Začátek této detektivky (zhruba v rozsahu první třetiny knihy) je dosti komplikovaný a vyžaduje od čtenáře značnou pozornost, aby se v té záplavě jmen, názvů firem, zájmových skupin a vzájemně kooperujících či naopak kolidujících podnikatelských subjektů takříkajíc „neutopil“. Když se ale touto „zašmodrchanou“ úvodní částí „prokousáte“, budete odměněni příběhem, v němž se napětí a psychothrillerový odér snoubí s pozoruhodnou sondou do amerického soudního systému, který je propracován takřka k dokonalosti, což ovšem v žádném případě neznamená, že by rozhodující roli v něm nehráli konkrétní jedinci (soudci, advokáti, obhájci) s obvyklými lidskými přednostmi a nedostatky.
Amanda Jaffeová je zkušená advokátka, ovšem případ jistého Brandona Mastersona, který chce využít jejích služeb, je první svého druhu, s nímž se dosud setkala. Muž, obviněný z vraždy vlastního otce a v plném rozsahu přiznávající svou vinu, je podle všech indicií ve skutečnosti nevinný! Proč se ale potom ochotně přiznává ke zločinu, který nespáchal? Možná je příčinou Brandonova nelogického a nepochopitelného jednání duševní porucha, tento fanatický ochránce životního prostředí je opravdu tak trochu podivín – stačí to však na to, aby byl označen za blázna?
Amanda se ovšem postupem doby ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny, protože Brandonův případ se nebezpečně kříží s jiným a podle všeho ještě závažnějším zločinem a vytváří se tak zcela nová situace, nutící naši právničku k co nejopatrnějšímu našlapování při chůzi minovým polem nejrůznějších zásad, nařízení, zvyklostí a právních fines, jimiž je soudnictví její země proslulé. Stačí jediný nesprávný krok, jedno třeba jen formální pochybení, a její kariéra se může ocitnout v troskách. Amanda se snaží dostát svým profesionálním povinnostem a současně si zachovat lidskou tvář, nechce být jen strojem na paragrafy, ale i citlivou těšitelkou zraněných duší. Je možno tyto dva tak diametrálně odlišné přístupy spojit do nějakého „funkčního celku“? Dá se říct, že právě hledání odpovědi na tuto vpravdě šalamounskou otázku dělá knihu Krvavé právo tak čtivou.
Phillip Margolin rozdělil svou knihu do padesáti čtyř kapitol různé délky, čímž dal ději poměrně svižný spád, zvláště pak poté, co se úvodní „rozjezdová“ pasáž ustálí a příběh nabude pevných kontur, v nichž se již víceméně bez výraznějších odboček pohybuje až do konce. Sympatická Amanda Jaffeová je sice hlavní hrdinkou, ovšem čtenář si určitě zamiluje i některé další postavy, stojící na té správné straně v nikdy nekončícím boji s mafiánskými strukturami společnosti, které se navenek prezentují v osobách úctyhodných podnikatelů, nijak neporušujících zákony. Fakt, že se za touto vnější uhlazeností a maskou řádných občanů skrývá nekontrolovatelná touha po moci a majetku, je druhou stranou mince, zvané tržní ekonomika, volná soutěž či prostě kapitalismus. A v takovémto prostředí bohužel není mnohdy daleko ke zločinu.
Krvavé právo Phillip Margolin
Advokát Dale Masterson je bohatým a úspěšným zástupcem ropných a uhelných společností. Když je jeho podřízená, Christine Larsonová, nalezena mrtvá, dostává se on i jeho firma pod drobnohled. Celý na první pohled jasný případ se vš... více