Aeneis zajímavosti

Aeneis
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238121/mid_aeneis-238121.png 4 87 87

Aeneis (genitiv Aeneidy), též Aeneida je Vergiliův epos. Je psána latinsky v hexametrech, byla vytvořen v letech 29–19 př. n. l. jako poslední básníkovo dílo, některé metrické a dějové chyby svědčí o nedokončenosti). Skládá se ze dvanácti knih, obsahuje 9896 veršů. Aeneis je velmi ovlivněna homérskými eposy, Íliadou a Odysseiou, co do stylu i látky. Prvních šest knih eposu líčí příběh bájného hrdiny Aenea, který uprchl z hořící Tróje a odešel do Itálie; druhá polovina pak popisuje boje s ostatními kmeny. Příběh ale obsahuje množství epizod a odboček (příběh o kartáginské královně Didoně, která se do Aenea zamiluje, příběh o statečné Amazonce Camille či Aeneovo vyprávění o trojské válce). Aeneas, pojímaný jako praotec římského národa, v básni funguje jako ztělesnění a vzor římských ctností. Cílem eposu bylo vytvořit národní epos Římanů, srovnatelný s Homérem, zároveň měl funkci didaktickou jako poučení o „římských ctnostech“ a spíše jinotajnou funkci politickou, podporující zájmy císaře Augusta, údajného potomka bájného Aenea. Vergilius na básni pracoval deset let; chtěl jí věnovat ještě tři roky na vytříbení, a odstranění drobných věcných nepřesností, ale smrt mu v tom zabránila. Podle jeho závěti měla být "neuhlazená báseň" zničena; za to, že se tak nestalo, vděčíme přímému zákroku císaře Augusta. Aeneis hluboce ovlivnila celou římskou, ale i středověkou kulturu, spolu s homérskými eposy patřila k jejím nejzákladnějším dílům. Je jedním z děl klasického kánonu, který byl po staletí základem studia latiny a filologie. Aeneis se stala se vzorem i inspirací pro mnoho dalších literárních děl, např. pro Dantovu Božskou komedii, kde je Vergilius ztělesněním umění a lidské duševní síly.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Jan Laichter
Originální název:

Aeneis


více info...

Zajímavosti (2)

Vergilius na Aeneidě pracoval deset let s veškerou silou svého básnického génia a ve tvrdé odříkavé práci; chtěl mu věnovat ještě tři roky, aby je vytříbil a odstranil drobné věcné nepřesnosti, ale smrt mu v tom zabránila. Podle jeho závěti měla být „neuhlazená báseň" zničena; že se tak nestalo, vděčíme přímému zákazu císaře Augusta. (HTO)


Ve starověku bylo toto dílo natolik oblíbeno, že kdyby se nebylo zachovalo v opisech, dalo by se podle citátů a převzatých „okřídlených slov" takřka úplně zrekonstruovat. (HTO)