Španělský autor Eloy Moreno je ve své domovině velice oblíbeným autorem a jeden z jeho románů byl dokonce ihned po vydání zařazen jako povinná četba do školních osnov. Jeho díla jsou neskutečně originální, o čemž svědčí i román Země. S nenápadnou knihou s minimalistickou obálkou jsem strávil předvánoční čas a musím říci, že to byly chvíle velice příjemné.
O čem to celé je? William Miller ke svému jmění přišel díky soutěžím a propracovaným reality show. Velká sledovanost a z toho plynoucí finanční prostředky z reklam sponzorů z něho udělali nejbohatšího muže světa. Nyní, na sklonku svého života, rozehrává svou poslední hru. Hru, jejíž účastníky jsou jeho dva potomci a která započala již v jejich dětství. Je na čase dotáhnout ji do zdárného konce. Jedná se ale ještě stále o pouhou hru, nebo jde o něco daleko hlubšího?
Příběh je vyprávěn prostřednictvím velmi krátkých kapitol, kde se střídají dvě časové osy. Jedna z nich čtenáře zavádí do minulosti a sleduje Williamův nejambicioznější mezinárodní projekt, kdy je osm lidí vysláno do vesmíru za účelem osídlení Marsu. To vše v nepřetržitém přímém přenosu, jež sledují miliony diváků na Zemi. V druhé časové lince zmínění sourozenci vyráží na dlouhou cestu až na mrazivý Island, aby rozklíčovali rébus, který jim připravil jejich otec.
Dějové linie se v podstatě střídají po každé druhé stránce a kniha je tak neuvěřitelně čtivá, od prvních řádků vás díky předzvěsti něčeho zlého drží v neustálém napětí a nedokážete se od ní odtrhnout. Později se některé informace začínají opakovat a v druhé polovině knihy tempo poněkud stagnuje. Nicméně co se týče závěrečné pointy, pokud je nějakým způsobem předvídatelná, já ji neodhalil a byl jsem neskutečně překvapen.
Příběh je to zábavný a děsivý zároveň, stejně jako například některá Vonnegutova díla. Moreno poukazuje na vliv médií, moc peněz a manipulaci s lidmi. Tím, že se děj odehrává ve velmi blízké budoucnosti, odlišuje se svět od toho našeho opravdu jen nepatrně - mateřské mléko nahradil preparát, porod klasickou cestou je považován za něco prehistorického atd.
Čtenáři je tedy prezentován svět, kde je lidem prostřednictvím médií a sociálních sítí neustále něco podprahově podsouváno a reality show je druh zábavy, kde je vše do puntíku zmanipulováno. Je otázkou, na kolik je tohle ještě fikce, jelikož se domnívám, že velmi podobně to funguje už i v reálném světě.
Tím, že jsou účastníci „vesmírné“ reality show naprosto odříznuti od civilizace a spoléhat se mohou pouze sami na sebe, se ze soutěže stává zajímavý sociální experiment.
„A tam na ně teprve dopadla skutečná samota, na niž nikdy nepomysleli, dokud si žili na obláčku slávy. Samota, pro kterou pro samé rozhovory, fanoušky, fotky a podpisy nebyl prostor. Ona samota, která si vás najde, ať se před ní skrýváte, jak chcete.“
Kniha má i hluboký enviromentální podtext a sděluje některé alarmující skutečnosti o naší planetě. Svým obsahem bije na poplach a jako mnohé před ní nám ukazuje, kam díky našemu bezohlednému chování celé lidstvo směřuje.
„Smutně jsem se dívala na to, v jakou pohromu jsme se proměnili, a právě na tom místě mi na mysli vytanula otcova slova: virem, který je předurčen k tomu, že zničí Zemi, jsme my, lidé.“
I když Země není dokonalá kniha a určitě má své mouchy, díky své originalitě a formě vás rozhodně nudit nebude a jistě si zaslouží vaši pozornost.
Země Eloy Moreno
Eloy Moreno tvrdí, že když navštívil Island, tamní krajina ho fascinovala natolik, že ho okamžitě napadlo: tady by se mohla odehrávat nějaká reality show. Unikátní islandskou přírodu proto učinil částečným protagonistou jedinečnéh... více