-

A přeskočila jiskra

recenze

Ohnivý muž (2016) 5 z 5 / katy238
Ohnivý muž

Po přečtení Vánoční říše před několika lety jsem věděla, že to nebylo mé poslední setkání s Joe Hillem. O jeho nové knize jsem se dozvěděla náhodou právě z tohoto webu a i když mě nulová přítomnost reklamy a propagace ze stran knižních webů i jiných kanálů dost překvapila, na mém rozhodnutí knihu si co nejdřív opatřit to nic nezměnilo.

Také je pravda, že jeho knihy nejsou zdaleka pro každého a nyní velice moderní příběhy pro mladší ročníky o mečích, princích a pubertálních nadějích uprostřed pustiny, podobné si jako vejce vejci, potřebují snahy a reklamy k prodeji výrazně více. Dobrý autor se prodává sám.

A Joe Hill je zatraceně dobrý autor.

Kniha nás zavádí do velice blízké budoucnosti, prakticky současnosti, kdy je svět pomalu, ale bohužel jistě, zachvacován epidemií plísně, která způsobuje různá vzplanutí až do konečného samovznícení.

Nemocní jsou bez pardonu likvidování a zdraví propadají různým hysteriím. Svět se pomalu hroutí do sebe a pravidla přestávají platit. Nová vytváří strana s největší mocí a největší zbraní a hordy zoufalých lidí s propáleným oblečením k ní nepatří.

I tak se najdou výjimky.

Jako Harper, průvodkyně příběhem. Mladá školní sestra přišla vlivem plísně o celý svůj život, i tak to vnímá jako příležitost. Šanci začít znovu a lépe. Její pozitivní přístup i ledově chladné uvažování na žhavém území jí pomáhá přežít mnoho nebezpečí, jaká život vyhnance přináší.

A jejím strážným andělem se stává Ohnivý muž.

Nenápadný chlapík s fascinujícími schopnostmi, temnou duší a smutným pohledem. I on se však dokáže podívat před sebe a nalézt ve spálené zemi naději a k ní se upnout.

Spolu s Harper nastoupí na nelehkou cestu k záchraně své i svých už nemnohých přeživších blízkých a statečně si probojovávají cestu skrze lidskou nenávist i lhostejnost. Nemoc jim vzala vše, kromě vlastní důstojnosti.

To zdraví vždy říci nemohou.

Tváří tvář naprostému zoufalství se nevzdávají a krok za krokem putují ke svému vysněnému cíli.

A nejde jim nedržet pěsti, neprožívat s nimi zklamaní i bolest a neotevřít ústa v údivu a udeřit pěstí do stolu nad nespravedlností, jaká je stále pronásleduje.

Joe Hill dokázal vykreslit atmosféru apokalypsy z pohledu těch posledních, těch na které svět zapomněl a přitom právě oni mají v rukou tu největší sílu.

Ohnivý muž je fantastická kniha, byť podle reakcí není pro každého. Není to lehce stravitelné čtení a mnohé z něj může pálit žáha. I to je úděl dobrých spisovatelů.

Nejsou pro každého.

P.S. A příběh by se v žádném případě nemohl jmenovat Ohnivá žena. Proboha, jedině pokud by se John Rookwood rozhodl pro změnu pohlaví a to by asi Harper poznala. Kristepane.


Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Představte si podivnou nemoc, která končí samovolným vznícením oběti. A představte si, že je tahle choroba nakažlivá a nebezpečně se šíří... Joe Hill v novému románu vrhá čtenáře do chřtánu apokalypsy. Počet nakažených stoupá, ohe... více


Komentáře (4)

Přidat komentář

katy238
06.02.2017

Začíná to být útočné. Děkuji za vaše názory. Nechám si své a půjdeme dal žít své životy. Mějte hezky den.

pafčaodřeky
06.02.2017

1. ok, to je věc názoru, já jsem takový pocit neměla, ale fajn, váš názor
2. píšete " Ohnivý muž je fantastická kniha, byť podle reakcí není pro každého. Není to lehce stravitelné čtení a mnohé z něj může pálit žáha. I to je úděl dobrých spisovatelů." Máte to podané tak, že každý, kdo kritizuje, nepochopil "dobrého" spisovatele. V tohle případě spíš bylo vyšší očekávání, než že by někoho "pálila žáha" nebo něco "nestrávil". Čtenáři apokalyptické a postapo literatury jsou zvyklí na větší odvaz.


katy238
01.02.2017

1. Dle mě hraje prim John Rookwood, který Harper zachránil, zachránil pak několikrát celé osazenstvo tábora, dal jí důvod žít. Kolem něj se točí celý děj. Je jako stín v pozadí, který se vynoří, když je nejméně čekán.
2. pps nechápu. Kritiku lze napsat na každého.

pafčaodřeky
01.02.2017

Ps. je na mne, tak se ozývám. Tady nejde o žádnou změnu pohlaví. Podle mne jednoznačně hrál "ohnivý muž" druhé (až třetí, čtvrté) housle, daleko výraznější byly ženské postavy, mohlo se to jmenovat podle nich. Ohnivá žena by také odpovídala jeho (Johnově) tajemné manželce či přítelkyni, žijící v ohni, která výrazně až mysticky zasáhla do děje. Tož tak.
pps. dobrý spisovatel se pozná tak, že jsou na něj kritiky? A špatný? :)