Záhadná oběť udělá tlustou čáru v životě té, co zastavila kanibala z Nine Elms
recenze
Záhadná oběť (2024) / KočkomilkaJanaS mojí kamarádkou Vendi Bryndzu milujeme. Ona je tým Erika, já jsem tým Kate. Erika je na mne moc šílená a panovačná. Oproti ní Kate je takový milý beránek. Přispívá tomu i její kolega Tristan a mnohdy sekundující syn Jake. Taky mne stále nepřestává fascinovat první díl její série - Kanibal z Nine Elms. I proto se těším jak dítě na Vánoce na každou další knihu série - a díky bohu, že Robert Bryndza plánuje pokračovat v psaní!
U Záhadné oběti mě jako první napadlo - proč Bryndza zasadil příběh do Londýna? Není tam Erika Fosterová? Sice je mi dle anotací známo, že ta loví sériové vrahy a na pomníčky nemá čas, ale i tak. Potkají se? To ale nebylo jediné, co mne při čtení pohánělo. Jako vždy autor použil svůj um vtáhnout čtenáře do děje. Ústy hlavních hrdinů pokládal správné otázky a sledoval stopy. Nešlo o žádnou superhrdinskou akci, nešlo o život. Šlo o spravedlnost požadovanou z divných důvodů.
Petr Conway, kanibal z Nine Elms, zestárl a zchátral. Díky pár kapitolám, které nám autor poskytl přímo z jeho pohledu, se jen utvrzujeme v tom, že odtud by hrozba přijít neměla. Jenže to není jisté, protože jde o známého sériového vraha, pro kterého už jednou přiletěl vrtulník. Chvilku jsem si pohrávala s myšlenkou, že je v Záhadné oběti jen jako lákadlo. Možná to tak i působilo, neboť výsledek toho, proč byl do případu zatažen, zůstane nevyřešeý. Možná spíše nevyřčený nahlas, neboť Kate se ozvala. Taky parádně posloužil k smysluplnosti celého toho šílenství a i díky němu Tristan může klidněji spát.
Pojďme ale na hlavní dvojku! Kate se stále vyvíjí, zdá se, že vůbec nestárne. Což bylo zajímavé ve srovnání s pohledem na kanibala. Alkohol jí stále bliká vzadu v hlavě a udržuje ve střehu Tristana. Ten tentokrát nedostal prostor pro osobní život. I když to ani Kate, jenže její život je i Jake, který byl přítomen a posunul se neskutečně hodně. Vyrostl v muže. Tak jako jeho máma má své démony, nad ním stále visí otázka, zda bude po svém otci. Jeho zastoupení v příběhu je stejné jako jeho táty - dává větší smysl v odstupu, je důležitým hybatelem série.
Detektivní linku Bryndza propracoval krásně. Nesázel na náhodu, nechal své soukromé detektivy obcházet pozůstalé, pátral v archivech, vyžádal jim spisy. Na těch dvou pak bylo, aby si spojili informace a došli k výsledku, který jim změní život. Líbilo se mi, že v závěru nechal aktéry dění promluvit, protože to, proč se do případu ztracené dívky vrhli bylo jiné než jak se pak ti, co práci naší dvojce zadali, chovali. Nechápala jsem to já, nechápali to ani Kate a Tristan. Jsem ráda, že měli k ruce Jakea, který to vysvětlil nejen jim, ale i mně.
Robert Bryndza se stal mým oblíbencem právě díky Kate a tomu, jaké její příběhy jsou. I když oplývají násilím a smrtí, stále jde o odpočinkovou četbu. Dokonce bych se nebála říci, že jde díly série číst na přeskáčku nebo si jen jeden vytipovat. Samozřejmě, že nebude jasné, proč má Kate kemp, kdo je Ade nebo jiné detaily. Nic to však nemění na luxusní detektivce, která je stěžejním bodem každé jednotlivé knihy. Záhadná oběť se povedla a dopis od autora za epilogem příběhu mne navnadil na další čtení.
Záhadná oběť Robert Bryndza
V roce 1988 zmizela z chudinské londýnské čtvrti školačka Janey Macklinová. Její tělo se nikdy nenašlo a případ zůstal nevyřešený. Nyní, o třicet let později, se na soukromou detektivní kancelář Kate Marshallové a Tristana Harpera... více