Lotosový kruh paní Tchan

recenze

Lotosový kruh paní Tchan (2024) 5 z 5 / Katulan
Lotosový kruh paní Tchan

Čína přelomu 15. a 16. století za vlády dynastie Ming dosáhla na poli medicíny úspěchů, o kterých se tehdejší Evropě mohlo jenom zdát. Zatímco Západ příčinu chorob přisuzoval příliš hříšnému životu a nerovnováze čtyř základních šťáv, čínští lékaři šli v chápání nemoci mnohem dál. Oba světy, Východ i Západ, však spojoval podobný pohled na tradiční postavení ženy jako manželky a matky. Úspěšných žen – lékařek v tehdejší době nežilo mnoho a většinu upadly v zapomenutí. Ve svém nejnovějším románu se Lisa See životu jedné takové ženy věnuje a o paní Tchan napsala neobyčejný příběh.

Lisa See je úspěšná americká autorka s čínskými kořeny, což velmi ovlivnilo její dílo. V nakladatelství JOTA zatím vyšly romány Tajemství hedvábného vějíře, Čajová dívka z Kolibříkové ulice, Ostrov žen moře z korejského prostředí a samozřejmě zatím nejúspěšnější román Lotosový kruh paní Tchan. V něm se Lisa See nechala inspirovat Rozmanitými zápisky lékařky sepsané skutečnou paní Tchan Jün-sien. Souborem případů, které se ve velké míře objevují napříč celým románem.

Ten začíná r. 1469, v pátém roce vlády císaře Čcheng-chua. Malé Tchan Jün-sien je osm let. Její matka umírá na zánět lotosových chodidel, otec se věnuje kariéře v císařských službách a Tchan-Jün – sien společně s konkubínou svého otce, paní Čao, bratrem I-fengem a služebnou Makovičkou opouští rodný dům a odchází do domu svých prarodičů.
Její babička pochází z rodiny s dlouhou lékařskou tradicí, a přestože by měla tehdejší dívce z výše postavené rodiny stačit výchova v duchu konfuciánských tradic, začne Tchan Jün – sien vzdělávat i v oboru lékařství.
Prozíravá stará dáma dokonce dohodne oficiální uzavření smlouvy o přátelství mezi svou vnučkou a dcerou porodní báby Mej-ling, ve které vytuší velký potenciál. Přátelství s nečistou osobou, kam se porodní báby řadily, je sice považované za nemístné, ale Tchan Jün-sien přivede do života přítelkyni i hybatelku osudových událostí. Přes vzdělání se i Tchan Jün-sien podvoluje hierarchickému pojetí rodiny, vdává se a odchází do manželova domu spravovaného přísnou a nepřátelskou tchýní. Cesta k životnímu poslání však není jednoduchá a jsou to především tradicí svázané ženy, jejichž nedůvěru, závist a intriky musí Tchan Jün-sien překonat, aby mohla pomáhat a léčit bez omezení.

„Lidské tělo jsou malá Nebesa a Země,“ učila mě. „Co se děje v těle jako celku, děje se i ve všech údech a orgánech. Nikdy nepodceňuj vliv škodlivého jinu na ženy.“

Lotosový kruh paní Tchan je skutečně do všech podrobností vycizelovaný román podepřený mnoha historickými fakty. Samotné dělení knihy autorka pojala v duchu ženského fyzického cyklu od mládí až po stáří obsahující všechny zásadní životní milníky: menstruace, porod, menopauza. Mezitím se vinou pasáže o zlatých liliích, k jejichž bolestivému podvazování docházelo u dívek v útlém věku. To mělo za účel zvýšit dívčiny šance při hledání vhodného partnera a také ji připravit na bolestivý porod.

A konečně je tu samozřejmě v hojné míře zastoupená čínská medicína, ať už se jedná o diagnózy, receptury léků, harmonie jinu a jangu a moudrá naučení. Lisa See neopomene ani samotný císařský dvůr, kam svou hrdinku přivádí, nešetří popisy zahrad nebo oblečení a doplňků. Do stěžejní knihy autorka vmísila detektivní zápletku. Ta příběhu dodává na dynamice a zároveň čtenáři představí tehdejší postup při ohledání mrtvého těla. Zajímavý je i popis variolizace, očkování proti pravým neštovicím, které Čína objevila několik staletí před Evropou.

I přes veškerá fakta, která se autorce podařilo nashromáždit, jsou v románu nosným pilířem především živoucí ženské charaktery. Přerod Tchan Jün-sien od nevýrazné dívky po osudem zkoušenou ženu, která své úsilí málem vzdá, až po uznávanou lékařku; její vztah s paní Čao od nevraživosti po upřímný vztah. Komplikované přátelství s porodní bábou Mej-ling. Intriky mezi konkubínami. Lise See se podařilo v několika málo načrtnutých osudech zobrazit hloubku života, vzestupy a pády, i to, jak jsou důležité pozitivní vazby mezi ženami. Protože jen žena může porozumět ženským nemocem, emocím a strastem. Jedno v jaké době.

Přestože Lisa See už svými předchozími romány dokázala, jak výbornou autorkou je, teprve v Lotosovém kruhu paní Tchan se naplno projevil její talent nalézt a zpracovat výjimečné příběhy. Lotosový kruh paní Tchan je v mnohém inspirující kniha. Kromě zobrazení podstaty léčení v čínské medicíně, které vede k zamyšlení samo o sobě, se především jedná o poctu mimořádné ženě, jejíž zápisky lékařky přežily až do dnešní doby. A která žila v duchu úsloví, že žena, která pomáhá druhým, pomáhá sama sobě.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství JOTA


Lotosový kruh paní Tchan Lotosový kruh paní Tchan Lisa See

Podle Konfucia je vzdělaná žena bezcenná… Poutavý historický román, inspirovaný skutečným příběhem čínské lékařky z 15. století. Čína za dynastie Ming v mnohém předčila Evropu, ale v otázce postavení žen ve společnosti zůstáva... více


Komentáře (0)

Přidat komentář