Hraniční vody nás seznámí s nádhernou přírodou Minnesoty
recenze
Hraniční vody (2024) / KočkomilkaJanaNa pokračování série s Corcoranem O´Connorem jsem se těšila. Chlap je to sympatický, navíc hned na prvních stránkách je znát, že šel do sebe a maká. Ano, bála jsem, jak se bude vyvíjet vztah s jeho rodinou, ale detektivní linie byla už v Železném jezeře zajímavá a Hraniční vody slibovaly hledání ženy v divočině…
Corka vyhledá nějaký slavný člověk, že se mu ztratila jeho ještě slavnější dcera. Že o ni má strach a zda by mu ji pomohl najít. Než se stačíme nadát, zapojí se do akce i FBI a zanedlouho na sebe nenechá čekat první mrtvý a zničená vysílačka - vzkaz je jasný - v divočině na stopě mladé ženě nejsou sami. Akorát oni ji chtějí zachránit, ne zabít.
Jako v prvním díle i v tomto se na počátku seznámíme s padouchem a poznáme hranici násilí. Následovat budou kapitoly Corka, jeho ženy Jo a samotné Shiloh - slavné dcery. V každém pohledu sledujeme jinou linku jednoho příběhu - pomaličku odhalujeme pravdu ukrytou pod vrstvou lží s Corkem, dostaneme se do gradace historického střetu boje o ženu s Jo a se Shiloh se budeme snažit přežít. S ní a ex-šerifem se ale nebudeme jen bát nebo bojovat o život. Budeme poznávat kulturu domorodých Američanů, možná snad i někteří jako já zatouží odjet do lesů a odpočinout si. Protože Hraniční vody sice jsou nadupaná detektivka s pomalým dějem a rychlou gradací, ale také v sobě nesou kus samotné podstaty přírody. Což autor v doslovu i zmiňuje.
Naštěstí v Hraničních vodách nechal autor Corka spolupracovat s policií a odeslal jej na “misi, nemusíme tak sledovat jeho přejezdy a nevládne celému vyšetřování chaos. Možná bych čekala zapojení více rodinných emocí, neboť se jedno dítě hledalo a druhé dítě skupinu s Corkem za hledaným vedlo. Naštěstí to byla asi jediná negativní vzpomínka, která mi po celkovém dočtení knihy zůstala. Možná šlo spíše o uvěřitelnost emocí, neboť v jiných oblastech jsem i plakala nad tím, jak autor vylíčil to či ono z pohledu domorodých Američanů. Líbilo se mi, že jsem už v průběhu čtení měla několik momentů, které mi přišly podezřelé, ale autor dokázal hrdiny zaměstnat tak, aby si toho buď oni sami nevšimli, nebo šlo o stopy pro čtenáře - vysvětlení těchto momentů se dočkáme. Krueger nám všechny úvahy a myšlenky spojí v posledních kapitolách a na závěr přidá setkání dvou lovců. A to byla vskutku podívaná, jakou jsem nečekala.
Železné jezero a Hraniční vody jsou starým druhem detektivky - pomalé, ale napínavé. Hrdinové se nebojí jít do střetů s padouchem, jednají na vlastní pěst a hrozí zranění. Vše bez toho, aniž by postavy byly superhrdinové. Příběhy mají svým způsobem i vzdělávat, ukázat jinou kulturu - i když ta v knize může být smyšlená, stejně jako zde kmen domorodých Američanů. Pokud tedy máte v rodině či mezi přáteli milovníka kvalitních (ale ne bezchybných!) detektivek, směle můžu sérii s O´Connorem od Williama Kent Kruegera doporučit.
Hraniční vody William Kent Krueger
Druhý díl kultovní série s detektivem Corkem O´Connorem. Kdesi v divočině na kanadsko-amerických hranicích zmizela mladá zpěvačka jménem Shiloh. Její otec se vydává do Minnesoty, kde najme bývalého šerifa Corka O´Connora, aby m... více