„Late last night and the night before,
Tommyknockers, Tommyknockers knocking at the door.
I want to go out, don´t know if I can,
Cause I´m so afraid of the Tommyknocker man.“
Bobbi jednoho dne v lesích poblíž městečka Haven ve státě Maine zakopne o kousek kovu. Poháněna zvědavostí začíná pomalu odhalovat vesmírnou loď, která je v lese pohřbena. Jakmile je ale z části vykopána, začne do atmosféry uvolňovat neviditelný plyn neblaze ovlivňující své okolí. Fyzická transformace obyvatel městečka připomíná toxické účinky ionizujícího záření. James Eric Gardener, přítel Bobbi, je vůči účinkům lodi imunní díky ocelovému plátu v hlavě, který mu byl implantován po nehodě v dospívání. Je to právě on, kdo může obyvatelům Havenu pomoci.
Ve své autobiografii O psaní King uvedl, že inspirací k napsání knihy byla povídka Barva z kosmu od H. P. Lovecrafta. Co se týče slova tommyknocker, i přesto, že King v úvodu knihy vysvětluje význam maličko jinak, mělo by se jednat o mýtické stvoření žijící v podzemí připodobňováno ke gnomovi či leprechaunovi. Ve 20. letech 19. století si o něm vyprávěli horníci po celém americkém západě. Tommyknocker jim zhasínal svíčky, kradl hornické zařízení, nářadí a potraviny. I přesto, že spíše škodil, někdy mohl být i užitečný, například ve chvílích, kdy klepal na zdi důlních šachet, aby horníky varoval před hrozícím zřícením, proto knocker (klepač). První verš výše uvedené říkanky zná King ze svého dětství, přičemž ten druhý sám dopsal a rozhodl se román podle tohoto „bubáka“ pojmenovat. Toť k legendě a názvu knihy.
Na příběhu je znát, že kniha vznikala v době, kdy byl autor silně závislý na drogách. On sám dnes Tommyknockery označuje za nejhorší knihu, kterou kdy napsal. I když můžeme o kvalitě knihy polemizovat, nic to nemění na faktu, že se (stejně jako u snímku Maximum Overdrive režírovaným sjetým Stephenem) dnes jedná o dost zábavnou kultovní záležitost, která má řadu nadšených čtenářů. Někteří z nich ji dokonce řadí mezi svých TOP 5.
Nutno také podotknout, že ihned po dopsání knihy King s drogami seknul, ze své závislosti se vylízal a dodnes jeho abstinence trvá. Pozorný čtenář si všimne, že metafora pro zbavení závislosti prolíná celou knihou.
Další zajímavostí je zakomponování příběhu Rebeccy Paulsonové. Ta po nehodě začne vídat Ježíše, který jí prozrazuje nejhlubší tajemství všech, s kterými Becca přijde do styku. Tento příběh se nejprve objevil pod názvem Revelations of Becka Paulson v časopise Rolling Stone (1984) a o rok později v limitované edici sbírky Mlha (Skeleton Crew, 1985). Až posléze se stal součástí románu Tommyknockeři.
Postava Rebeccy Paulsonové se také objevila v románu To, kde je zmíněna jako nálezkyně peněz, které byly rozptýleny v okolí městeček Derry a Haven po zničení banky. To není zdaleka jediný Kingův „easter egg“, který se v románu nachází. Gardener se například setká s Jackem z knihy Talisman, zmíněna je Dílna, která byla kdysi do základu vypálena jednou malou holčičkou, a na malý okamžik se objeví i starý dobrý Pennywise.
Pokud jste Tommyknockery ještě nečetli, je nejvhodnější doba to napravit. Kniha totiž vychází v novém hávu od Jiřího Dvorského, který nejen že jí vytvořil nádhernou obálku, ale také ilustrace na desky a předsádky. Přesně takovou péči si kingovky zaslouží a doufám, že se to stane tradicí. Ostatně připravovaná reedice Osvícení, jehož obálku má na svědomí pro změnu Murin Wolf (též Pod kupolí, Noční směna), tomu nasvědčuje.
Tommyknockeři Stephen King
Další napínavý román proslulého mistra hororu, tentokrát o městečku sužovaném mimozemskými silami. Bobbi, spisovatelka žijící poklidným způsobem na své farmě, jednou v lese zakopla o kus kovu. Poháněna nevysvětlitelnou zvědavostí... více