Ztracená země: Příběh moderního Ruska přehled
Filip Scherf
Proč se Rusko odpoutalo od západního světa? Celý západní svět se přinejmenším v posledních letech snaží pochopit současné Rusko. Analytici, komentátoři i filozofové se však opakovaně dopouštějí chyby, která stojí za dosavadním zmatením z ruské politiky, společnosti i historie: vykládají je totiž prizmatem západních hodnot, idejí a zkušeností. Avšak ruské dějiny i současnost stojí na odlišných základech, nesou si jiná traumata, mají jiná očekávání a naděje. Řídí se tak pro západního pozorovatele často těžko pochopitelnou dynamikou. Kniha Ztracená země tuto chybu napravuje a vypráví historii moderního Ruska po rozpadu Sovětského svazu z ruského pohledu. Líčí příběh nepovedené ekonomické transformace, za níž stáli američtí konzultanti a která zrodila oligarchy i zášť vůči Západu. Předkládá příběh bývalé velmoci, která padla téměř na úplné dno, dokud jí někdo neslíbil obnovit velikost a sílu — a to i za cenu odcizení od demokratického světa. A odhaluje tak příběh postupného ztrácení země, jehož si však málokdo všímal.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ztracená země: Příběh moderního Ruska. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Volné vyprávění o soudobých dějinách Ruska s přesahem do začátku současné války na Ukrajině. Autor někdy pracuje se zdroji trochu ledabyle, někdy necituje vůbec a někdy cituje notoricky známé informace. Proto bych to nazval volným vyprávěním. Je to srozumitelné pro ty, kdo neznají historické souvislosti pádu SSSR a vývoje 90. a nultých let. Kdo historické souvislosti zná, něco mu může chybět a něco mu může připadat příliš zjednodušené. Pro potřeby knihy je to však dostačující, tj. potvrdit hypotézu, že současné Rusko je pro západní svět tzv. "ztracená země" (nelze s ní komunikovat, obchodovat, spolupracovat, mluví jiným jazykem).
Skvělá práce! Jasné a pochopitelné, bez emocí. Měla by to být "povinná" četba :-)
Bohužel po přečtení se tušení, že jiné řešení než válka není, mění v jistotu :-(
Související novinky (1)
Sejdeme se u jezera, Odvážná rozhodnutí a další knižní novinky (37. týden)
08.09.2024
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Ztracená země: Příběh moderního Ruska v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 16x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Doporučených | 3x |
v Mé knihovně | 23x |
v Chystám se číst | 38x |
v Chci si koupit | 20x |
v dalších seznamech | 1x |
Mistrně zpracovaná kniha s kvalitním ozdrojováním a spoustou profesionální práce. Autora obdivuji za jeho znalosti.
Můj dojem z knihy je, oproti ostatním komentářům, rozporuplný.
Vzbudila ve mně dojem, že po rozpadu SSSR, tady byla jistá snaha Ruska se začlenit na Západ, ale nabubřelost a špatná komunikace poradců z USA všechno zhatila - vysvětleno v kapitolách o zpackané privatizaci a zrodu oligarchů. Kdyby USA nepřehnalo svá očekávání, mohlo vše dopadnout jinak?
Kamenem úrazu byl pak ten kontrast mezi sociální situací Západu v nultých letech a bídného stavu ruské ekonomiky. Nástup Putina, vládce a absolutisty bylo jen logické vyústění předchozí neschopné vlády Gorbačova a Jelcina a nespokojenosti a frustrace obyvatel Ruska. Mohlo to snad dopadnout jinak? A že se tolik pozastavujeme nad potřebou vlády pevné ruky?
Trochu mě to implikuje římský styl vládnutí, kdy centrem moci byl Císař, který v rukou držel absolutní moc a senát plnil jeho příkazy. Nic neobvyklého a v praxi vyzkoušeno po staletí. A za Císařství Řím rostl a budovalo se to, co dodnes obdivujeme, zatímco za republiky byla jedna občanská válka za druhou a lid trpěl.
Takže to, že Rusko je prostě zcela odlišné od "našich" západních hodnot nemusí ještě zjevně znamenat, že je zcela špatné. Jen je ztracené z našeho pohledu. On ten Západ ve své bohaté historii má také spoustu přešlapů a zda je liberální politika státu a dravý kapitalismus opravdu tím všelékem se ještě v budoucnosti ukáže. Zatím to vypadá že "máme pravdu my", ale co je to Pravda?
Chce to rozhodně hlubší studium, tato kniha je jen takový úvod a nejde moc do hloubky - Nicméně účel splnila. Trochu mně tam chybělo více příkladů z historie Ruska a zdůvodnění některých geopolitických vztahů, ale to je možná jen mojí neznalostí.