Život válečníka přehled
Tomáš Němec
EPICKÁ FANTASY PLNÁ DRSNÝCH MUŽŮ, NEBEZPEČNÝCH ŽEN A DĚSIVÝCH MONSTER... Byla to doba temnoty, krve a strachu. Byla to doba, kdy na trůnu z Kamene seděl Císař, možná člověk, možná prastará, nesmrtelná entita. Byla to doba meče, magie a šílených bohů vyštvaných z bezedných propastí času. Tehdy se na stezkách Císařství objevil válečník, který v sobě nesl touhu po pomstě, moudrost věků i žal po dávno ztracené lásce. Aniž by to tušil, na hřbetě koně i draka, obutý i bosý, ostřím meče i holou pěstí psal pochmurnou historii našeho světa. Historii Císařství. Ti, co nevěděli, mu říkali Sebasttyen. Ti, co věděli, mu říkali Nezrozený. Ti, co tušili, říkali, že spálí svět na popel. Tohle je jeho příběh. Tohle je jeho život. Život válečníka.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Život válečníka. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (27)
Český spisovateľ Tomáš Němec má na konte niekoľko textov rôzneho rozsahu. Vo svojom poslednom počine na poli fantastiky sa vracia k žánrovým klasikám. Dá sa povedať, že im dokonca vzdáva poctu. Nejde však o prerozprávanie alebo o priamu inšpiráciu niečím konkrétnym. Skôr ide o zhluk podobne znejúcich názvov, udalostí a námetov.
Čitateľ má teda pocit istej blízkosti. Akoby sa po dlhých dobrodružstvách vrátil domov. No a tam naňho čaká hľadanie pomyselných veľkonočných vajíčok. Niektoré odhalí rýchlejšie, pri iných sa musí viac snažiť. Postupne sa však ukazuje, že autor mal predsa len väčší zámer. Avšak ten odhalí až v samotnom závere, ktorý je do veľkej miery prekvapivý. Navyše mení význam opísaných udalostí.
Tie sú rozdelené do štyroch väčších etáp pomenovaných po ročných obdobiach. Tie okrem toho predstavujú fázy Sebasttyenovho života, od mladosti až po horký koniec. Nejde však o jednotný román. Text je totiž ešte členený do poviedok, po dve v každej časti. Každá má samostatný dej so zápletkou i vyvrcholením. V nich sa hlavný hrdina oháňa mečom, no oveľa viac do diania zasanuje mágia. Či už v podobe rôznych rituálov, tajomných spojení alebo genetických manipulácií.
Čitateľ sa okrem toho dozvedá aj o histórii mocnej ríše a o postupe povstania proti vládnej moci. Sebasttyen v nich pôsobí ako neplánovaný katalyzátor. Navyše si ani sám neuvedomuje, aký majú jeho rozhodnutia vplyv na osud ríše. To sa vďaka výmene rozprávača ukazuje až v poslednej poviedke. Mladá Gemma so skupinou priateľov bojuje o záchranu svojho sveta. V podstate však pri tom ide v Sebasttyenových stopách. No a práve jej počínanie nakoniec vysvetlí pravý význam všetkých udalostí.
Aj v tomto prípade audiokniha posúva zážitok z textu na vyššiu úroveň. Na jednej strane ho jednoznačne umocňujú aj zvolené hudobné vsuvky. Tie zaznievajú pred koncom kapitol, na ktoré je nahrávka rozdelená. Zároveň uvádzajú jednotlivé časti textu. Ide o pomerne výrazné kúsky, ktoré sa výborne hodia k celkovej atmosfére rozprávania.
Oveľa viac však knihe prospievajú interpreti, ktorú ju načítali. Jakub Gottwald približuje všetky časti zo Sebasttyenovho uhla pohľadu. Nesnaží sa imitovať hlasy postáv, no jeho prednes je veľmi obratný. Je počuť, že má na konte už viacero audiokníh a dokáže si poslucháča nielen získať, ale si jeho pozornosť aj udržať. A jeho chrapľavý hlas naozaj pripomína ostrieľaného bojovníka.
