Skutečný příběh české Anne Frankové a jejího deníku.
recenze
Deník Věrky Kohnové: Jak ráda bych tak zůstala (2023) / Knihomolka97Hned úvod, kde autorka vysvětluje, jak se vlastně ke Kohnovým a deníku Věrky dostala, je velmi zajímavý.
Kohnovi v lednu roku 1942 nastoupili do transportu na plzeňském nádraží a už se nevrátili. Do jejich bytu se nastěhovali jiní nájemníci, jejich věci se postupně poztrácely. Zmizelo vše, kromě deníku, který si dvanáctiletá Věrka Kohnová schovala u kamarádky své matky. Jedinečná publikace vznikla ve spolupráci s historikem Jiřím Sankotem a odhaluje pohnutý příběh židovské dívky, jejíž život násilně ukončila druhá světová válka.
Kniha je rozdělena na několik částí, začíná obdobím před válkou roku 1935. Je opravdu skvěle zpracovaná, plná informací, čtivá, doplněna spoustou dobových fotografií, různých dokumentů a podobně. A samozřejmě nechybí i Věrčin deník.
Máme zde vyprávěný příběh a zároveň připojeny fakta. Dozvíme se o osudu nejen Věrky a její rodiny, ale také vzdáleným příbuzných či kamarádů.
Věrka byla společenská, chytrá, od malička knihomolka, výborně se učila, měla své sny..
Protižidovská propaganda, opatření, nad kterými zůstává rozum stát. Človek úplně cítí tu bezmoc, nevíru, vztek, rezignaci. Vehnalo mi to slzy do očí, šílené.
Koho zajímá druhá světová válka a holocaust, pak tuto knihu doporučuji.
Deník Věrky Kohnové: Jak ráda bych tak zůstala Jiří Sankot
Skutečný příběh české Anne Frankové a jejího deníku. Kohnovi v lednu roku 1942 nastoupili do transportu na plzeňském nádraží a už se nevrátili. Do jejich bytu se nastěhovali jiní nájemníci, jejich věci se postupně poztrácely. ... více