Zpráva o mém muži přehled
Josefa Slánská
Syrové svědectví o době, která za velké ideály skryla ty nejtěžší zločiny. Vzpomínky manželky generálního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského, popraveného ve vykonstruovaném procesu v roce 1952. Tentokrát se nejedná o pohled „jasné oběti“, ale manželky jednoho z těch, kteří obludnou mašinerii pomáhali budovat, aby nakonec skončili na jejím popravišti. Vzpomínky Josefy Slánské, manželky generálního tajemníka KSČ, nás zavedou na demonstrace ve třicátých letech 20. století, do emigrace v Moskvě, ale i do Československa poválečné doby. Bez servítků a idealizace před čtenářem předestírají realitu doby a vnitřního fungování strany, jejíž nástup k moci u nás předznamenal realitu života prakticky celé druhé poloviny minulého století. Rudolf Slánský byl ve vykonstruovaném procesu s protistátním spikleneckým centrem odsouzen k trestu smrti a 3. prosince 1952 v Praze oběšen. Knihu Zpráva o mém muži napsala Josefa Slánská v roce 1963, o pět let později byla připravena k tisku, avšak její vydání bylo v roce 1969 zastaveno.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zpráva o mém muži. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (12)
První část knihy se zabývá Slánským, politikem. Jeho vzestupem a pádem z pohledů soudobého tisku, záznamů z výslechů, projevů. Zpětně vzato je to snůška bombastických řečí, prázdných frází. A to jak projevy oslavné, tak i ty, které ho měly potupit. Tato část je možná zdlouhavá a místy nudná, ale je třeba ji pročíst a získat informace a vžít se do té doby.
Druhá část, vyprávěná paní Slánskou je čtivější, lidsky bližší. Píše o muži, kterého milovala, o nelehkých dobách a tragických zážitcích. Perzekuce, které zažila po Slánského odsouzení, byly peklem na zemi. Musela to být silná žena, když to vydržela.
Vzpomínky manželky jednoho z čelních představitelů vlády po únoru 1948. Vyprávění o seznámení, prvních krůčcích jejich syna, odbojové činnosti v Moskvě, zoufalství po únosu jejich druhého dítěte i úsměvy při vzpomínce, kdy se ještě mohli držet za ruku a opatrně se seznamovat. Na druhé strany stín režimu, jaký Rudolf Slánský pomáhal aktivně budovat, bojůvky o moc mezi soudruhy a rozkaz z Moskvy. Je potřeba procesu s představiteli strany, je třeba stále hledat třídní nepřátele. Vybrán a do čela spiknutí dosazen byl právě Slánský… Vyprávění paní Slánské z jejího manžela nedělají lepšího člověka ani neobhajuje jeho činy. Vzpomíná na muže, kterého milovala a vypráví o hrůzách, do jakých jeho rodinu po jeho popravě režim uvrhnul. Působivé čtení pro každého, kdo má zájem vidět více za oponou. Je však důležité pamatovat, že vzpomínky byly sepsány v 60. letech minulého století a dle tohoto k nim přistupovat. Při četbě doporučuji aktivně vyhledávat další již zveřejněné informace o procesu i vzpomínky dalších členů Slánského rodiny.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Zpráva o mém muži v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 60x |
ve Čtenářské výzvě | 5x |
v Knihotéce | 43x |
v Chystám se číst | 25x |
v Chci si koupit | 7x |
Poměrně čtivé paměti, v jejichž první části Josefa Slánská vzpomíná na společný život s Rudolfem Slánským, především na demonstrace a krátká věznění za první republiky a pobyt v Moskvě za druhé světové války. Strašnou ranou pro manžele Slánské musela být ztráta první dcery, jež byla unesena na konci roku 1943 v Moskvě. Druhá část pamětí je věnována událostem od listopadu 1951, kdy byli Slánští zatčeni. Na rozdíl od manžela nebyla Josefa popravena, ale už nikdy neměla normální život. V těžké situaci padesátých let jí podle mě pomohlo vědomí, že se musí starat o dvě děti, z nichž dcera byla dost malá. Kvituji, že vydání z roku 2018 obsahuje četné dodatky: přepis dobových dokumentů, které Slánského oslavují, respektive zatracují, dále se jedná o části napsané Liborem Svobodou a Igorem Lukešem, kteří se vyjadřují k pamětem a k době, kterou memoáry Slánské popisují.