sekulární a naučný. Způsob, jakým je kniha napsána, jde přímo k meditační praxi všímavosti. Důležitá je samotná technika.
Těch 600 stran vypadá děsivě, ale to podstatné se probere do 200 stran. A když se vynechá předmluva k druhému vydání, tak samotná praxe má jen 140 stran. To už se dá v pohodě zvládnout. Pak jen následuje, co z toho plyne.
Řeší se změna paradigmatu a nový způsob myšlení. Dál se věnuje na 40 stranách stresu a pak následují na 150 stranách kapitoly k jeho jednotlivým druhům. A končí to, jak dál praktikovat po skončení MBSR programu.
A o tom to celé vlastně je. Snižování stresu pomocí všímavosti. Je to především terapeutická kniha pro lidi, kteří mají nějaké trápení. Proto v názvu není slovo meditace. Spoustu lidí by to mohlo odradit.
Je tam dost příběhů. To by asi v čistě vědecké knize neobstálo. Určitě to není kniha jak být šťastný. K meditaci se zde přistupuje podobně jako k nějaké terapeutické metodě. Důležité je, aby to pomáhalo.
Hlavní účel je užitečnost a pomoc lidem s různými problémy. Proto text není náboženský ani duchovní. Je to taková esoterika 21. století. Prastará moudrost a věda dohromady. Pro lidi bez potíží to podle mě není.
Meditace posiluje mysl jako celek. Zesílí pozitivní i negativní vlastnosti. Cílový čtenář je někdo, kdo musí pracovat s nějakým druhem stresu. Zkrátka, když jste zdraví, tak taky neberete léky.
Pro běžné lidi se naopak hodí esoterická literatura jako třeba: Mello (Bdělost), Tolle (Moc přítomného okamžiku), Thich Nhat Hanh, knihy o dzogčhenu apod. Ostatně jsou zmíněny v literatuře a doporučeny ke čtení.
A tak se to celé uzavírá a vracíme se zpět k buddhismu. :-) Zdá se, že kniha zvládne nahradit celý kurz. Tzn. ušetřit cca 4000 Kč. (Nebo kolik teď stojí certifikovaný MBSR.) Je to JEN na vás. A to může být problém.
Cílovým čtenářům jednoznačně doporučuju. Ostatním moc ne. Pokud netrpíte stresem, tak poslední 2/3 knihy jsou skoro zbytečné. 90% 4,5*

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Život samá pohroma v seznamech

v Právě čtených23x
v Přečtených67x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených7x
v Knihotéce74x
v Chystám se číst221x
v Chci si koupit75x
v dalších seznamech2x