Baron Trenck
Panduři
František Niedl
Baron Franz von Trenck. Jeho osoba je velmi známá všem, kteří kdy navštívili brněnský hrad Špilberk. A dnes si o něm můžeme přečíst další díl, který nám odhalí i jinou stránku jeho života, než jen jeho doživotní žalář. František Niedl nám ve své druhé knize o tomto slavném vojevůdci přibližuje tu část jeho životní cesty, která je tou působivější s ohledem na jeho činy.
Příběh druhého dílu začíná v době, kdy Baron Trenck vyráží do bojů pod standartou arcivévodkyně Marie Terezie. Začínáme v momentě, kdy se Trenckův oddíl čerstvě sestavených Pandurů přidává k rakouské armádě v poli. Právě absolvovali přehlídku před samotnou panovnicí Marií Terezií a tak je na čase předvést jejich schopnosti tam, kde jich bude nejvíce potřeba.
Major Franz Trenck je sám o sobě postavou těžko zapadající do doby, ve které se vyskytuje. Jeho chování je v drtivé většině v absolutním rozporu s tím, jak se v těchto dobách chovala většina generálů a vojáků ve vyšších hodnostech. A tak se Trenck velice často ocitá ve sporech se svými nadřízenými. Svým chováním je popuzuje a i vedení jeho bojových jednotek je na svou dobu až barbarské. Nutno přiznat, že chování Trencka a i jeho vojáků bylo opravdu velmi tvrdé a občas až za hranou lidskosti. Ale co dělat, když takové vedení války nese své ovoce. Násilnosti jsou součástí války a panduři toto pravidlo potvrzovali pokaždé, kdykoli se jim naskytla příležitost
Major Trenck a jeho panduři v boji využívají lsti, chytrosti, lží a úskoků. A tímto způsobem dobývají pevnost za pevností, bitvu za bitvou a decimují armády francouzů a jejich spojenců. Každá mince ale jednou svůj lesk ztratí.
Historicky je postava Franze von Trencka velice barvitá. Čestný, zásadový a přitom provokativní a impulzivní. A proto je velmi příjemné si o tomto zajímavém člověku přečíst románovou knihu. Rovnou musíte počítat s tím, že se nejedná o literaturu faktu a tak se setkáme s několika historickými rozpory. To ale samotnému příbehu neubírá na kráse. Co může být pro čtenáře trochu je nepříjemné jsou začátky kapitol. Skoro každá začíná větou: „Trencku, mám pro Vás úkol“… Ale na obranu takového začátku nutno dodat, že jak jinak začít kapitolu v knize o vojevůdci, který plní úkoly svých nadřízených jeden za druhým. I přes tento jeden malý nešvar je kniha psaná svižně, věcně a přitom s detailem na důležité situace.
Příjemným zpestřením jsou vsuvky, ve kterých nás autor přenáší do doby Trenckova věznení, kdy bojuje se svými démony nebo možná svědomím.
Knihu i přes malých přešlapů v tisku hodnotím velmi kladně a těším se na třetí díl trilogie, ve kterém bychom se měli dočíst, co se s majorem Trenckem dělo v době, kdy jeho slavné dny končí a nastává doba jeho nemilosti.
Autor recenze: Marek Sedláček
Baron Trenck: Panduři František Niedl
Po slavnostní přehlídce před samotnou panovnicí Marií Terezií se baron Franz von Trenck vydává se svými pandury na pochod do Slezska, kde stojí rakouské vojsko proti pruskému králi Fridrichovi II. Ztráty pandurů, kteří před nepřít... více