Familiár

recenze

Familiár (2024) / Karinsbookland
Familiár

Bardugo je stávka na istotu a po adult sérii Alex Stern jej fandím ešte viac.
Familiár je príbeh vsadený do konca 16.storočia španielskej inkvizície. Melancholická atmosféra bola dosť výrazná, a prostredie som si dokázala živo predstaviť. Autorka to doťukla už len poetickým písaním a kniha ako stvorená na jesenné obdobie je na svete.
Hlavná hrdinka Luzia pracuje v Madride ako slúžka a je obdarená mágiou, ktorú ovláda šepkaním slov v rôznych jazykoch. To fungovanie a samotná mágia je veľmi originálna. Mentor Santangel ju zdokonaluje v tomto umení, pripravuje na súťaž a zároveň aj vedie k tomu, aby rástla v sebadôvere. Romantická linka je nepatrná a predsa dostačujúca (dokonalá bola ! ), pretože tento príbeh je hlavne o jednotlivcoch rôzneho vierovyznania, ich trápení a o strachu z obvinenia z kacírstva či čarodejníctva. V knihe sa nachádzajú aj kruté momenty čo v tomto období rozhodne nemohlo chýbať a autorka využila prvky adult fikcie.
Záver knihy bol FENOMENÁLNY. Hlava mi pracovala na plné obrátky ako som tvorila jednu teóriu za druhou a mala som naozaj strach ako sa autorka rozhodne. Ale ako to dopadlo? *Chefs kiss*
Toto si musíte prečítať, pretože ja ju rozhodne radím medzi najlepšie fantasy knihy v tomto roku.

Familiár Familiár Leigh Bardugo

V ošuntělém domě uprostřed Madridu si posluhovačka Luzia Cotadová pomáhá střípky magie, aby přečkala dny nekonečné dřiny. Když jsou její skrývané schopnosti odhaleny, je Luzia vržena do světa věštců, svatých mužů a podvodníků, kde... více