Na králův příkaz

Na králův příkaz
František Niedl

14. století. Jedno z nejdůležitějších období naší země. Kniha, jenž je třetím a prozatím posledním dílem příběhu, nás zavádí do doby, kdy české země spravuje stále Jan Lucemburský. Jeho syn Karel se spolupodílí na chodu království, ačkoliv zatím bez královského titulu. Právě spoluvládcovství a zároveň soupeření v mocenském kruhu mezi Karlem a jeho otcem Janem se úzce dotýká naší hlavní postavy, Ondřeje z Rohatce. Je manem markraběte Karla, ale dluží službu králi Janovi.
Ondřejovi se konečně podařilo ujmout se svého majetku, hradu Jenčova a zároveň hamru na výrobu železa, o které musel tvrdě bojovat v minulém dílu. V tuto chvíli je pánem svého území. Hradu Jenčova a stejně tak i Rohatce. Toto zdánlivé vítězství nad svými soky je však vykoupeno podmínkou, že se Ondřej musí zúčastnit třech válečných tažení pod korouhvemi krále Jana Lucemburského.
V tento moment začíná děj třetího dílu. Ondřej ve zdánlivě klidné době užívá času na svém opraveném Jenčově a zároveň plánuje podobným způsobem spravovat i svůj rodný Rohatec. Jeho žena Chiara, kterou si s sebou dovezl z italských tažení, je mu oporou, ale po první návštěvě Rohatce je jasné, že klidná doba končí. Jsou přepadeni na svém vlastním sídle, jeho žena přímo ohrožena na životě. Řešení takové situace není snadné a navíc Ondřej bude muset opět zářit na poli bojovém a mnoho věcí vyřešit svým bystrým úsudkem a spoléhat na notnou dávku štěstí.
Podmínka krále Jana je totiž stále platná a ač král slepý, stále panovník českých zemí se všemi královskými povinnostmi. Hranice jejich království jsou ohroženy. Nutno podotknout, že Ondřej z Rohatce není žádným velmožem, nemůže králi poskytnout oddíly zbrojných. Ale svou chytrostí, bystrým a rychlým úsudkem je nepostradatelným rádcem. Jako správný rytíř zlatých ostruh od krále vyslyší každé z jeho povolání k tažení. Přeci jen to byl slib, který musel před králem Janem stvrdit. Taková tažení musí být tři. Pak bude ze svého slibu uvolněn a bude plně manem v té době již římského krále Karla.
Je rok 1346. Parné léto a Ondřeje zastihne královský posel. Třetí tažení. Stoletá válka zuří již devět let a jedna z nejhorších bitev se blíží. Všichni víme, jakou roli hrál Jan Lucemburský a jeho oddíly v tomto tažení i jak pro něj tato bitva dopadla.
Pánové, nastal čas buď v boji statečně zvítězit, nebo padnout. Ať vše dopadne tak či onak, zůstane nám čest. Kolik Vás je se mnou?
Zúčastní se Ondřej bitvy u Kresčaku a dostojí tak svému slibu? A pokud ano, bude bojovat po boku krále? Přežije tuto bitvu a vrátí se zpátky domů k rodině? Otázky, na které Vám odpověď může dát jen tato kniha.
Celkově velmi příjemné čtení. Popisy, spádovitost děje a rozsah kapitol umožňuje číst knihu tak, že vše na sebe krásně navazuje. Není možné se ztratit v popisných ani časových sledech. Zároveň důležité události z minulých dílů a stejně tak i osoby jsou zde stručně popsány pro ty, kteří tento díl čtou třeba jako první.
Co je občas trochu k zamyšlení, je nesourodost mezi jednáním Ondřeje, kterému vše vždy vyjde, a ostatních kolem něj. Všechno ví a na všechno má čuch. Je vlastně tak trochu chytřejší, vtipnější a celkově lepší, než samotný král Jan. Ale je to přeci hrdina knihy. Musí být nablízku králi Janovi a pokud přežil Kresčak bez úhony - i Karlovi. A tak mu tedy odpouštím jeho nadřazenost a občas nehorázné štěstí. Protože i přes jeho dokonalost je to prostě Ondřej z Rohatce, kterého známe z minulých dílů a upřímně, rádi bychom ho potkali v dílech dalších.
Autor recenze Marek Sedláček


Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Ondřejovi z Rohatce se konečně podařilo vyvléci se z osidel, která mu kladl křivoklátský purkrabí Chval z Valdéře, jenž ho chtěl připravit o hrad Jenčov, bohaté naleziště železné rudy, hutě a hamr na výrobu železa. Chval byl vždy ... více


Komentáře (0)

Přidat komentář