Řada nedorozumění, hrdost a velkorysost

recenze

Pozlacená klec (2010) 5 z 5 / honeybee
Pozlacená klec

„Na parket si ji odvedl jako první. V rytmu valčíku Tereza cítila, jak se jí zmocňuje téměř zapomenuté opojení tancem. Dokázala by zavřít oči a plout na tónech hudby. Zapomenout na to, co se událo během posledního půl roku. Vrátit se do šťastné minulosti…“

Knihu, kterou vám chci přiblížit, vyšla v nakladatelství MOBA již podruhé, poprvé v roce 2010.

Hana Marie Körnerová napsala velmi milý a citlivý příběh odehrávající se v roce 1869. Hlavní hrdinkou je devatenáctiletá Tereza Caumont de Clérindol, jejíž rodina patřila mezi nejvyšší vrstvy Paříže. Jenže její otec, hazardní hráč, je přivedl na mizinu. Což se dozvídá asi po měsíci od jeho smrti. Tereza přišla téměř o vše, je bez věna, tudíž bez vyhlídky na sňatek. Tedy až na možnost provdat se za otcova věřitele, což odmítá, a nechce se s ním ani setkat. Osud ji do cesty připlete zbohatlickou paničku a Tereza se stává společnicí její šestnáctileté dcery. Kam její kroky povedou dále? Vrátí se její bratr, poručík, z Indie? Zachrání ji z chudoby a ponížení? Nebo ji pomůže někdo úplně jiný?

Je to příběh velké lásky, ale také řady nedorozumění způsobených hrdostí hlavní hrdinky a její neochotou naslouchat. Příběh o pokoření Terezy, která ze dne na den přijme svůj nový život zchudlé aristokratky, ale i život po boku muže, kterému ji přislíbil její bratr. Příběh o velkorysosti Michela, jedné z důležitých postav, kterého si jistě oblíbíte, jelikož má srdce na tom správném místě, a pro lásku dokáže obětovat skoro vše. Příběh zrady a touhy po pomstě, kterou v sobě chová bratr Terezy, Yves.

„Nahánějí mi strach ty staré rody, jimž na chodbách haraší brnění po předcích, kteří se účastnili křižáckých výprav. A nahánějí mi ho proto, že pýcha zahubila víc lidských vztahů než nenávist. Jenže když jsem tě poznala, věděla jsem od první chvíle, že ty jsi jiná. Můj bratr měl pravdu.“

Autorka vykreslila nejen vztahy mezi hrdiny této knihy, ale i společnost bohatých a obyvatele venkova. Při jedné události je zachyceno, že i lidé z vyšších vrstev mají srdce a dokážou ochotně pomoci obyčejným vesničanům v nesnázích.

Příběh se odehrává v Paříži, poté v menším městě a nakonec se s hrdinkou přesuneme na venkov. Tereza se nezalekne ani práce na venkovském panství, které začne s určitou pomocí spravovat. Je laskavá, ochotná, starostlivá.

„Uvědomil si, že takhle si ji nikdy nepředstavoval. Přivedl ji sice na venkov, ale podvědomě očekával, že zůstane stejná jako v Paříži. Nadýchaná, načesaná, vzdálená obyčejnému životu. Sladká dívka se slunečníkem. Dívka, kterou chtěl hýčkat…“

Autorka nás ihned vtáhne do příběhu. Kniha má zajímavou zápletku, i když důvtipný čtenář ji může odhalit dříve, než spisovatelka. Ale i přesto je to krásný příběh plný lásky, bolesti, nenávisti a shledání.

Kniha je čtivá, děj plyne chronologicky.

Velmi mě zaujala obálka u tohoto druhého vydání knihy, která je na dotek sametová, takže vás bude lákat k tomu, abyste knihu vždy před otevřením pohladili, mám na knihách tento druh papíru ráda. Nejenže na omak působí obálka, jako by byla z látky, ale i vzhledově látku připomíná. Takovou tu šlechtickou zdobenou látku, s níž se můžeme setkat na zámcích v podobě tapet nebo závěsů.

„Na okamžik zatajil dech, protože ta otázka, přes všechnu svou nevinnost, byla jasnou výzvou. Její strach ze tmy musel být skutečně obrovský, když zvítězil i nad nepřátelstvím, které mezi nimi stále panovalo.“

Knihu doporučuji těm, kteří mají rádi romantické dobrodružné příběhy z historie, které nejsou přeslazené. Těm co fandí lásce, která musí překonat řadu překážek způsobených velkým nedorozuměním.

Knize dávám 100 %. A děkuji nakladatelství MOBA, že jsem si tento příběh mohla přečíst.


Pozlacená klec Pozlacená klec Hana Marie Körnerová (p)

Paříž 1868 Terezina rodina neodmyslitelně patřila k výkvětu druhého císařství. Ale všechno se změnilo v okamžiku, kdy otec - notorický hráč - prosázel většinu majetku. Po jeho smrti musí Tereza čelit tvrdé realitě. Z bohaté dědič... více


Komentáře (0)

Přidat komentář