Gemme prepožičala hlas Jana Stryková. Tá zároveň číta úvody štyroch častí. V tomto prípade ide o ešte skúsenejšiu interpretku. Poľahky dokáže zaujať a navyše aj imituje hlasy rozdielnych postáv. Dokopy tak tejto knihe dodávajú ďalší rozmer a zakrývajú tých pár nedostatkov, ktoré zdrojový text má. Pretože nie všetky poviedky sú rovnako kvalitné. Nehovoriac o tej všadeprítomnej, miestami až depresívnej atmosfére, ktorá je vďaka audioknižnému spracovaniu o čosi znesiteľnejšia.
Poviedkový román Život válečníka stavia na prvkoch overených žánrových klasík. Takže ten, kto hľadá niečo inovatívne, bude možno trochu sklamaný. Tento fakt však neuberá textu na kvalite. Tá podobnosť je totiž zámerná, čo sa ukáže až v závere. Audokniha prehlbuje zážitok a doslova poslucháča polapí.
Život válečníka rozhodně není vyloženě špatná kniha. Jedná se o vizuálně perfektně zpracované dílo, které však po obsahové stránce selhává. Hlavním problémem je podivné roztříštění do jednotlivých příběhů, které sice samy o sobě většinou fungují, ale jako celek selhávají. Navíc ani hlavní hrdina není příliš výrazný, což celkovému dojmu nepřidává. Je to škoda, protože kniha měla bezpochyby potenciál být lepší. Stačilo jen lépe dotáhnout některé aspekty. Takhle zůstává bohužel jen lehce nadprůměrná.
Související novinky (3)
7 vánočních tipů pro natěšené knihomoly!
14.12.2022
Epická fantasy plná drsných mužů, nebezpečných žen a děsivých monster…
14.09.2022
Vychází Krvavé stíny a další knižní novinky (36. týden)
04.09.2022
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Život válečníka v seznamech
v Právě čtených | 5x |
v Přečtených | 107x |
ve Čtenářské výzvě | 8x |
v Doporučených | 5x |
v Mé knihovně | 72x |
v Chystám se číst | 80x |
v Chci si koupit | 32x |
v dalších seznamech | 3x |
Štítky knihy
draci elfové trpaslíci meč a magie česká fantasy příšery, monstra ságy fantasy hrdinská fantasy Magnesia LiteraAutorovy další knížky
2022 | Život válečníka |
2014 | Společenstvo Pevnosti |
2006 | Chladná hra |
2007 | Stín legendy |
2006 | Orbitální šerloci |
Asi nejlépe Život válečníka vystihuje představa Pejska a Kočičky, kteří do svého dortu přihazují Conana, Pána prstenů, gemmelovky, Hru o trůny, Dunu, Zaklínače a pár dalších klasik, aby vše smíchali a pak se divili, jak je strávníkům šoufl.
Kniha je nejen zoufale neoriginální, není ani, bohužel, dobře napsaná. Text se topí v opakujících se výrazech a nerozumím, proč autorovi editor nevysvětlil, jak by knize prospělo vyházet spoustu zbytečných slov, vět i odstavců. Navíc jednou píše jako Sapkowski, aby vzápětí napodoboval styl Herberta (což je ještě umocněno audio zpracováním, pokud znáte Dunu od OneHotBook). Nemluvě o občasných nepovedených slovních hříčkách (císař Hitohiro je jedna z těch méně bolestivých).
Zážitku z četby škodí i epizodické vyprávění, kdy jsme opakovaně vrženi do nových kulis a z postav zůstává jen hlavní hrdina, aniž by autor vysvětlil, co se dělo mezitím a jak se tam vlastně ocitl.
Ostatně ani ten "hrdina", spíše protagonista, knize neprospívá. Osobnostně není zajímavý, až na výjimky je to pasivní ovce, žádný hybatel děje, a pasáž, kde (drobný spoiler) nechá zavraždit ty, které má milovat, jen proto, aby se pak mohl pseudoepicky mstít, mi ho dosti znechutila. Většině čtenářů muselo být jasné, k čemu se schyluje a spíše než šok takové "lazy writing" vyvolá vztek, co je protagonista za ubožáka.
V tomto kontextu mi přijde nepochopitelné, že byla kniha v Magnesii Liteře mezi třemi nominovanými na nejlepší českou sci-fi/fantasy. Tohle si tuzemská fantastika opravdu nezaslouží...