Útěk ze Sibiře

recenze

Útěk ze Sibiře (1997) 3 z 5 / Matematicka
Útěk ze Sibiře

Rufin Piotrowski vypráví v knize Útěk ze Sibiře svůj životní příběh. Narodil se v roce 1806 na Ukrajině jako polský šlechtic. Zúčastnil se polského povstání v roce 1831 a byl politicky aktivní. Pro tuto svou činnost musel emigrovat do Francie. Odtud se v přestrojení vrátil zpět do Polska, kde téměř rok působil jako učitel cizích jazyků. Pak byla ale odhalena jeho pravá identita a v roce 1844 byl odsouzen na doživotní nucené práce (katorgu) na Sibiři. Po dvou letech se rozhodl z vězení uprchnout. V knize líčí především dramatické okolnosti svého útěku ze Sibiře.

Při četbě této knihy si můžeme uvědomit, že některé úvahy o Rusku z 19. století jsou bohužel stále aktuální i dnes:
„Proč vás vezou na Sibiř?“
„Protože cítím a smýšlím jako Polák.“
„Máte na to právo, když jste Polák. Ale proč chtějí Poláci vnucovat své názory Rusku? V posádce našeho města je asi deset Poláků. Přišli sem po povstání v roce 1831. Věřil byste, že pobuřují naše vojáky? Namlouvají jim, že jsou ubožáci, že je tím vinen car, který nemá právo vládnout. A co z toho? Jen si tím ubližují a vystavují se podle ruského zákona trestům. Neuvažují, že každý národ má vládu podle své povahy. Ruský lid je ještě prostý a nevzdělaný. Proto není možné pomýšlet na politickou reformu a jiný způsob vlády. Kdyby se uvolnila přísnost našich zákonů, byl by vážně ohrožen život i majetek spoluobčanů. Nastalo by vraždění, loupení a žhářství. Znám svůj národ. Časem snad bude možno provést nějaké změny, ale nebude to brzy. Zatím na to není pomyšlení.“


Tato kniha je docela rychlou sondou do světa a politického uspořádání Evropy v 19. století. Škoda, že Rufin Piotrowski nepopisuje příliš podrobností. Děj tak plyne dost rychle, ale mnohé se taky nedozvíme a můžeme si jen domýšlet. Zcela ale souhlasím se základním východiskem autora, pro kterého je svoboda nade vše.


Útěk ze Sibiře Útěk ze Sibiře Rufin Piotrowski

Paměti polského revolucionáře, který byl za účast v povstání v letech 1830-1831 a následnou revoluční činnost odsouzen na doživotní nucené práce na Sibiři. více


Komentáře (0)

Přidat komentář