Praha je naším hlavním městem a městem evropského významu ať už turistického (politického nemám odvahu napsat), ale hlavně historického.
Dlouhá staletí dějin a unikátní historie procházejí Prahou a dávají jí jednu ránu pěstí za druhou.
Středověk a výstřelky všech králů a císařů, fantastické švédské tažení se svými perfektními nápady (viz Ostrava a jejich buď vy zaplatíte nebo my všechno vypálíme) a pak novodobější dějiny.
Pražské katastrofy od dua Hrubešových jsou zaměřeny ve své většině na 19. a 20.století, musím však velmi ocenit, zdaleka ne jen na nejznámější události.
Neblahý a zbytečný požár Národního divadla zná ze základní školy zřejmě každý gramotný s IQ nad 65, ale existence vodárenské věže, která svým tvarem a trvanlivostí připomíná sirku, zaniklá studentská kolonie na Letné zvaná Kolonka či různé výbuchy a požáry domů a hotelů, byly pro mě novinkou. Navíc je báječnou zprávu, že většinu těchto míst můžete stále v Praze dohledat (ať už v nové moderní podobě nebo alespoň z pomníčku).
Pokud tedy nechcete znovu obcházet kolem Národního muzea, čekat 20 km frontu na Pražský hrad nebo si dát rande pod ocasem sv. Václava, můžete s touto knihou v ruce vyrazit na jiná pražská místa a s údivem si uvědomit, jaké tragické události se skrývají v jejich zdech či v půdě pod vašima nohama.
Pražské katastrofy jsou nenásilně psaná kniha s krásným obrazovým materiálem a i přes své morbidní zaměření je to oddechová a nekomplikovaná četba.
Ke knize se budu ráda vracet a už teď vím, že mě bude doprovázet i na mou brzkou cestu do hlavního města.
Pražské katastrofy Josef Hrubeš
Ve své další knize nazvané Pražské katastrofy se známí pragensisté Eva a Josef Hrubešovi zabývají smutnými událostmi, které stověžaté město nad Vltavou postihlo v průběhu několika staletí. V mnoha kapitolách připomínají kupříkladu... více