Možná dnes nepůjde vyloženě o recenzi, jako spíše o zamyšlení. O sdílení pocitů, které ve mně rozdmýchala kniha R. F. Kuang NAŽLUTO z nakladatelství Host. S autorkou jsem se setkala u trilogie Maková válka. Série spadající pod fantasy je přesto neskutečně plná dějin celého světa a náročnější na čtení. Od novinky, thrilleru, jsem si slibovala spíše oddech.
Jde o čistokrevný thriller. Znázorňuje témata, která jsou mi v literární branži blízká. Samotné téma plagiátorství či “inspirace jiným dílem totiž občas řeším. Jako redaktorka v jednom pidi nakladatelství čtu rukopisy, které mnohdy nesou známky vlivu jiné literatury. Jednou se mi dokonce stalo, že jsem četla mnohem lepší zpracování dvou světových romantasy bestsellerů - vznikla by z toho bomba. A jak se k tomu postavit? Jako redaktorka snad jen tak, že upřímně vyzdvihnu v práci to, co se autorovi díla povedlo, co bylo jeho. Kdybych totiž sé šéfce řekla, že to musíme vydat, protože to je pecka, dostala bych autora do pozice Juniper. Ne doslova, samozřejmě. Ale dostalo by se mu možná i podobného osudu jako hlavní hrdice, kterou Kuang v NAŽLUTO opravdu nešetřila.
Pole českého vydavatelského světa má rozdělené své role, každý má nějaký vliv. Nadějní čeští autoři musí ustoupit jednoznačným bestsellerům ze zahraničí - co na tom, že u Hostu, Golden Dogu nebo třeba Epochy narazíte na mnohem lepší díla našinců? V Americe to je samozřejmě vše vyhnáno na maximum. A do ještě většího extrému nechala Kuang hrdinku upadnout, když “zabila zavedenou a dobře prodávanou autorku a její kamarádku Juniper ponoukla ukrást rukopis. Vše to zabalila do moderní tragédie v podobě rasismu a diskriminace menšin. Což v celkovém vyznění jen podtrhlo prohnilost světa lidí.
Líbila se mi Juniper? Fandila jsem jí? Chápala jsem ji? Na jednu stranu ano, na druhou stranu ne. Moje negativní emoce byly umocněné tím, že udělala špatnou věc - dílo si přisvojila. Dokonce mi jednu chvíli byla nesympatická natolik, že jsem knihu chtěla odložit. Kuang však dokáže strhnout a graduje napětí natolik umně, že než jsem se nadála, katastrofy se vršily jedna na druhou a nakonec mi bylo Juniper líto. Udělala hroznou věc, ale couvnout? To by se rovnalo sebevraždě. A když někdo ochutná úspěch, je to o to horší. Její pocity autorka vykreslila natolik živě, že se nedalo se čtením přestat.
Každý thriller má záporáka - ať už právoplatného nebo vyšinutého. Jenže kdo jím je v NAŽLUTO? Moderní román si bravurně hraje s lidskou myslí a snaží se obelstít čtenáře jak jen to jde. Závěr, poslední kapitola, se mi nelíbil. Musel v knize samozřejmě být a splňoval vše, co Kuang u svých postav budovala. Ale zvrátil vše v začarovaný kruh, z jehož emocí jsem doufala, že se vymaním. Máte-li rádi thrillery sledující současnou mentalitu a není vám nepříjemné prokousávat se nepříjemnými emocemi, občas si přečíst nějaký mail či hate ze sociálních sítí (X), směle se pusťte do četby NAŽLUTO. Rozhodně nešlápnete vedle. A tečka na závěr? Až knihu přečtete, mrkněte se na negativní hodnocení třeba na Databázi knih…
Nažluto Rebecca F. Kuang
Čeho všeho jsou lidé schopni, když si myslí, že jim to projde. Spisovatelky June Hayward a Athena Liu měly společně zazářit jako dvě vycházející hvězdy — chodily do stejného ročníku na Yaleově univerzitě, dokonce i knižní prvo... více